| anonim_4396 a întrebat:

sad inca o data mai vin sa va cer un sfat sad (pentru fete) -fata 13 ani,-ieri dupa ce am venit de la scoala a inceput sa ma doara mai tare burta, intr-o zona in care nu ma mai durut pana acum, ma gandeam k poate imi va veni ciclul zilele astea. seara cand am fost la baie, m-am speriat- am vazut o pata destul de mare de sange - chiar nu ma gandeam k mi-ar fi putut veni ciclul pentru ca nu sunt asa dezvoltata ca alte fete. deci nu i-am spus nimic mamei( bine inteles ca m-am schimbat). azi dimineata am observat din nou o pata mai mica de sange. ca noroc am avut la mine 2 absorbante dintr-o revista si mi-am pus unul, in caz ca o sa imi mai vina. si mi-a venit...de mai multe ori, deci am simtit k e nevoie sa o rog pe o colega sa imi dea un absorbant.cand am fost sa ma schimb, absorbantul era chiar plin, bine acum pentru mine fiind prima oara, mi sa parul chiar mult. cand am ajuns acasa din nou a trebuit sa imi schimb absorbantul (si al 2 lea a ramas la fel, plin de sange) Mi se pare asa ciudat. parca nu realizez crying acum marea mea intrebare este, cum sa ii spun mamei? pentru ca eu nu sunt genul de fata care sa vorbeasca despre orice cu mama. nu pot sa merg sa ii zic direct "mama, mi-a venit ciclu straight face" deci, pls niste ideii puppy dog eyes si a 2-a, la voi cum a fost prima oara? mie mi se pare cam exagerat de mult sangele :-s crying

promit ca dau fundita si mersi ca ati avut rabdare sa cititi :X

9 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Draga mea, chiar nu ai de ce să-ți faci griji!
Sunt fete cărora le-a venit menstruația mult mai devreme, chiar la 10-12 ani, și tot așa, cu flux abundent! Acesta este un semn că organismul tău este normal și sănătos.
În cazul în care menstruația va ține 7 zile, după primele 2-3 zile, fluxul menstrual va scădea considerabil.
Iar referitor la mama ta, încearcă să treci peste jenă și pudoare și spune-i pur și simplu că ți-a venit menstruația.
Gândește-te că niște sfaturi venite din partea ei îți vor prinde bine. Plus de asta, vei avea nevoie de mai multe absorbante, și va trebui să îi ceri bani pentru a-ți cumpăra.
Așadar, du-te fuguța la ea și spune-i!
Baftă!

| MarioOnette a răspuns:

Nu e nimic strasnic asa trebuie sa vin pe la 13-15 ani.Trebiue sa-i zici mamei direct deoarece vei avea probleme.Prima data cind ai asa este(la mine a durat vreo saptamana si am folosit 15... absorbante fara dureri)nu te ingrijora asa e la toate fetele.acum dar la fiecare luna ma doar burta ft tare la inceputul ciclului dar numai o zi si gata, rabd nici o pastila numi ajuta.Nici eu nu sint din alea care le spune tot mamelor, in plus mama e peste hotare eu i-am scris un sms si s-a rezolvat.Tu esti mai norocoasa mama e linga tine nu fi rusinoasa si zii nu te teme a trecut si ea prin asta, te va ajuta.

| trăncănici a răspuns:

În primul rînd,Felicitări! Ai devenit Domnişoară! Înştiinşţarea mamei o poţi face foarte bine cu"Mamă,acea mică fetiţă a ta, a devenit Domnişoară!"Sau mai din topor, cere-i bani de absorbante! Sau amîndouă! Succes în toate!

| Michiiiiiiiiii a răspuns:

Heii.
Si miie mi-a fost rusine de mama, fiind in alta tara am sunta-o si i-am spus-o ia venindu-mi cu tot felul:"si te doare burtica? o sacaruta de tine. si etc".
Spune-i-o direct!
e cel mai bine.
Ehh la mine a fost la fel.
M-a durut foarte tare burta,
si sangele venea in abundenta.
O sa te obisnuiesti treptat treptat.:*
P.s:nu vreau fundapuppy dog eyes

| Anytsa a răspuns:

Pai e mai bine sa'i zici asa mai direct, nu trebuie sa o iei pe ocolite mai ales daca tu vorbesti orice cu maica'ta.
La mine prima oara a fost c'am tot la fel, imi venea mult, dar presupun ca a fost pentru prima data si de aia s-a intamplat asa.

| love1angel a răspuns:

Buna, eu am 12 ani si am ciclul deja de un an! nici eu nu sunt cam dezvoltata cu toate ca mi-a venit foarte devreme.Mie mi s-a intimplat la fel mi-a venit cu un flux abundent si nu-ti fa griji ca e ceva normal.Eu chiar am folosit chiar mai multe absorbante.Ce priveste cazul cu mama ta daca nu-i poti spune direct spune-i-i un pic pe ocolite, ca mine, eu i-am spus asa ''mama, eu deja sunt fata mare!'' si ea a inteles totul. Eu tot nu sunt genul de fata care poate vorbi cu mama totul, dar incerc. Bafta! si nu te ingrijora c aia te va intelege caci si ea a trecut prin asa ceva!

| Kodokuna a răspuns:

Dar tu ce intelegi prin "a-ti veni ciclul"?
Menstruatia, adica durerile si hemoragia, dureaza intre 3 si 6 zile.Nu iti curge o ora,nu folosesti un singur tampon.
Si cum altfel ai putea sa-i spui mamei tale decat direct? Eventul da-i de inteles,de exemplu "Mama,ma doare aici" sau asa ceva. Oricum isi va da seama si e MULT mai bine sa-i spui tu,acum,sa te poata sfatui,sa aiba grija de tine.
Intr-adevar,prima oara hemoragia e mare,si durerile mai mici.

Asculta-mi sfatul: mergi si spune-i repejor mamei tale, chiar daca ti-e rusine, pentru ca si ea a trecut prin acelasi lucru si stie sa te ajute!

| pisciutza19 a răspuns:

Te duci și ii ceri bani să îți cumperi absorbante se va prinde ea pentru ce ai nevoie

| Lory_1630 a răspuns:

Nu conteaza ca nu esti fff dezvoltata pe la 13 14 ani iti vine, de obicei.