| Zxxxxxx a întrebat:

Sunt baiat, am 14 ani! De mic copil ma imbracam in rochiile mamei si purtam pantofi cu toc, ma jucam chiar si cu papusi. Tin sa mentionesc ca sunt bisexual(sunt atras dr ambele sexe, dar nu in aceeasi masura) si ma simt intr-un corp strain. Vreau sa devin fata, simt profune aceasta dorinta de foarte mult timp. Poate ca unii dintre voi veti spune ca cica este de la hormobi si chestii din astea, insa nu este asa. O simteam de mic copil. Imi plac si fetele, dar ma simt una. Nu stiu ce sa ma fac, mama si tata nu sunt homofobi sau transfobi, insa bunicii mei sunt, mai ales bunicul, nu ar accepta in veci asta. Ma gandesc ca atunci cand o sa fiu mai mare sa plec in alta tara si sa imi incep tranzitia. Va rog nu ma luati la misto. Nu vreau sa imi raspunda nici un transfob/homof. Este fix conceptia lor. Insa puneti-va in locul meu.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Și crezi că bunicii tăi vor trăi veșnic? Are importanță că tu vei deveni persoana care te simți aici ori aiurea?!? (mă rog, după cum merg lucrurile pe la noi prin spitale, nici eu nu aș face asta la noi în țară, dar „după", aș reveni ).

| sofisis a răspuns:

Eu nu pricep unde e intrebarea...
Daca tu te simti asa, ia masuri. Mai mult de atat ce raspunsuri vrei sa primesti?

| HazelEyes77 a răspuns:

Dragul meu lucrurile de genul nu mai sunt de mult un tabu cel putin in alte tari. E greu sa gandesti ca o fata sa te identifici ca fiind una dar sa te simti captiv intr-un corp strain. Asta iti va da stari de anxietate, de depresie in timp. Eu zic ca fiecare avem dreptul sa ne traim viata asa cum simtim intr-un mod care ne face fericiti indiferent de parerile celorlalti. Daca tu simti ca asta iti doresti cu adevarat atunci nu ezita s o faci cand va fi posibil. Numai bine!

| leapșa a răspuns:

Asteapta pana devii major si atunci gandeste-te din nou la absolut tot ce va urma.
Schimbarea asta aduce cu sine depresie, repulsie, anxietate, ganduri de sinucidere, acceptarea schimbarii tale in societate, etc.
Trebuie multa tarie de caracter, dar daca tu detii asta, bravo si dupa cum am spus, mai bine astepti pana esti major sau pana esti pe cont propriu si-ti incepi tranzitia.

| Cannibal a răspuns:

Ai putea să îți începi și acum transformarea.
Sau după ce termini cu studiile.
Nu te gândi la ce o sa zică bunica ta sau cei din jurul tău.
Important e ca tu sa te simți bine in pielea ta, sa fii tu însuți.
Bafta!

| AlinaInk a răspuns:

Asteapta pana ai 19-20 ani, sunt multe schimbari hormonale la varsta ta, s-ar putea ca in viitor sa vrei sa fii barbat. Asa ca nu te grabi.

| andramikaela72 a răspuns:

Ai 14 ani, mai iti trebuie ceva minte. Daca Dumnezeu te-a lasat baiat, asa ramai. O sa mai cresti si poate o sa-ti vina mintea la cap