| xPanther21 a întrebat:

O sa trec direct la subiect, daca 2 minori, respectiv o fata(17ani) si un baiat(16ani) fac sex protejat, exista vreo sanctiune din punct de vedere legal pentru fapta comisa? Vreau sa stiu ce s-ar intampla asa si ce s-ar intampla si daca amandoi sunt in stare de ebrietate in timpul actului sexual. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sexul a fost liber consimtit de amandoi, indiferent ca sunteti sau nu sub influenta alcoolului, atunci nu se intampla nimic.
Fapta ar fi infractiune (act sexual cu un minor) doar daca unul dintre voi ar avea sub 15 ani si ar fi o diferenta de peste 3 ani intre voi.

| xPanther21 explică (pentru Ioandelasal):

Faptul ca ar putea fi virgina sau nu, afecteaza situatia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru xPanther21):

N-are nici o importanta.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca tu fata esti de acord si nu isi promite nunta e ok, asa spune legea

| mihai69 a răspuns:

Nu există nicio consecință legală dacă ambii sunt de acord.
Dacă sunt beți ar putea avea copii cu malformații sau debili. Sau să adoarmă cu dânsa-ntr-ânsa. Sau mai rău, să nu se scoale... etc.

| Emilian65 a răspuns:

Tu, fiind trecuta de 15 ani nu veti pati nimic daca faceti sex de buna voie. Dar daca sunteti in stare de ebrietate in timpul actului sexual, atunci sunteti pasibili de o amenda usturatoare.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dar de ce îţi faci griji? Te-a ameninţat fata că te va denunţa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta consimtamantului sexual e 13 ani.
Singura chestie care o poti pari e Deranjarea linistii publice, dai usor la fata sa nu urle prea tare!

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat. De la 16 ani in sus isi poate da acordul pentru relatii sexuale happy

| Ciuciulin_Alexandru_1996 a răspuns:

In primul rand, faptul ca erati in stare de ebrietate deschide posibilitatea pornirii unui caz penal, incearca sa eviti detaliul acesta daca se ajunge la ceva urat, in al doilea rand, exista sanctiuni pentru sex intre minori, voi puteti ajunge un timp nu indelungat la o scoala de corectie iar parintii vor primi amenda. Ai grija!