| anonim_4396 a întrebat:

mi s-a rupt ata.Ce ar trebui sa fac? Am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Sa astepti sa se vindece locul in care s-a produs ruperea atei de care vorbesti.

| ppiiirr a răspuns (pentru Emilian65):

Va trebui doar sa astept? mi-am pus niste hartie acolo si acum stau asa...

| ppiiirr a răspuns (pentru Emilian65):

Va trebui doar sa astept? am pus niste hartie acolo si stau asa de o ora.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ti s-a rupt frenul penian, adica acea piele care in termeni populari este denumit : ''ata'', ''capastru'' sau ''frau'' si in decurs de 1-2 zile NU te-ai prezentat la UROLOGIE pentru a ti se efectua o eventuala operatie chirurgicala de frenuloplastie, in acel caz acea ''ata'' iti va ramane rupta pe viata.
Intro astfel de situatie NU se va intampla nimic deosebit cu penisul tau, cu exceptia faptului ca dupa un timp vei constata ca penisul tau este efectiv ''mort'', fiindca va fi un penis inert si lipsit de sensibilitate. ''Ata'' adica frenul unui penis SANATOS d.p.d.v medical, ramane INTREG/INTACT intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este FREN PENIAN si reprezinta de fapt o teava, un fel de tub, o teaca subtire format dintr-un tesut dermatic/piele ce leaga preputul (pielea care acopera capul) de partea sa inferioara a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil si sa se miste pe o anumita portiune a penisului, incat sa se poata realiza acoperirea si dezvelitea/decalotarea glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea accidentala sau chiar si intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important prin care curge sangele necesar sa fie irigata suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). O data cu frenul se rupe automat si vasul de sange care trece prin interiorul acestuia si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Din nefericire, acum NU mai este nimic de facut. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Sa te speli bine cu apa si sapun, sa dezinfectezi cu spirt diluat si apoi sa pui un plasture.

| Miclaus69 a răspuns:

Sex