| anonim_4396 a întrebat:

ROG SĂ RĂSPUNDEȚI DOAR DACĂ AȚI CITIT CU ATENȚIE. Anul acesta am trecut clasa a 9-a și în vacanță ne întâlneam mai mulți elevi din liceu în centru și într-una din zile înainte să vină cei cu care mă împrietenisem și ziceam să ne vedem mai mulți (am dat mesaj pe grupul bobocilor ca unii sa ne vedem mai întâi undeva și după să mergem la restul) a venit o fata tot din liceu care văzuse și ea mesajul și pur și simplu m-am îndrăgostit la prima vedere de ea, fată de genul de care nu credeam că o să mă îndrăgostesc vreodată. Bun am vorbit noi atunci s-au adunat și ceilalți și am mers la restul grupului. De atunci nu am mai vorbit cu ea însă. Mă rog... Bun.
Incepând cu următoarea zi timp de vreo 5 zile am încercat să dau iar de ea dar nu am reușit. Apoi nu știu cum pentru că nu aveam niciun prieten în comun, mi-a apărut la recomandate pe Facebook(1-prima coincidență care mă pune pe gânduri având în vedere faptul ca nu aș fi crezut vreodată că o să mă îndrăgostesc de una ca ea). Apoi i-am analizat profilul și m-am uitat peste poze și am dedus că e timidă și că nu e fițoasă ceea ce m-am făcut să devin de 2 ori mai îndrăgostit și interesat după ea. Am discutat despre ea cu un prieten apropiat și ne-am gândit amândoi cum ar fi să intre și ea în clubul de astronomie cu noi, și la începutul școlii asta s-a întâmplat (2). După aceea același lucru doar că la clubul de biologie(3). Când a început școala m-am împrietenit foarte bine cu niște colegi care mai târziu am aflat că o cunosc(4). De la ei am aflat că nu mă înșelasem în legătură cu caracterul ei(5)-m-am îndrăgostit și mai rău. Una dintre coincidentele cele mai mari este faptul că suntem aproape identici la caracter(6) și totul a pornit de la faptul că m-am îndrăgostit la prima vedere de o fată de genul de care nu credeam că o să îmi placă vreodată.
Am menționat mai devreme că de vara aceasta când am vorbit prima data nu am mai vorbit. Cel mai probabil ea a uitat cine sunt dar cred că acum știe cine sunt de la cluburile de bio și astronomie(asta dacă nu uitase dar slabe șanse). Eu și ea nu ieșim prea des în curte(eu ies un pic mai des) dar și când se întâmplă ne intersectăm pe neasteptate(7).
Eu am avut multe șanse să vorbesc cu ea dar nu am avut tupeu. În ultimul moment mă timoram rău și mă razgandeam.
Zilele trecute am avut balul bobocilor și îmi propusesem să vorbesc cu ea într-un final, dar am irosit 7 șanse în mai puțin de 4 ore.
Am observat de câteva ori cum ar fi și în seara cu balul că se uită direct la mine. În momentul acela ea și cea mai buna prietenă a ei(pe care o cunosc de altfel) erau la masa unor foste colege și acolo eram și eu vorbind cu un fost coleg și am observat că se uita la mine dar nu așa trecător ci deparca m-ar cunoaște, dar am menționat mai sus că șansele sunt cam nule.
Faze de genul s-au întâmplat și la școală dar nu le mai detaliez. De câteva ori când trecea fix pe lângă mine aveam impresia că se uită direct în ochii mei.
Având în vedere cam totul mie mi se pare că e ceva special în asta de parca ar trebui să fim împreună de parcă Dumnezeu a vrut să se întâmple toate astea.
Dar din păcate eu mă timorez mult prea mult când am șansa să vorbesc cu ea. Și poate cine știe poate chiar nu m-a uitat...
MAI AMINTESC O DATĂ faptul că nu credeam vreodată să mă îndrăgostesc de una ca ea și faptul că s-au întâmplat atâtea coincidențe.
Help!

Răspuns Apreciat de Editori
| Andrea1313 a răspuns:

Daca nu poti sa vorbesti cu ea scrie-i un bilet. Spune ce simti. Daca o placi nu sta fara sa faci nimic oentru ca o sa o pierzi. Daca va potriviti si aveti caractere la fel nu vad care e problema sa vorbesti cu ea. Tu gândeste-te ca si ea este timidă si nici ea nu ar avea curajul sa vorbeasca, deci tu poti sa o impresionezi. Vorbeste frumos, spune-i lucruri frumoase pentru ca tuturor fetelor le place asta. Invit-o la un suc, fa-te elegant si du-i o floare. O sa se bucure si o sa vada ce baiat minunat esti. Asa o sa îi dai si ei curaj si o sa va intelegeti foarte bine. Dar inainte sa te izbesti asa adanc in iubire asigura-te ca ea este aleasa. Sa nu incepi o relatie si apoi iti dai seama ca nu este ceea ce vrei. Pe ea o sa o ranesti, iar fetele trec foarte greu peste lucrurile astea. Succes!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu-ti iei inima in dinti sa-i vorbesti cat se poate de repede, va veni altul si ti-o va lua.
Se intampla frecvent asta, cand fata asteapta mult si bine sa i se spuna ceva, dar cand nu i se spune, se muta la urmatorul care o curteaza.
Cum te-ai simtii daca fata de care esti indragostit o vei vedea cu alt baitel de mana?
Acum, daca vrei sa eviti asta, ia-ti inima in dinti si vorbeste-i de urgenta!

| kepler22b a răspuns:

Asculta un sfat de la un baiat care a fost virgin pana la 19 anilaughing)). Nu te lasa cuprins de timiditate, spune-i ce simti, iar daca nu poti fata in fata. Spune-i intr-un mesaj pe Messenger. E mai simplu si ai mai mult curaj asa. Bafta

| EmmaSimona1323 a răspuns:

Fa-ti curaj si spune-i despre sentimentele tale fata de ea. Ce ai de pierdut?