| anonim_4396 a întrebat:

Sa va zic si povestea mea:este vorba de o fata cu care stau de 3 luni, ideea e ca este foarte orgolioasa si capoasa.majoritatea certurilor este din cauza ei,gaseste motive insignifiante de exemplu aseara s-a suparat pe mine din cauza ca; mi-a zis sa o ajut sa traduca ceva la franceza am incercat cu google translate dar imi traducea motamo si nu era logic si ea mi-a zis ca nu merge dar eu vrand sa o ajut totusi am incercat si am incercat si cu alte site-uri de tradus,la un moment dat nu auzeam ce-mi dicta si mi-a zis ca ce draq esti surd nu auzi,ideea e ca,chiar nu se auzea uneori,bine motivul e stupid sa te certi din cauza asta si nu a vrut sa vb cu mine la tel din cauza asta, am vb prin mesaje.Ea a vazut ca ma port frumos cu ea si acum incepe sa profite d p urma asta, i-am explicat ca nu ar trevui sa faca asta si sa se maturizeze sa nu se mai certe cu mine din lucruri minore si credeti-ma ca mereu numai eu am impacat-o desi nu aveam nici o vina.de tinut tine la mine zpun eu si sunt sigur,de exemplu acum o saptamana m-am intalnit cu ea si era si prietena ei si ei nu i-a venit sa creada ca se poarta asa urat,gen ca e orgolioasa, ca e alintata, ea e mai mica cu 3 ani decat mine, ea avand 17.Am ramas noi singuri si am input sa-i explic ca in viata nu e asa usor,ca nu toti fac cum vrea ea,fac eu k o iubesc,prietena ei k tine la ea,parintii si a input sa planga la un moment dat la fel si eu,mi-a zis ca ma iubeste si i-am zis ca de cate ori ne mai suparam sa vb cu mine la tel sa ne rezolvam problemele,bineinteles asa a spus atunci,Acum e la fel de capoasa dupa discutia serioasa,atunci imediat dupa discvutie si-a dat ea seama ca greseste dar e foarte orgolioasa,acum i-am zis sa se maturizeze un pic,la care ea imi zice ma port cum vreau nu cum vrei uh,si i-am zis ca eu niciodata nu i-am impus nimic.

Intrebarea mea ar fi urmatoarea,eu tin foarte mult la ea insa ea se cearta din lucruri minore,de tinut stiu ca tine la mine dar nu-mi explic de ce uneori imi zice ca daca nu-mi convine cum se poarta sa nu mai stau cu ea,desi nu i-am impus nimic,pana sa fie cu mine a stat cu unul care o ameninta mereu si ii vorbea urat insa de ce nu ea exempul ala o invatatura de minte si sa se poarte frumos cu mine sa nu se mai certe mereu,ce ar trebui sa fac daca ea nu vb cu mine la tel,i-am explicat mereu si nu mai stiu ce sa-i zic ca sa o impac desi nu are motiv sa fie suparata pe minemi-am explicat de foarte multe ori stie foarte bine ca o iubesc, un alt exemplu ca ma iubeste si ca o iubesc este acela ca fiin in clasa ea cu prietena ei si cu o colega mcolega a intrebat-o de cand sta cu mine, si ea i-a zis ca de 3 luni la care prietena ei i-a spus,da si se iubesc mult, iar ea mi-a povestit asta!

Cum s-o fac sa renunte la certurile astea prostesti sa o fac sa-nteleaga ca sunt banalitati, mi s-a urat sa o impac mereu neavand nici o vina!

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Asa sunt copiii, nu-i poti intelege mereu.

| Liliana1981 a răspuns:

Deci tu te-ai transformat in catelus pentru ca ti-e teama sa n-o pierzi. Dupa parerea mea nu poti sa pierzi ce n-ai avut dar in fine... Fata aia nu te iubeste deloc doar isi bate joc. Gandeste-te un pic, asa vrei sa-ti traiesti adolescenta? Parerea mea e sa nu-i mai raspunzi la mesaje, la telefoane fara nicio explicatie- oricum n-ai nimic de pierdut. Cu ocazia asta vezi cum reactioneaza si poti intelege daca tine la tine sau nu.

| December a răspuns:

Pai e mai mica, e razgaiata si a fost prost crescuta probabil. A fost invatata ca totul i se cuvine ei si toate lumea trebuie' sa fie la cheremul ei cand are ea chef etc. E greu de schimbat in bine o persoana ca ea. Banalitatiile de care vornesti rezulta din felul cum a fost crescuta si invatata. E destul de nasol asa. Eu unul nu as suporta sa stau cu cineva care sa-mi faca figuri din astea tot timpul oricat de mult mi-ar place de ea. Eu in locul tau as alege o singura solutie: la urmatoarea faza care ti-o face, las-o! spune-i ca o parassesti, ca te-ai saturat de fitele ei si gata! te iei si pleci! si atunci vezi cat de mult tine la tine. Daca incearca sa-si ceara ea scuze si sa te "recucereasca" e bine. Daca nu e clara treabawinking. Dar si aici trebuie' sa ai grija ca posibila ei recucerire sau reimpacare sa nu fie tot din orgoliu sau fite - adica cum de ti-ai permis tu asa ceva, hai sa-l aburesc sa se intoarca si pe urma o luma de la inceput cu figurile. Intelegi tu ideea. Eu unu asa asa face in situatia asta! Pui un pic pistolul la tampla ca altfel nu merge.

| nhgvhyg a răspuns:

laughing tu esti in situatia prietenului surori mele, si ea face la fel,il dracuie pe ala saracu pana se satura si el tace din gura in incearca sa o impace, eu cred ca daca incerci sa o ignori putin, daca tine cu adevarat la tine o sa mai taie din orgoliul ala(da-l draculaughing si o s-o lase mai moale, nu stiu voi ca baieti comentati si voi ceva ca de asta va ia in nume de prost, nu stiu ignoro si o sa vada cum e s-au incearca sa te comporti cu ea cum se comporta si ea cu tine si o sa vada ca nu este frumos ceea ce facehappy SUCCES!

| christ91 a răspuns (pentru nhgvhyg):

Mersi pentru sfat cyufy, dar nu stiu ce sa fac:de ex daca o ignor sunt doua variante:una se cearta si ma rau, gen asa faci ma si imi zice trebuie ta ce faci de acum incolo ca nu mai vrea sa fie cu mine, imi da msj de sespartire si mereu s-a impacat si ad oua la input am stst 3 zile fara sa vorbim, bine i-am mai dat eu msj cu buna dimineata, noapte buna si ceva pe parcursul zilei dar mi-e teama ca daca o ignor total o zi, soua sa nu creada ca nu mai tin la ea si inca ceva am intrevat-o atunci daca nu te bagam eu in seama nu mai dadeai nici un semn si a zis da, deci asta ma gandesc ca este atat de orgolioasa incat sa nu ma caute daca ne-am certat,

| nhgvhyg a răspuns (pentru christ91):

Mama deci pe bune ca relatia voastra este ca a lu' sorume,nu crezi ca pana la urma o sa te saturi si nu o sa mai poti indura toate astea? mai bine discuta cu ea si impuneti rolul de BARBAT,zi ca asa cum si ea vrea sa fie respectata din toate punctele de vedere, vrei si tu sa fi respectat, ca ai si tu suflet si daca nu merge incearca ceva mai nouwinking. Imi pare rau de situatia in care esti si te inteleg, ca imi pare rau si de tine, si de CUMNATELUL MEU sad

| christ91 a răspuns (pentru nhgvhyg):

De discutat am discutat de o gramada de ori daca am vorbit cu ea fata in fata si a inceput sa planga si sa-mi spuna ca a inteles si acum face la fel, spune ca asa e ea si ca nu se schimba daca imi place bine, daca nu,,, o solutie ar fi sa vad cum reactoneaza daca nu vorbesc cu ea vreo 2-3 zile si sa nu vb deloc dar mi-e teama ca daca nu vorbesc mai rau inrautatesc situatia,nu stiu daca ar fi o solutie avand in vedere ca e atat de orgolioasacryingiar daca ma despart de ea asa sa vad cum rectioneza mi-e teama sa nu gresesc, p urma daca nu da nici un semn ma gandesc ia uite ce prost am fost ca i-am dat papucii, nu stiu,, o sa mai discut cu ea, oricum multumesc

| christ91 a răspuns (pentru nhgvhyg):

La ce te-ai referit cand ai spus sa incerc ceva mai nou?

| nhgvhyg a răspuns (pentru christ91):

Sa incerci sa iesi cu alta fata, o sa vezi ca nu sunt toate la fel

| nhgvhyg a răspuns (pentru christ91):

Si asa iti place sa fi un catelus cum a zis Lilianamd?, mai bine incearca o alta relatie, si ea daca te iubeste se poate schimba o spun din experienta.dar mai tarziu o sa se comporte si eu ea cineva cum se comporta ea cu tine si atunci o sa se gandeasca ca a procedat gresit cand era cu tine, BAFTA!

| Liliana1981 a răspuns (pentru nhgvhyg):

Adevar grait-ai! Roata intotdeauna se intoarce, mai devreme sau mai tarziu. happy

| nhgvhyg a răspuns (pentru Liliana1981):

winking o sa sufere si ea si o sa inteleaga cat de mult a gresit in privinta relatiei lor, dar mai bine se desparte de fata aia si isi cauta o persoana mai potrivita, pentru ca X nu este nici prima nici ultima din lume