| Raresuraresu a întrebat:

sper sa aveti rabdare sa cititi ce vreau sa va spun:

Cred ca am o problema de personalitate si nu cres sunt sigur, lucrez la asta.Am avut acum un an de zile o relatie de 6 luni.De atunci nu am mai avut nici o relatie serioasa.

In perioada respectiva m-am simtit cel mai increzator om din lume,fata cu care eram ma iubeameram totul pentru ea,spunea ca nu vrea pe altcineva in viata ei,etc.

A intervenit despartirea,am trecut printr-o perioada de depresie in cre mi-am pierdut total increderea in mine,nu mai aveam chef de imic,nu puteam sa ies cu nici o alta fata.

Dupa aceea usor,usor am mai input sa-mi revin,m-am angajat,ceea ce a fost un lucru foarte important pentru mine, Sefii sunt multumiti de mine, ma incurajeaza sin punctul asta de vedere e bine.insa dupa o perioada a intervenit discutiile cu colegii de la servici,am mai postat o intrebare pe tema asta,niste nesimtiti fara facultate,fara studii,necalificati,din pacate sunt nevoit sa lucrez in aceeiasi incapere cu ei,biroul meu fiin in aceeasi incapere!

Acum,rofitand de perioada asta de vacanta pana reincep munca,incep sa ma rtreechilibrez.

In final o sa va zic exact despre ce vreau sa vorbesc:e vorba despre comunicarea dintre mine si o eventuala posibila fata cu care as putea sa fu impreuna,tot mi se intampla in ultimul timp dupa ce vb cu fete pe face si imi dau nr de tel sa vorbesc o zi doua dupa care sa ma apucea paranoia si sa imi pun tot felul de intrebari gen daca in timpul asta vorbeste cu un altul mai glumet decat mine si o face sa rada,daca altul e mai comunicativ decat mine si are vorbele la el.

Pe de o parte stiu ca o data ce mi-a dat tipa respectiva numarul inseamna ca oarecum vrea sa ma cunoasca si e atrasa de mine insaa nu stiu imi vin tot timpul ganduri negre ca gen ea poate sa vorbeasca sau sa gaseasca oricand pe altul mai distractiv, stiu asa denota lipsa de incredere, din cauza asta in ultimul timp iau numarul de tel si dupa 2- zile nu mai dau nici un semn.

Cum sa fac sa nu ma mai gandesc la ce o crede tipa respectiva despre mine,sa nu mai imi pun intrebari gen,oare am fost plictisitor pentru ea.

Inainte cand nu ma gandeam la asta totul mergea de la sine si era ok,nu imi faceam planuri ce sa-i zic etc.

Si o ultima intrebare voi cum priviti chestia asta cu mijloacele de socializare ge,oricand iubitul sau iubita poate fi atrasa in discutie de cineva si sa o faca sau sa il faca sa se gandeasca la persoana respectiva astfel incat sa isi puna semne de intrebare sa renunte la cineva deja cunoscut pentru acea persoana.

Nu stiu, credeti ca gandesc prea in detaliu, astept si punctul vostru de vedere.Multumesc anticipat sper ca nu am scris prea mult dar am incercat sa cuptind in aceste randuri tot ce am vrut sa va explic.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Inca mai ai de lucrat la personalitatea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal. Pai e ok ca incepi sa mergi mai departe. Ai ceva probleme cu increderea de sine dar or sa treaca in momentul in care vei reincepe sa iesi.
Sfatul meu nu te rezuma la a le cere numarul de telefon ci si iesiti, la o plimbare, la un suc, la un film, etc.
Dupa ce ai numarul de telefon redu la minim discutiile pe facebook in favoarea celor telefonice si cu precadere a celor fata in fata. Ca raport 65% fata in fata, 25% telefonic, 10% facebook, yahoo, skipe.
Daca fata te place nu o sa ezite sa accepte invitatia ta. Daca refuza, fa o pauza de 2 - 3 zile (nu o cauti deloc, nu intri pe facebook, telefonic nu o suni deloc, iar daca te suna o rogi frumos sa iti dea un apel mai pe seara ca ai multa treaba). Apoi reincearca sa o inviti in oras. Daca refuza a doua oara exact acelasi lucru o saptamana. La al treilea refuz e mai bine daca ii stergi numarul ca nu e atrasa de tine.
Nu iti bate capul daca vorbeste si cu altii sau nu, daca ea cauta altceva, si nu gaseste la tine, pierzi timpul inutil agatandute de ea. Cand iti ofera numarul de telefon inseamna ca ii place de tine si vrea sa vb cu tine mai mult. Nu inseamna si ca doreste sa fie alaturi de tine de acum incolo. Posibila viitoarea voastra relatie este doar o posibilitate, la fel ca si posibila viitoarea relatie alaturi de altcineva. Nu conteaza daca altul o face sa rada, mai mult sau e mai frumos ca tine, daca primeste de la tine tot ce are ea nevoie, tot langa tine va alege sa fie.
Asa ca daca ai numarul ei de telefon, scoate fata la plimbare, nu pierde vremea discutand la telefon vrute si nevrute cand poti face acelasi lucru fata in fata.
Spor.

| ariamont a răspuns:

Buna. Eu sunt cu iubitul meu de aprox 2 ani, si ca sa iti zic sincer, ne-am dezactivat oricecont de socializare cand am facut 1 an impreuna pentru ca amandoi eram bagati in seama de alte persoane care vroiau sa ne desparta, si am zis ca e mai bine asa. Din punctul meu de vedere trebuie sa incerci sa nu te mai gandesti la tot felul de lucruri, doar sa fii tu insuti si astfel se vor rezolva toate. Si daca nu iti merge cu o fata, nu te demoraliza, mai sunt si altele care probabil ar vrea sa aiba o relatie serioasa. Succes.

| Geea3231 a răspuns:

Cred ca te astepti la un raspuns la fel de amplu la intrebarea aceasta, dar eu nu pot sa ti-l ofer pentru ca de obicei sunt directa.Uite...nu-ti mai face probleme de acest gen. Fii increzator si stapan pe tine orice s-ar intampla.Lasa paranoia deoparte si bucurate de fiercare clipa. Daca fata respectiva vorbeste cu tine si se simte bine nu are nevoie de altcineva, iar daca aceasta vorbeste intr-adevar cu altcineva asta este. Cazi te ridici. AVEM O SINGURA VIATA si nu ar trebui sa ne facem atatea griji. Daca te-au ajutat aberarile mele nu evita sa-mi lasi un mesaj si sa-mi spui cum te mai simti dupa ce te-ai gandit SERIOS la tot ce ti-am spus! O zi frumoasa! :* Nu uita:TRAIESTE-TI VIATA DIN PLIN! puppy dog eyes