| MarianAndrei2000 a întrebat:

Ma confrunt si eu cu o problema, eu si iubita mea vrem foarte mult sa facem sex (contact). Amandoi avem 18 ani si am avut pana acum sex oral din partea ei, iar eu mi-am folosit degetele (imi pare rau daca suna ciudat dar nu gasesc alta modalitate de a explica).

Am incercat 1 data sa o facem cu prezervativ dar mai mult ne-a incurcat si am abandonat, tot la ce am spus mai sus am ajuns.
Acum noi ne intrebam daca tot am facut sex oral iar eu mi-am bagat degetele, mai are rost sa ne protejam cu prezervativ tinand cont ca amandoi suntem virgini si nu am mai avut sex cu alte persoane niciodata? Dau funda!

Va rog frumos sa fiti seriosi!

11 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Daca nu vreti sa apara vreo sarcina neplacuta, folositi prezervativ. Si chiar daca sunteti virgini, ati facut macar acolo niste analize sa fiti siguri ca nu aveti nimic? Puteti avea din nastere sau de pe la vreun vaccin ceva si sa nu stiti, fiind tineri cu sistem imunitar bun o duceti o boala mult si bine pana se slabeste sistemul imunitar.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca va lipseste experienta sexuala, exista posibilitatea ca in cazul in care veti intretine primul act sexual neprotejat, acesta sa aiba loc exact in perioada fertila a ciclului menstrual. Si din cauza lipsei tale de experienta sexuala, exista posibilitatea certa sa ''te scapi si sa ejaculezi'' imediat dupa ce ai penetrat vaginul si ''pozna-i' gata facuta. Din acest motiv ori iubita ta incepe sa foloseasca pastile anticonceptionale sau tu incepi sa exersezi montarea corecta a prezervativului pe penisul tau.
ROLUL SI ROSTUL PREZERVATIVULUI In cazul in care actul sexual este PROTEJAT, indiferent de metoda contraceptiva folosita cu rol de protectie : prezervativ, ovule spermicide, plasturi hormonali, etc, are rolul si rostul de a asigura GARANTIA ferma ca NU se poate forma o sarcina chiar daca sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este cel de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze in timpul coitului pentru a putea continua actul sexual fara ca acesta sa fie intrerupt inainte de pierderea completa a erectiei. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata chiar si in timp ce este practicat actul sexual direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL montat corect pe penis fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA.
PROCESUL PRIN CARE SE REALIZEAZA C O N C E P T I A
Indiferent de varsta si de cunostintele si informatiile detinute in aceasta problema, ar trebui sa fii deja informat corect in privinta procreerii. CONCEPTIA. adica procesul prin care i-a nastere si se formeaza o noua forma de viata, reprezinta un proces destul de complicat care se poate realiza doar daca se produce : intalnirea dintre un SPERMATOZOID provenit din sperma ejaculata in vaginul femeii de catre barbat la terminarea unui act sexual, cu un OVUL viabil existent in uterul femeii intr-un anumit moment foarte precis din cadrul ciclului menstrual si intr-un rastimp foarte scurt de cel mult 24 de ore. Reiese ca acea ''intalnire'' in mod obligatoriu trebuie sa se produca FIX la momentul si locul potrivit. In consecinta procesul concetiei poate fi descries astfel : ''Pentru a se concepe un copil, sperma trebuie sa fie ejaculata in vaginul femeii, cat mai aproape de cervix (colul uterin), adica in apropierea intrarii in uter. Intre vagin si uter exista un canal prin intermediul caruia se realizata legatura dintre cele 2 organe. In mod normal in cea mai mare parte a ciclului menstrual legatura este intrerupta, fiindca canalul din cervix este inchis, blocat de catre un dop/baraj, care este format din mucusul cervical infertil cu o constitutie densa, vascoasa, lipicioasa care are rolul de a impiedica si a NU permite ca spermatozoizii (bacterii, microbi, virusi, etc) sa treaca din vagin in uter. Legatura dintre vagin si uter este eliberata/deblocata doar pe parcursul celor 5-6 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual.
Pe perioada acestor cateva zile, mucusul cervical devine FERTIL adica din ce in ce mai fluid si astfel acesta ''topeste/dizolva'' dopul existent si deblocheaza trecerea dintre vagin si uter. Acest proces de deblocare a trecerii prin canalul existent in cervix, se produce pe perioada celor 5-7 zile situate inaintea ziei de ovulatie, cu scopul de a permite unui numar cat mai mare de spermatozoizi sa treaca din vagin in uter. Doar 1 singur (foarte rar mai multi) spermatozoid, cel castigator al cursei cu obstacole, reuseste sa penetreze membrana si sa fertilizeze nucleul ovulului prin procesul denumit fecundare. Ovul fecundat porneste intr-o calatorie de 8-10 zile si migreaza din trompa uterina in uter si la un moment dat se implanteaza in ''captuseala'' existenta pe peretele uterului denumit endometru. Imediat dupa implantare, ovulul incepe sa se dezvoltarea si va cresterea cu ajutorul hormonilor, pana in momentul in care se transforma si devine embrion. Placenta formata preia hranirea embrionului si ulterior a fatul care dupa o dezvoltare de 38 de saptamani (aproximativ noua luni) de la concepere, devine un copil complet dezvoltat si este gata/pregatit sa fie nascut. Probabil ca aceste explicatii oferite te vor face sa intelegi modul prin care se formeaza si ia nastere o noua forma de viata.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Prezervativul nu este numai pentru protectia de boli cu transmitere sexuala.

Chiar si daca nu ati mai facut (este ok si daca o faceti fara din punct de vedere igienic), prezervativul este folosit in special pentru a preveni i eventuala sarcina nedorita.

| Emilian65 a răspuns:

Nu faceti prostia sa intretineti relatii sexuale fara sa va protejati. Folosind prezervativul sau alta metoda de contraceptie sunteti protejati de doua lucruri: o sarcina nedorita si infectarea cu o boala sexuala.

| Sofer a răspuns:

Oral ei i-ai făcut?

| cristimihailov a răspuns:

Folosesti prezervativ ca sa nu te scapi in gradina edenului ca incep sa apara: adam, eva, etc.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu v-as recomanda sa folositi metoda calendarului, dar incepatori fiind si nedocumentati e usor sa o dati in bara. Dorinta prea mare poate sa determine la iubita ovulatie anticipata. O sa fiu contrazis, dar nu o sa fiu eu, ci cercetarile sexologice. De aceea zic: tot prezervativul este mai sigur. Ar mai fi pastilele anticonceptionale, dar... aici nu ma pricep.

| Michaeel a răspuns:

Cred ca nu înțelegi rolul prezervativului. Nu contează ca sunteți virgini, fata tot însărcinată rămâne. Degeaba ziceți ca "lasă, oricum suntem virgini și avem grija " ca după va treziți "Hopa, avem copil". Înțeleg ca lasă din satisfacție da și când afli ca ai lăsat-o pe gagicata gravida lasă mult. Revenind, poate va grăbiți și nu ești pregătit sa faci sex sau poate ea nu e pregătită de nu reușiți sa o faceți. Acum nu știu eu cum sunt tineri și ce va trece voua prin cap ca toți sunteti hormonali dar ați putea vorbi, sa ajungeți fiți confortabili unul cu altul și sa lăsați lucrurile sa curgă de la sine.

| Catalin77945 a răspuns:

Tu fiind virgin nu sunt sigur daca poti sa rezisti sa nu-ti dai drumul in ea in primele minute, asa ca ia prezervative daca nu vrei copil nedorit

| Willis a răspuns:

Bineînțeles că folosiți prezervativul. Să nu o lași gravidă fără să vreți amândoi.
Apoi cam urât din partea ta, față de ea. Ea ți-a făcut oral, o puteai răsplăti cu un 69. Merită și ea, și poate chiar așteaptă momentul ăsta...
Sau separat, doar tu ei...
Succese nebănuite.

| Stegman a răspuns:

Da foloseste l.