| anonim_4396 a întrebat:

luni am avut un contact sexual protejat(prezervativ) cu prietena mea. Joi seara si vineri dimineata a durut-o burta si a avut stări de greață, iar ieri a durut-o spatele. Mentionez ca nu "mi-am dat drumul" in timpul actului. Exista posibilitatea sa fi ramas însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu suficienta atentie raspunsul oferit vei intelelege care este rostul sa fi folosit prezervativul si care este rolul sau.
ROLUL SI ROSTUL PREZERVATIVULUI IN TIMPUL ACTULUI SEXUAL
1.) In cazul in care este intretinut un contactul sexual PROTEJAT, indiferent care este metoda contraceptiva folosita cu rolul de a proteja : prezervativul, ovule spermicide, plasturi hormonali, etc, protectia are rolul si rostul de a asigura GARANTIA ferma ca NU se poate forma o sarcina chiar daca sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare si de asemenea ca transmiterea unui BTS este evitata intr-o foarte mare masura. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este cel de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze sperma in timpul coitului, pentru a putea continua actul sexual fara intrerupere pana in momentul in care se pierde erectiei in mare masura. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata in timp ce este practicat actul sexual IN PREZERVATIVUL montat corect pe penisul aflat in interiorul vaginului, fiindca intr-o asemenea situatie in proportie de peste 98-99% formarea sarcinii devine IMPOSIBILA.
2.) PREZERVATIVUL a fost inventat inca din antichitate si a fost si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, incepand cu zilele de menstruatie, dupa aceea chiar si in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE, sau altfel spus IN FIECARE ZI indiferent in ce perioada a ciclului menstrual este partenera de sex. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga, fiind folosit de catre barbati din motivele amintite fiindca le permite sa ejaculeze sperma in prezervativ inca in timpul sexului inainte de a se fi terminat coitul. Astfel atat barbatul cat si femeia pot sa savureze placerea si satisfactia in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit a fost aleasa in mod corect incat se potriveste perfect pe penis, prezervativul va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in prezervativ NU se va scurge din ea, pe langa inelul de cauciuc ingrosat existent in capatul sau, astfel ca teoretic este eliminata posibilitate de a se putea forma o sarcina. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, iubita ta nu poate fi gravida.

| Andreeush a răspuns:

Nu are cum, simptomele unei sarcini nu apar peste noapte.

| SunF a răspuns:

E posibil sa fie insarcinata, dar nu cu tine?
Glumesc, cu tine sigur nu e

| rtpq a răspuns:

Nu, daca ai folosit prezervativ si pe deasupra nici nu ai ejaculat sunt sanse 0 sa fi ramas insarcinata. O femeie poate ramane insarcinata daca este in perioada fertila(este posibil sa nu fi fost nici in perioada fertila, care este destul de scurta - cam 7-8 zile pe luna) si un spermatozoid ajunge la ovul.

| Bostanel321 a răspuns (pentru rtpq):

A fost dupa terminarea menstruatiei, inainte de perioada de ovulatie. Iti multumesc mult pentru raspuns