| anonim_4396 a întrebat:

Pe scurt: eram cu prietena intr-un local iar langa noi era alt cuplu,iar fata ii zice baiatului "Rares, tipul ala...era sexy cand se enerva" iar el zice "mda,nu prea ma intereseaza de fostul tau".
Felul cum a zis-o fata,parea ca viseaza cu ochii deschisi,de aia sunt punctele alea "Rares,tipul ala..." sau cu o urma de regret.
Si aici "intervine" problema laughing dupa ce au plecat i-am zis prietenei ca daca mi-ar face mie asa,m-as desparti si ea s-a suparat,ca cica eu exagerez.
Ce vreau eu de la voi? Sa imi spuneti, voi cum ati fi reactionat de ati fi fost in locul tipului?
Apoi,exagerez eu? Accept orice parere, nu ma supar.
O zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Femeile sunt impulsive si sentimentale, de multe ori spun ce simt fara sa inteleaga impactul pe care il pot avea simple cuvinte. Mai conteaza si tipul relatiei dintre cei doi, poate era una in care isi permiteau sa vorbesca despre orice. Am prieteni care atunci cand ies cu partenerele discuta despre cat de atragatoare sunt femeile din jur. Orice relatie poate fi de diferite feluri, oamenii inteligentii si relaxati, in general, au relatii deschise si permisive. Cunosc fete care vorbesc despre madulare de negrii de fata cu iubitii lor, de exemplu.

Totul se rezuma la ce te defineste pe tine si ce tip de relatie ai cu partenera/partenerul. Da, la prima vedere nu pare ok, discutiile despre fosti sau foste nu ajuta nici o relatie. Cand faci si comparatia cu actualul partener si ii spui cat de bun era precedentul e clar de prost gust. In acelasi timp n-ai de unde sa stii ce relatie au cei doi. Poate nu e nimic serios intre ei, poate si baiatul ii vorbea ei despre foste sau poate erau verisori... Obisnuim sa judecam totul la prima vedere si reusim sa ne inselam mai tot timpul.

Ce-as fi facut eu? Nu stiu, pentru ca reactiile pe care le avem tin si de persoana cu care discutam.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rares il chema pe fostul ei prieten, ca si completare, in caz ca am fost vag.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In acest caz, Rares este un instrument de comparatie, o unitate de masura la care se vor raporta viitorii iubiti ai domnisoarei.
Banuiesc, ca.ti place sa fii unealta, nu instrument...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vad o femeie care s-ar putea referi la fostul cu expresia "tipul ala". E prea impersonala. Ai inteles tu ceva gresit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hm,m-am exprimat gresit poate.
"Rares... tipul ala, era sexy cand era nervos" si cel de langa ea a zis "nu prea ma intereseaza de fostul". Deci Rares e numele fostului.
Dar, as vrea sa-ti " aud" parerea despre cele doua intrebari de mai sus.

| anonim_4396 explică (pentru Roxin):

Imi place modul tau detaliat de a raspunde, thx. big grin

| Roxin a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeile sunt impulsive si sentimentale, de multe ori spun ce simt fara sa inteleaga impactul pe care il pot avea simple cuvinte. Mai conteaza si tipul relatiei dintre cei doi, poate era una in care isi permiteau sa vorbesca despre orice. Am prieteni care atunci cand ies cu partenerele discuta despre cat de atragatoare sunt femeile din jur. Orice relatie poate fi de diferite feluri, oamenii inteligentii si relaxati, in general, au relatii deschise si permisive. Cunosc fete care vorbesc despre madulare de negrii de fata cu iubitii lor, de exemplu.

Totul se rezuma la ce te defineste pe tine si ce tip de relatie ai cu partenera/partenerul. Da, la prima vedere nu pare ok, discutiile despre fosti sau foste nu ajuta nici o relatie. Cand faci si comparatia cu actualul partener si ii spui cat de bun era precedentul e clar de prost gust. In acelasi timp n-ai de unde sa stii ce relatie au cei doi. Poate nu e nimic serios intre ei, poate si baiatul ii vorbea ei despre foste sau poate erau verisori... Obisnuim sa judecam totul la prima vedere si reusim sa ne inselam mai tot timpul.

Ce-as fi facut eu? Nu stiu, pentru ca reactiile pe care le avem tin si de persoana cu care discutam.

| Roxin a răspuns:

Salut!

Cel mai probabil, tipa inca de gandeste la ex-ul si compara prosteste cu actualul. Comparatia cu fostele persoane din viata noastra este, poate, cel mai ''periculos'' comportament intr-o relatie. Daca incerci sa cauti in persoana actuala ceea ce gaseai candva in fostul/fosta...o sa iti dea mare fail. De ce? Pai simplu. Suntem diferiti si unici. Vom avea poate cateva caracteristici asemanatoare, dar niciodata identic.
Nu mi se pare corect sa fiu comparat indirect cu fostul. Poate ca nu as ajunge la despartire, dar mi-ar ridica niste semne de intrebare. Despartirea ar fi posibila daca se insista prosteste pe tema asta. In final, nimeni nu isi doreste asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Roxin):

Hm,sunt de acord cu ce ai spus,dar prin "daca se insista prosteste pe tema asta" te referi la a te mai compara in continuare,nu?
Si,daca ai fi doar o data comparat, cum a fost tipul ala, ce i-ai spune fetei respective, sau cum ai reactiona?
Sincer, as inclina spre despartire ca e clar ca nu gaseste ce vrea in relatie.

| Roxin a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ma refeream la continuare si insistare. O data se poate ierta, de la a doua in sus...Houston, we have a problem.
Ce i-as spune? Hmmm...
''Draga mea, eu sunt Roxin, nu Vasile. Incearca sa intelegi asta. Cand ai ales sa fii cu mine, ai ales sa fii cu Roxin, nu cu Vasile. Iar daca eu arat ca un psihopat cand ma enervez si Vasile te face sa iti uzi lenjeria, nu prea mergem in aceeasi directie. Daca ai plecat din trecut ca sa te intorci in trecut, afla ca eu merg doar in viitor. Okay, pumpkin?