| Ervinq a întrebat:

Sufăr de fimoza și aș vrea să încep tratamentul cu un unguent, dar am câteva nelămuriri.

Cât timp ar trebui să urmez acest tratament?
Există riscul ca fimoza să reapară?
După cât timp se văd primele rezultate?
Pentru a cumpăra crema Betaderm am nevoie de vreo hartie de la doctor?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fimoza nu este o buba, ci o conditie care nu trece si nu dispare, daca nu este tratata sau operata.
Evident ca nu ai fost la medic daca pui asemenea interbari aici si s-ar putea ca crema aia, sa fie frectie a picior de lemn, amanad o operatie.
Mergi la MEDIC sa se constate gradul de fimoza si sa ti se recomande ce ai tu nevoie.
Crema aia s-ar putea sa nu te ajute deloc, dar pierzi timp inutil.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Cât timp ar trebui să urmez acest tratament?
Durata tratamentului depinde in mare masura de determinarea si gradul de seriozitate cu care vei actiona si practica exercitiile prin care se realizeaza intindere inelului fibros, cat si largirea treptata a deschiderii preputiului.
2.) Există riscul ca fimoza să reapară?
Raspunsul este : NU
3.) După cât timp se văd primele rezultate?
Depinde de gradul de gravitate/severitate a fimozei. De obicei dupa primele 2-3 saptamani incep sa apara primele semne de largire a deschiderii preputiale.
4.) Pentru a cumpăra crema Betaderm am nevoie de vreo hartie de la doctor?
Teoretic DA. Insa practic depinde de fiecare farmacist in parte. Sa ai parte de succes!

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Pentru tratamente de orice fel, diagnostice medicale e nevoie de indrumare medicala. Astea nu se fac dupa ureche, dupa sfaturi de pe chat.