| anonim_4396 a întrebat:

Povestea mea e putin mai lunga, sper sa aveti timp sa-mi dati un sfat.
Sunt impreuna cu iubitul meu de 1 an si 4 luni. De ceva timp se poarta mai indiferent cu mine, am discutat cu el pe tema asta dar el sustine ca nu si ca ma iubeste. El trebuie sa se duca la o petrecere si m-a invitat si pe mine inainte cam cu 2 saptamani. Dupa aceea, toate bune si frumoase, pana cand am discutat intr-o seara pe tema asta. Mi-a zis ca nu mai pot sa vin pentru ca au inceput sa comenteze colegii lui si ca daca as veni acolo nu ar putea sa ma ocoleasca si ar vrea sa stea cu mine non-stop, dar o sa inceapa din nou ai lui colegi si o sa ma simt prost si nu vrea sa plang acolo. In fine, i-am spus ca inteleg, dar inainte sa-mi explice asa frumos era "tare in clanta", ba mai mult. Mi-a spus ca incepe sa-i fie dor de zilele cand era singur. El inainte era foarte posesiv si gelos, ma vroia doar pentru el si nu am mai petrecut atata timp cu prietenii mei. Acum mi-a spus ca incearca sa nu mai fie asa ca sa imi fac si eu prieteni, cand o sa ne despartim sa nu sufar atat de tare si sa am un umar pe care sa plang. [de la anul el se muta la alt liceu]. Mi-a mai spus si ca nu putem sta toata viata impreuna, ca e baiat si ca trebuie sa mai cunoasca si alte fete. Sunt disperata, m-a facut sa fiu dependenta de el. Nu stiu cum sa procedez sa ii recastig interesul. Mereu cand ne intalnim nu ne dezlipim unul de altul si e totul bine. Cand e acasa si vorbim pe net, nici nu mai pare interesat. Vorbeste cu mine, ce pot sa zic, dar nu ma mai alinta asa cum o facea inainte si chestii din acestea. Ce as putea sa fac? As vrea sa merg la petrecerea aceea cu el. Si pana va incepe noul an scolar vreau sa ramanem impreuna. Cum credeti ca as putea sa-l tin langa mine? Am inceput sa-l chem sa mai doarma la mine.Cand am dormit impreuna de revelion, un timp se purta asa de bine si ma facea fericita si imi zicea ca s-a obisnuit ca ii e dor de mine deja. Il iubesc cel mai mult pe lumea asta si nu ma simt in stare sa stau fara el acum. Ajutati-ma, va rog.

Răspuns Câştigător
| Castiel a răspuns:

Shity situation:/
Mda tot te va durea uite si de ce:
Sa plictisit de tine si a pierdut interesul fata de tine (presupunand ca te iubeste asa mult de ce sa se desparta de tine chiar daca pleaca la alt liceu? adica se muta cu tot cu casa in alt oras super departe incat nu va puteti vedea? Neah eu daca as fi iubit o fata as fi stat cu ea chiar daca drumu ne-ar fi impiedicat sa ne intalnim (pana sar fi saturat ea si mi-ar fi tras ea mie clapalaughing )
Cand iubesti pe cineva nu te prea impedica nimic sa te vezi cu persoana iubita pe scurt tipu s-a saturat de tine (are sentimente rare pentru tine adica ii revin si ii dispar ((mai mult dispar)) si nah)
+ca o vrea sa cunoasca alte fete so fi plictisit de tine (stiu ca doaresad ) alt motiv nu gasesc
O fi chiar asa cum zice el,dar tot daca te-ar fi iubit nu te lasa asa usor toate variantele duc la o concluzie>Tipul s-a plictisit de tine,nu mai te iubeste, si faza cu liceul este un pretext de despartire el tine la tine dar nu ca iubita tine la tine ca te-a vazut fiind o persoana buna si nu vrea sa te faca sa suferii de aceea probabil sta cu tine pana cand vine faza cu liceul (ala cum am mai zis este un pretext bun pentru el) Eu zic sa incepi sa te distantezi de el de pe acum si oricum sa nu ii dai tu papuci, cum am mai zis si altor persoana se poate face un conflict in mintea ta de genul "daca mai puteam face ceva daca daca daca..." si + sentimentul ala nasol rau de despartire (L-am avut si eu stiu cum e)+sentimentul de vina=shitballs! sorry dar nu vad din ce ai zis acolo decat varianta asta... tipu sa facut jegos si vrea sa cunoasca alte fete! Nu mai o lalaiesc ca tot la aceeasi concluzie ajung ori este asa ori vine pe aici cineva sa iti zica "o veste buna" si te-a scapat bafta sper sa o rezolvisad

11 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Puff,cred ca ai inteles ca vrea sa fie singur la petrecere.Eu cred ca e o petrcere deocheata, la care o sa fie invitate persoane de clasa a 2-a.ca sa nu le spun altfel.El nu te mai iubeste sincer,este cu gandul la "libertate",a ta si a lui. Nu mai suferi. Eu,in locul tau,l-as uita intr-o secunda,si m-as desparti definitiv de el, inainte de petrecere. Ori deschide ochii, ori...Nu fii dependenta, de cineva cu care nu ai siguranta, doar nu esti casatorita cu el...Vad ca esti o fata inteligenta, de ce nu esti si orgolioasa? Fete ca tine nu se gasesc pe tot drumul.Invata sa te respecti si sa-ti cunosti adevarata valoare. Cand i-ai dat ce-si dorea,te iubea, acum vrea libertate. Nu mai suferi dupa un asemenea om. Daca te iubea cu adevarat, renunta la acea petrecere! Basta! Nu-ti mai prelungi agonia!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Consider ca iti va trebui foarte mult tact. Din modul in care relatezi povestea ta de viata denota ca esti o fata inteligenta. Asta inseamna ca de partea ta ai ca atu aceasta calitate, ceea ce este un semn bun. Se prea poate ca relatia voastra sa fi intrat intr-o monotonie pe care el sa o fi simtit primul. Daca esti dependenta de el, ceea ce este foarte frumos, si daca ai stiut ce sa faci ca sa fie bine pana acum, in mod sigur i-ai creat si lui putina dependenta. Te poti baza si pe aceasta situatie. Te-as sfatui, in alta ordine de idei, sa fii putin atenta la cercul lui de prieteni si, mai ales, prietene. Este foarte posibil ca de acolo sa existe o influenta negativa. Lupta pana la capat si cu asta, caci poti. Nu stiu de ce, dar pe mine ma face sa cred ca a mai cunoscut si pe altcineva. Daca este acesta adevarul, trebuie sa fii tot timpul vigilenta si sa lupti de asemenea. Incearca sa aduci mereu cate o pata de culoare intre voi, sa fii mereu alta, sa fii pentru el, asa cum am mai scris si pana acum, ca o carte deschisa, dar mereu la alta pagina. Va trebui sa mai observi cu multa atentie ceva: ce isi doreste de la o fata, ce gusturi are in materie de femei, care ii sunt inclinatiile referitoare la aspectul si comportamentul lor, si incearca, in consecinta, sa-i daruiesti cu inteligenta ceea ce ii trebuie lui. Asa cum am scris si la inceput, ma repet: din cate simt, sunt convinsa ca poti. Iti doresc sa ai parte intotdeauna de iubirea pe care o doresti!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Si inca ceva: "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati cutezanta". (Regina Izabela catre Cristofor Columb) Va sosi momentul cand isi va da seama ca are nevoie si de cei care il iubesc cu adevarat.

| forever4you a răspuns:

Hmmmthinking ce-ar fi sa-l pui si pe el in locul tau.incearca sa faci la fel,comportate cu el asa cum se comporta si el cu tine,dar pana la urma tu zici ca nu poti sta fara el dar nici macar nu ai incercat,ti-e ti se pare normal sa se comporte asa intr-o relatie? Mai bine daca nu-si indreapta comportamentul ar fi sa va despartiti,incearca sa-ti recastigi prieteni si sa-ti reiei viata,tu crezi ca va fi alaturi de tine pana vei muri? Nu,nu va fi odata si-o data va veti desparti, el deja da semne ca ar vrea sa faca asta, crede-ma ca daca va veti desparti te va durea insa vei regasi alt baiat care iti va merita iubireawinkingsi pana la urma el va pleca la alt liceuhappy

Nu stiu cat te va ajuta sfatul meu insa eu iti urez mult succes si sper ca totul sa fie binekiss

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Mai nu ti'am citit toata povetsea pentru ca pot sa iti zic ca el nu mai tine la tine cum a tinut odata!
Daca ti'a zis ca sa-ti faci prieteni sa plangi pe umarul lor cand o sa va despartiti si ca trebuie sa cunoasca alte fete sau ii e dor de zilele cand era singur e clar ...nu o sa mai dureze mult si o sa-ti dea papucii! crying
cand un baiat se comporta cu indiferenta nepasare etc sigur nu mai simte ceva pentru tine sad!
eu iti dau un sfat ...Sa te desparti de el ca sa nu suferi apoi tu ca vai de mine ti'a dat papucii si il iubesti sad! Baieti mai sunt ai toata viata inainte sad.am inteles ca esti la liceu ai timp straight face
Succes sa ne spui ce ai facut ca sunt foarte curioasa ...fiecare dintre noi fetele putem sa dam peste asa o povara in sufletul nostru sad
Pa :*!
Si scuze daca am mai scris gresit dar m-am grabit sad!

| blaxy a răspuns:

Mda.sa stii ca te inteleg foarte bine.da stii de ce? pentru ca la mine e fix asa.fix asa cum ai deskris tu asa si la mine este si a fost.insa eu nu atrag acestor lucruri atentia si ma concentrez la el.da, incerc sa ma mai schimb kite putin, sa fiu inca mai rabdatoare si sa inteleg.la urma urmei daca ma iubeste tot cu mine va ramine.iti cunoscuk foarte bine sentimentele.si iti spun nu pleca kapul jos.lasa sa mearga asa lukrurule cum merg.si nu mai deskide tema despre asta cu el.pentru ca defiecare data cand o vei deskide vei auzi lucruri care nu vrei sa le auzi.
bafta...

| SimonaAdina a răspuns:

Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta, stiu cum este sa suferi din cauza dragostei si eu trec printr-o perioada foarte grea.Dar sa trecem la ale tale.Parerea mea este ca acest baiat nu te iubeste daca te iubea cu adevarat nu mergea singur la acea petrecere.Eu cred ca el a vrut sa mearga singur deoarece si-a gasit pe alta sau a vrut sa fie singur la acea petrcere sa poata sa isi faca alta prietena.Si in legatura cu prietenii lui,nu stiu ce sa zic eu nu cred ca din cauza lor nu mai puteti voi sa petreceti timp impreuna si eu am trecut prin asta,doar cu deosebirea ca eu l-am lasat la inceput un pic mai liber,petreceam timp impreuna dar il lasam sa mai iasa si cu prietenii,si dupa un timp s-a cam saturat de ei si isi petrecea timpul doar cu mine si nu la interesat ce au spus prietenii lui,si in plus el a facut acest pas eu nu i-am spus niciodata sa faca acest lucru, poate l-ai tinut prea mult langa tine, dar chiar si asa el nu trebuia sa procedeze asa.El trebuia sa iti spuna ca are nevoie sa mai petreaca ceva timp si cu ei.Si din moment ce a spus ca vrea sa mai fie cu tine doar pana incepeti sc, cred ca te foloseste doar, adica sa fim seriosi e ca si cum ti-ar spune `nu vrei sa fi pr mea doar pana imi gasesc pe alta?` cam asa ar suna.Parerea mea este sa il lasi tu inainte sa te faca sa suferi mai tare,stiu ca iti este greu dar pana la urma il vei uita, e mai bine sa-l lasi acum pentru ca mai tarziu o sa fie si mai rau, si cu cat il lasi acum mai repede cu atat o sa treci mai repede peste situatie. sper ca te-am ajutat.Succes si ai grija de tine!

| nimiiiiiic a răspuns:

Uoff.situatie cam suckssad. Pai ce pot sa zic.ti-a dat cam multe motive ca nu vrea sa mai fie cu tinestraight face. tipul e un retardat, daca face asta dupa un an de relatie. Totusi e ceva. In fine idea e ca s-a plictisit si are nevoie de libertate, cum mi s-a intamplat si mie cu fostul iubit dar am fost foarte putin cu el(pe mine una ma sufoca, nu ma lasa un minut singura, +ca deja intervenise monotoniastraight face, si oricum imi facuse faze de genu"nu se despartise de fosta straight face. logic ca eu nu stiamsad). Incearca sa te detasezi de el. Trist pentru tinesad.da-l incolo.fa-ti noi prieteni, uita-l! Cea mai buna solutie! Nu merita nimic din partea ta. BAFTAhappy spune-ne ce ai facuthappy:*

| pisoias a răspuns:

Cred ca s-a cam plictisit si e in cautare de ceva nou, daca nu cumva a si gasit si la petrecere merge insotit de o alta.Acum stii si tu cum se spune:"Dragoste cu sila nu se poate."Daca te gandesti mai bine ti-a si dat de inteles(bine el ti-a spus doar ca atunci cand va veti desparti sa ai un umar pe care sa plangi) numai ca nu a precizat cand anume.Asa ca mai bine iti vezi de treaba ta si lasa-l sa faca ce vrea.

| caius a răspuns:

Sincer poti sa-l bagi undeva
Nu inteleg de ce te stresezi asa de mult, e doar o relatie de liceu
din punctul meu de vedere da-i papucii gasesteti pe altul, fa-ti alti prieteni nu mai sta dupa un fraier care nu stie sa aprecieze ce are langa el.

| RockaruL a răspuns:

Din cate ai spus reiese ca ar cam vrea sa se desparta de tine...