| Bogdan2111s a întrebat:

recent mi.am facut o noua prietena dar problema e ca pe Facebook vorbesc si cate 2-3-4 ore insa cand ma intalnesc cu ea ma blochez nu mai stiu ce sa zic ce sa fac

12 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Da pai, la ce te asteptai? Cand esti langa ea nu mai poti sa te scobesti in nas, sau sa-i trimiti filmulete, glume si alte lucruri ce pot fi facute pe internet, unde nu se uita nimeni la tine.Cand iesiti impreuna chiar esti in viata reala si te cuprind panica si emotiile ce iti blocheaza gandurile.De aceea nu`s bune aceste programe, distrug socializarea reala. Cand iesi cu ea incearca sa creezi o conversatie legata de ceea ce vedeti in jurul vostru pe strada, sa te joci cu ea, poti sa-i mai arati cate ceva amuzant pe telefon, sa ii pui diferite intrebari la care sa nu poata raspunde doar cu da sau nu, si apoi in functie de ce spune sa dezvolti subiectul cat mai mult.Foloseste`ti imaginatia, iar daca nu o ai, pune mana si invata sa te autodezvolti, lasa convorbirile pe facebook.Nici o conversatie virtuala nu va putea inlocui vreodata una reala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce rost are să zici ceva? Nu vorbiți destul pe Facebook?! Treci la acțiune!winking

| irrumator30 a răspuns:

Mai iesi tu din casa, si socializeaza cu prietenii de varsta ta. Poate din grupul de prieteni, din anturaj, reusesti sa te alegi cu o prietena adevarata. Relatiile ce incep in mediul virtual, iti pot aduce multa nervozitate.
Plimbarea iti va face bine!

| Phini a răspuns:

Deschide in *** un subiect funny ca pe Facebook... incearca sa schimbi atmosfera, iesiti beti un suc. ceva, si daca nu stii ce sa zici..intreab-o.

| boylivgume a răspuns:

Man,nu e ok, trebuie sa exersezi, macar in fata oglinzii

| Bogdan2111s explică:

Salut din casa ies aproape in fiecare noapte ziua nu pot ca am treaba in fine faza e ca in preajma ei nu prea pot sa ma comport normal dar incet incet o sa reusesc. Problema e alta nu stiu de la ultima intalnire parca e altfel daca nu ii trimit eu mesaj ea nu imi trimite :/. Cand i.am spus daca mai vrea sa fim impreuna ea a zis ca da... nu stiu ce sa fac sad

| C._Madalin_Andrei_1999 a răspuns:

Așa sunt toate relațiile la început. Așa a fost si relația mea. Încearcă sa nu mai vorbești orice cu ea online si așteaptă sa vorbiți atunci. Vorbește despre ce îți place si pune-i întrebări despre lucruri pe care nu le cunoști la ea. Asta poate o sa te ajute, pe mine m.a ajutat. Iar apoi cu timpul totul o sa vina de la sine.

| Bogdan2111s explică (pentru C._Madalin_Andrei_1999):

Mersii de raspuns faza e ca nu pot sa ma intalnesc cu ea tot timpul iar cand ma intalnesc nu vorbesc.

| Bogdan2111s explică (pentru C._Madalin_Andrei_1999):

Faza e ca nu pot sa ma intalnesc cu ea prea des iar cand ma intalnesc nu vorbesc

| C._Madalin_Andrei_1999 a răspuns (pentru Bogdan2111s):

Tine unele lucruri pentru tine, lucruri pe care i le.ai spune online. Si când va întâlniți vorbiți despre ele. Nu zic sa ii ascunzi chestii, sa para ca ai secrete. Orice lucru mărunt acolo. Apoi dezvolți cu ea. Daca îți e tie greu sa vorbești cu ea pune-i ei întrebări. Las.o pe ea sa vorbească pana te simți comod si tu cu ea. Ideea e ca in situația asta trebuie sa ai si tu întrebări interesante.

| FluxAeon a răspuns:

Ceau,

De ce nu mergeti la un film cand va intalniti? Asa nu vei fi obligat sa vorbesti cu ea daca nu stii ce sa ii spui, plus ca asa o sa te obisnuiesti cu prezenta ei si poate nu o sa te mai blochezi cand o sa va vedeti data viitoare...

| Bogdan2111s explică (pentru FluxAeon):

Buna problema e ca ea are niste parinti mai stricti, nici nu stie ca se intalneste cu mine lor le zice ca merge la niste prietene...