| Bogdan1o a întrebat:

..scuze daca nu se potriveste categoria. Stiu ca nu mai sunt adolescent, dar am o problema. Sunt foarte timid, de mic copil, am avut probleme multe in familie, multe certuri, ma rog nu intru in detalii. la scoala colegii radeau si faceu misto de mine, dar era oarecum bine chiar si asa. cand am intrat la liceu, in clasa 9-a m-am izolat de ceilalti de teama, frica, oricum vreti sa-i spuneti ca ceilalti sa nu mai faca misto de mine, nu am avut si nu am nici un prieten. am avut 2 relatii care evident au asuat, nici nu cred ca le pot spune relatii, au durat una o zi, iar alta 2 zile.am incercat sa merg la psiholog, acum cam e tarziu, mi-a spus ca as avea nevoie de consiliere, aici sunt niste probleme, ma rog, .una...nu am bani. sa trecem peste asta. Cum si ce sa fac sa nu mai fiu timid, sa nu ma rosesc ca o rosie cand vb cu cineva despre un subiect anume, sa pot purta o discutie de lunga durata, sa pot sa-mi fac si eu o prietena, nu stiu la cine sa apelaz, pe zi ce trece sunt tot mai rau, sufar, incerc sa cer ajutorul dar nimeni nu-si da seama de asta crying. nu mai pot, am ajuns sa ma gandesc sa fac o prostie sad... ajutati-ma va rog din suflet

4 răspunsuri:
| butt3rfly16 a răspuns:

Ai putea sa te interesezi la tine la scoala pentru ca este posibil sa existe un cabinet cu aceasta specialitate de consiliere a elevilor care au nevoie(la mine cel putin asa e).
Timiditatea si toate starile asemanatoare ei pot fi invinse dar cu timpul.Ai nevoie sa-ti demonstrezi singur ca nu esti asa cum lasi impresia celor din jur.Pt inceput trebuie sa incerci sa ai mai multa incredere in tine si in fortele propii:daca tu vei crede ca poti sa intri in vorba cu o fata pai vei incerca sa faci tot ce iti trece prin cap ca sa discuti cu ea.Stiu ca vei spune ca pare imposibil dar doar incercand vei putea afla cum sa treci mai departe.
Ai putea singur sa te "ajuti" prin intermediul socializarii, activitatilor la ore, sa incerci sa-ti ajuti colegii cand stii ca ai aceasta posibilitate sau chiar ai putea sa incepi prin a le arata celor apropiati tie(familie) ca vrei sa devii o persoana cu mai multa incredere in sine.Atunci primul pas va fi trecut cu brio, deoarece vei avea sustinerea familiei, apoi cu mai mult curaj vei reusi sa ai incredere si persoanele care te inconjuoara zilnic iti vor oferi sansa sa arati cine esti cu adevarat. Timiditatea este doar un "scut" pentru adevaratul tau caracter.Multa bafta si incearca sa fi tu! Fara sa te mai gandesti cand vrei sa faci ceva ca urmeaza sa te inrosesti sau sa nu poti termina propozitia ca esti emotionat.Lumea te va accepta asa cum esti! Daca nu incerci sa le "deschisi usa" celorlati ei mai greu vor incerca "sa intre" ca sa te cunoasca.

| Bogdan1o explică:

Multumesc pentru raspunsuri big grin

| DeeaMarry a răspuns:

Apeleaza la psihologul scolii! El e singurul care te poate ajuta, in cazul in care nu ai bani. Noi nu putem, nu avem competentele necesare.

| zRazvaNxzz a răspuns:

Dai drumu si fa o PROSTIE mare incat sa o vada TOTI dupa incearca sa prinzi cat de mult tupeu poti si fa-ti prieteni nu conteaza cum is si cine is doar sa fie prieteni de preferat sa nu fie timizi dupa o sa poti sa-ti faci si o prietena deoarece ai nevoie de prieteni pentru a avea prietena! spun eu(Banuiesc ca nu esti un GRASAN - Devino tipu ala de persoana tot timpu happi ) pff daca nu mai esti la liceu du-te la faculta si PRINDE TUPEU dati 2-3 PUmni da nu palme PUMNI si ziti am TUPEU SI POT SA O FAC!