| Okkultist a întrebat:

,, Suferinta este un sentiment care din pacate, sau din fericire este in noi toti.
De-a lungul timpului oamenii au luptat pentru a infrange aceasta stare de spirit.
Tot asa, oamenii si-au provocat suferinta continund cu asta si astazi.
Nu ar exista bucuria iubirii daca nu ar fi lipsa ei, totodata farmecul binelui ar fi inexistent fara rau.
Dorinta oamenilor este profund orientata spre un singur scop: F E R I C I R E A... Foarte complex acest cuvant.
Ma intreb, oare; care este
adevarata suferinta. (Faptul banului, a lipsei de atentie, a bolii, a iubirii) Cert este ca suferinta este mana in mana cu lipsa, unui.criteriu sau a mai multora..Totii ne dorim mai multi bani (chiar. daca in esenta nu avem ce face cu mai multi), mai multa etc. Dar nici un om nu poate trai in suferinta amara si inaltatoare a lipsei de iubirire.
Acea suferinta.adevarata ce nu poate fi stopata.
Ce ne facem atunci.cand intre 2 oameni.ce se iubesc apar persoane daunatoare relatiei afectandu-i direct aceste personaje toxice? Mai mult decat atat, persoanele respective cu steagul,, iubirii,, in maini, incearca sa ii desparta.
Amuzant cum. iubirea. poate produce suferinta...
Adevarata iubire se cladeste pe un ocean de lacrimi, ducand intr-un final la inecul celor ce stau ca obstacol in fata acelora ce au cladit iubirea. Adevarata iubire nu produce suferinta, daca altii sufera din.cauza iubirii purtate intre 2 oameni, acestia nu fac decat sa inteleaga.prost iubirea, intr-un final inecandu-se in proprile idei si in lacrimelor acelor oameni.
Pe scurt: cand stai in fata fericirii altora nu faci sa stopezi acea fericire ci doar sa iti joci,, ceasul,, si linistea la ruleta... Anumiti prieteni, parinti, cunoscuti, se pun in calea iubirii oamenilor ce o inteleg, agitand steagul maret al esecului propriu in numele.acelui sentiment ce i-a parasit: Iubirea... In decursul propriului. ceas am intalnit suprema fericir pe.care o apreciez datorita opusului sau. Traditionalismul prostesc face niste animale din oameni, niste animale ce privesc ceva plin de amintiri,.veselie si iubire ca fiind ceva anormal. Oare relatia de iubire e anormala sau frustratilor sexual care judeca... Libertatea inseamna si sa iti alegi iubirea si ea pe tine (gay,.lezbi hetero) nu in a fi,, liber,, doar cu un drum impus de societate in fata ta pe care trebuie sa mergi cu siguranta ca acest drum va duce la ceea ce nu vei cunoaste pana nu iti vei impune tu singur drumul,. calcand idiotii in picioare. La propriu sau figurat daca este nevoie.
La urma urmei ne complicam existenta asta atat de....cum consideri tu.,,
Intrebarea pe scurt: De ce ai ura un gay, atat timp cat iubeste. si cand toti avem acelasi scop (fericirea)?

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

De ce ai purta in general ura unor oameni care nu ti-au facut nimic? Doar frustratii ii urasc pe cei care nu sunt ca ei. Acum e ''moda'' sa fim impotriva homosexualilor pentru ca sunt promovati si sunt ''la-ndemana''. La fel sunt urati tiganii, grasii, mamele adolescente si in general toti cei care sunt ''altfel'', cei care se abat de la normele unei societati ce e de prea mult timp depasita. Cand esti frustrat si nu ai nici suficienta minte incat sa iti vezi de viata ta iti arunci veninul asupra cuiva, asa e de cand lumea si tot atata va dura.

Daca tu esti in aceasta situatia iti sugerez sa ii ignori. Daca nu erai gay aveai nasul mare, parul verde si urechile nu stiu cum. Cat timp tu esti ok cu tine este perfect happy

| Rakanishuu a răspuns:

Eu, personal, nu am nimic cu nimeni atata timp cat se manifesta in spatiul lor propriu, nu in locuri publice unde pot atrage atentia la copii sau persoane sensibile, adica care pot ramane traumatizate de baieti care saruta alti baieti. Eu nu suport sa vad un cuplu normal sarutandu-se in public, iar sa vad doi tipi e mai mult decat dizgratios.
De asemenea, gay dude de multe ori tanjesc dupa mai multa atentie decat o persoana cu orientare sexuala obisnuita, nevoi in plus, intelegere. si le cauta singuri, dar nu intotdeauna lupta pentru ele; lupta altii in locul lor. Aici intervine homofobia care nu este de acord ca ei sa primeasca atentie in plus atata timp cat vor sa fie considerati persoane normale, si mi se pare logic sa te iei de asta atunci cand nevoile tale sunt neglijate, iar ale altui individ "normal" supraapreciate.
In rest, un om care nu este inclus in niciuna din categoriile explicate, nu ar trebui luat in serios. happy