| donniebrasco a întrebat:

Nu este ciudat ca dupa jumatate de an de cand m-am despartit de prietena mea (3 ani de relatie) inca sa am momente de nostalgie cand ma gandesc la ea? ciudat este faptul ca la inceput nu i-am simtit deloc lipsa, primele 3 luni, dupa asta parca tot mai des ma gandesc la ea. ne-am mai certat in trecut, ne-ma mai si despartit, dar de fiecare data ii simteam lipsa in secunda 2, de data asta a fost diferit. la inceput nu i-am simtit lipsa, eram convins ca nu mai am sentimente pentru ea, apoi tot mai des am inceput sa imi amintesc de ea.
am incercat sa ies cu alte fete, am incercat alte relatii, dar nimeni parca nu ma atrage, am iesit cu o fata ce isi dorea foarte mult sa fie cu mine si facea eforturi pentru a-mi atrage atentia si nimic. si asta ma face sa cred ca inca mai am sentimente puternice pentru ea. stiu ca nu s-ar mai putea face nimic in privinta noastra, as vrea sa stiu ce as putea eu face sa pot trece mai departe

Răspuns Câştigător
| ambicio a răspuns:

Lasă timpul să treacă asta e cel mai bun sfat pe care ți-l pot da.
Sunt convinsă că sentimentele vor dispărea o dată cu trecerea timpului, există anumite etape prin care trecem după o despărțire.
Deci fi calm, zâmbește și axează-te pe ce te pasionează o să apară și o altă fată la momentul potrivit.

7 răspunsuri:
| DinuMarius26 a răspuns:

Acum 6 ani am avut o relatie cu o fata care a durat aproape 3 ani. Ea era mai mica ca mine avea 13 ani jumate eu 17.Am trait clipe minunate impreuna, am locuit si impreuna vreo 3 luni de zile daca nu ma insel.au fost clipe pe care nu pot sa le uit nici acum dupa atata timp.
Tin minte ca vreo 6 luni de zile am fost terminat, nu dormeam noptile frate iar daca adormeam ma trezeam cu perna in brate.sad De atunci pana acum au trecut 5 ani, am aproape 22 si am mai avut 2 relatii dar nu a mers. Crede-ma ca stiu prin ce treci sad Timpul le vindeca pe toate!

| AndCat26 a răspuns:

Asa sunteti voi baietii. Cand va despartiti de o fata sunteti indiferenti, iar apoi suferiti si voi, cand deja este prea tarziu. Nu ai ce face. Pur si simplu trebuie sa incerci sa mergi mai departe, sa o iei de la capat cu altcineva. Eu ca fata am suferit dupa un baiat un an, si dupa un an abia am reusit sa.imi fac alta relatie. Timpul le vindeca.pe toate!

| iDavidS a răspuns (pentru AndCat26):

Dar voi fetele cum sunteti? laughing

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Gestionarea emotiilor reprezinta un domeniu al psihoterapiei si al consilierii psihologice si merita sa detii cateva notiuni de baza in acest sens, fiindca vei avea nevoie de ele in fiecare zi a vietii tale. Iti recomand un post interesant de pe un alt forum.

http://psihoterapie.freeforums.org/a-muri-din-iubire-t14.html

| Stephanie20 a răspuns:

Pai gen fetele sufera imediat dupa despartire si baietii abia dupalaughing
Pai cel mai bine e sa uiti de tot si sa iti dai timp tu, adica sa lasi un timp relatiile incolo si sa iti uiti 'iubirea ta'. Dupa un timp, dupa ce esti vindecat sa zicem, ca o sa intalnesti pe cineva.
Sfat: incearca sa uiti tot ce iti aduce aminte de ea.
ocupa-ti timpul cu diferite activitati, astfel incat sa o uiti. Acum probabil o vezi mereu, te gandesti mereu la ea, dar ce a fost a fost si s-a terminat.
Bafta!

| donniebrasco explică (pentru Stephanie20):

Am spus ca am momente cand imi amintesc de ea si imi da o stare de nostalgie, nu ca ma gandesc mereu la ea. si nu cred ca este nevoie sa generalizam, nu tot vedem sau simtim la fel

| Stephanie20 a răspuns (pentru donniebrasco):

Te-am inteles. Eu ti-am spus ce cred ca este ok.
Treci peste si next, incearca alta. Dar intai lasa o pauza cu relatiile din moment ce tu inca te gandesti din cand in cand la fosta.