| AlexIulian002 a întrebat:

Numele meu este Alex si am 16 ani. Mereu auzeam o gramada de baieti cum spuneau: "am vazut-o pe aia si mi s-a sculat", sau "s-a asezat langa mine si mi s-a sculat." Ar trebui sa consider o problema faptul ca nu mi se scoala foarte des? Mentionez ca pot avea erectie in timp ce ma uit la porno sau cand ma masturbez, pe langa erectia normala de dimineata. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Miuletz a răspuns:

Sexualitatea este complicata si nu toti adolescentii, si adultii, sunt la fel. Unora li se scoala cand aud cuvantul "femeie" si se masturbeaza de 100 ori pe zi, la altii e mai greu si se masturbeaza mai rar. Poate ai libidoul mai scazut, ceea ce nu este o problema, sau din moment ce esti la liceu poate fi si stresul+ masturbatul des? Iti recomand sa nu te uiti prea des la filme porno, am multi prieteni care au avut primele experiente sexuale ruinate ca se masturbau prea mult/se uitau prea mult la filme porno si ori nu reuseau sa ejaculeze, ori li se scula greu. Ma rog, e ok orice, si sa nu simti atractie sexuala, si sa simti foarte multa atractie sexuala. Accepta-te asa cum esti cand te descoperi. Si cand te masturbezi ai grija sa nu strangi prea tare, dupa cand iti face fata un handjob n-o sa simti nimic, poate la fel si cand o bagi daca o ti stransa de parca viata ta depinde de asta.

3 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

E normal la un adolescent sa aiba o erectie cand se atinge cu o fata sau cand vede o fata.
Poate ar trebui sa renunti la porno si sa te uiti la fetele din jurul tau happy.
Excitatia (energia) sexuala nu este la fel tot timpul. Sunt perioade cand creste si perioade cand e mai scazuta. Scade si mai mult daca te masturbezi frecvent si/sau daca ai alte preocupari decat sa te uiti la fete, citesti, inveti, faci sport sau esti stresat.
So, relax, lasa porno si masturbeza-te mai rar, trage cu ochiul la sani sau la ce-ti place, aseaza-te si tu langa fete si vezi daca le poti complimenta cu o erectie happy. Degeaba iti functioneaza scula de dimineata daca in prezenta unui stimul sexual din lumea reala nu se intampla nimic.

| AlexIulian002 explică (pentru seth2016):

M-am gandit ca ar putea fi din cauza masturbarii si a stresului, asa ca o sa renunt la a ma masturba. Mersi frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nicio problemă.
Asta poate însemna că nu ai un apetit sexual la fel de ridicat ca al altora dar asta nu înseamnă că e neapărat un lucru rău, ci din contră, eviţi astfel să ai erecţie atunci când nu trebuie. big grin