| Luca3472 a întrebat:

Salut TPU! Nu stiu daca o sa stea cineva sa-mi citeasca tot mesajul insa simt ca am nevoia sa cer ajutorul cu problema mea. Am o relatie de un an si 3 luni cu o fata pe care am iubit-o foarte mult dar lucrurile s-au racit rau. Nu ne mai intelegem deloc bine si nu mai simt flacara aceea de la inceput, nu cred ca o mai iubesc. Plac o alta fata insa nu stiu de ce dar nu pot sa ma despart de fata asta. Efectiv ma doare atat de tare, este prima mea relatie serioasa, pana acum au fost copilarisme. Nu stiam vreodata ca o sa doara atat de tare. Nu stiu de ce ma doare asa! Nu mai tin la ea si repet imi chiar place de alta fata insa atunci cand vreau sa ii spun ca nu mai merg lucrurile imi vin amintiri vechi si momente cand ne intelegeam atat de bine... Daca stiam de la inceput ca o sa doara atat de tare, nu mai ajungeam pana aici. Sincer nu stiu daca o sa intelegeti ceva insa niciodata nu mi-a fost atat de rau. Am ajuns de la un om fericit si plin de energie sa nu mai pot sa dorm noptile. Nu stiu cum sa ma despart de ea, nu stiu daca o sa pot trece peste despartire. Stiu, o sa treaca, la toata lumea a trecut dar simt ca la mine nu o sa fie atat de usor. Imi pare rau de exprimare, sunt doar disperat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Patea emotionala este cea care te impiedica sa faci lucruile pe care simti sa le faci din libertate, pentru ca asta e libertatea pana la urma, sa putem face ce vrem, fara sa ne simtim constransi sau vinovati in vreun fel

Iubirea nu exista la trecut, exista doar la prezent, deci ori o iubesti ori nu

Faptul ca nu mai vrei o realtie cu ea, nu inseamna ca nu tii la ea ci doar nu mai vezi potential de relatie intre voi doi

Mai intai incearca sa constientizezi ca esti atasat de ea, iar atasamentul duce spre dependenta si este mai mult despre iubirea de sine decat despre iubirea de altul

Dupa ce ai constientizat toate aceste lucruri, in cazul in care ea se va supara, incearca sa realizezi ca supararea nu este altceva decat o strategie pentru ca lucruile sa se intample asa cum vrem noi

Sinceritatea si a fi tu e "cheia" pentru tine as spune eu

Mult succes!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti de fapt imatur, fiindca nu stii ce vrei.
Ai o fata pe acare nu o mai iubesti, dar nici nu o lasi sa plece, mai ales ca deja iti place alta.
Eu spun sa stai jos si sa judeci corect, ca nu-i normal sa alergi dupa mai multe fete, fiindca risti sa ramai fara nici una si vei suferii.
Da-i pace primei, mai ales ca deja va certati, relatia nu mai merge si nu are sens sa continuati ceva ce nu are viitor fericit.
Abia dupa ce inchei prima relatie, faci curte fetei a doua.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu mai poți continua relația ar trebui să vorbești cu ea, să puneți punct relației și fiecare își vede de viața lui.

| Meme10Meme a răspuns:

Na,de aia raman dracu virgin pana termin facultatea. Nu o sa patesti nimic, plod de 5 ani.

| Jonas94 a răspuns:

Dacă există un regret, înseamnă că există și sentimente la mijloc.
Nu te amăgi. Este vorba aia să nu dai vrabia din mână pe cioara de pe gard.
Fiecare relație are punctul ei de criză.
Alegerea e la tine. Fie fugi, fie stai și treci peste obstacol.
Te asigur totuși că și cu cea la care visezi o nouă relație o să ai aceleași probleme. După 1, 3 luni, o să scrii din nou aici, că nu te mai înțelegi, că nu mai e ca la început.
Nu mai asculta ce spun alții în jurul tău. Mergi pe instinct, pe intuiție și pe ce îți spune inima ta.
Dilema este la tine, nu la parteneră.

| randomaccount972 a răspuns:

Te înțeleg foarte bine și chiar mă îngrijorează problema ta ): Nu știu câți ani ai deci nu prea știu ce să-ți zic, de fapt aș avea foarte multe lucruri de împărtășit, dar nu cred că este momentul. Poate că nu ești de acord, și nici nu te obligă nimeni să faci asta, dar ai putea să iei o pauză de la. relații cu fete. Mai ales dacă ești minor. Să te gândești puțin mai bine ce vrei cu adevărat. De exemplu, dacă *,* chiar merită să te stresezi pentru fete (bineînțeles că nu merită), dacă întradevăr o placi pe a doua cu adevărat, dacă vrei să te desparți de actuala, ETC. Am trecut prin exact aceleași lucruri și încă mai trec. Și niște momente în care m-am gândit mai profund la situația respectivă, m-au ajutat mult. Ar trebui sa te concentrezi mai mult si pe tine insuti. Pentru ca in primul rand, tu contezi. De abia apoi cine pleaca si cine vine. Se spune că dacă iubesti doua persoane in acelasi timp, trebuie s-o alegi pe a doua, pentru ca daca o iubeai pe prima, nu mai aparea a doua. Si mai mereu am chestia asta in cap de fiecare data cand trec din nou printr-o faza de genul. Ai putea si sa vorbesti cu actuala si sa-i spui politicos ca... Nu mai simti nimic pentru ea. Probabil va zice ca e vina ta, dar nu e. Daca nu iti mai place de ea, e fix alegerea ta.