| f2ff2fl12f a întrebat:

Salut, TPU.
La a doua sansa, la scoala ( este un altfel de program, ce se face in scolile gimnaziale dupa amiaza, unele au asa ceva ) este adevarat ca la sfarsitul claselor, in loc sa primesti diploma de 8 clase, primesti diploma de 10 clase?

Intrebare 2 : este adevarat ca poti face 2 ani in 1? Funda. EXISTA ACEST TIP DE PROGRAM.

P.s nu ziceti de ce postez aici, am eu motivele mele. Stiu ca nu e bine aiciwinking

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Programul școlar „A Doua Șansă" se adresează tuturor copiilor, tinerilor și adulților care doresc să se reintegreze în sistemul educațional de învățământ, pentru completarea și finalizarea educației de bază din învățământul obligatoriu, precum și pentru obținerea unei calificări profesionale într-un anumit domeniu.
Programul se desfășoară la nivel național și este structurat pe două niveluri:
PRIMAR (pentru finalizarea învățământului primar – cl. I-IV); SECUNDAR/inferior (pentru finalizarea învățământului gimnazial – cl. V-VIII și a ciclului inferior a liceului – cl. IX-X).
,, Durata de școlarizare: între 3-4 ani (în funcție de nivelul clasei absolvite la momentul înscrierii în program). Findca in cei 3-4 ani ai cursului secundar se pot parcurge 6 clase de al clasa a 5-a pana la a 10-a (inclusiv), rezulta ca se pot face 2 clase in 1 an. În anii II-IV, cursanții înscriși urmează un modul de pregătire profesională, la finalul căruia daca promoveaza programul pot obține un certificat de pregătire profesională (nivel I);
Fiecare persoană care finalizează programul „A Doua Șansă" va obține un certificat de absolvire a învățământului obligatoriu de 10 clase și portofoliul tematic personal. În baza acestui certificat, absolvenții vor putea să-și continue studiile la nivel liceal sau într-o școală profesională. Succes! http://scoalachristiana.ro/programul-a-doua-sansa/; Programul „A doua șansă" | Ministerul Educației Naționale
https://www.edu.ro/a%20doua%20sansa