| Reachest a întrebat:

sunt din București, am 16 ani și mă aflu într-o problemă ce mă macină de o bună vreme: în prima zi de școală, o fată m-a întrebat dacă aș vrea să stau cu ea în bancă, același lucru pățindu-l și un coleg de-al meu cu care mă înțeleg foarte bine.Colegul meu ce stă actualmente tot cu o colegă în banca din fața mea se înțelege foarte bine cu colega sa, același lucru putându-l spune și eu despre aceasta. Ideea s-ar rezuma astfel : mie-mi place de colega mea de bancă și cu toate că ea a vrut să stea cu mine/colegul meu în bancă ea se manifestă cu indiferență. Adică cu colegul meu se comportă altfel, îi zâmbește îl ascultă până la capăt, se uită la el. Cu mine vorbește indiferent, se poartă aiurea.O simt rigidă nu știu cum să vă spun. Ea chiar a vrut să facă schimb de coleg de bancă cu fata din față(.Nu știu cum să vă spun, dar mă simt foarte trist, dezamăgit, si depresiv...Adică nu știu care ar fi defectul meu, în unele discuții par ceea ce nu sunt (încerc să par mai matur decât aș fii, uneori râd la unele glume care n-au nici un sens, doar pentru a crea o impresie bună). Efectiv nu știu ce subiect să abordez, ea comunică altfel cu colegul meu. Ex : El o întreabă ce faci? Iar ea îi răspunde multe lucruri, îl trage de gluga hanoracului, adică.văd altfel situația crying. Mie mi-ar răspunde cu un simplu "bine". Acum ce pot spune, ea e și foarte inteligentă, am încercat să mă apropii mai mult de ea, adică să o gâdil, etc, însă fără efect, adică se retrage instant. Nu pot spune că, colegul meu este arătos sau că ar fi cu mult peste condiția mea fizică, nici nu știu dacă aș putea susține că arată mai bine.Tot ce pot spune e că emite mai multă siguranță în jurul său, e un caracter mai ferm. Pot afrima că deși am 16 ani nu am mai avut o prietenă, fiind oarecum normal să nu fiu priceput în domeniu...Eu chiar țin la această fată și mi-aș dori mult să fiu împreună cu ea, arată foarte bine pot spune și este exact pe placul meu, chiar m-am simțit foarte bine când a spus că vrea să stea cu unul din noi.
Aștept sfaturile voastre, vreau răspunsuri serioase cât mai detaliate, nu vă gândiți că-s disperat sau etc, dar mi se pare specială și n-aș vrea să ratez șansa de a fi împreună cu ea.

Răspuns Câştigător
| antoniaidk a răspuns:

Foarte frumos din partea ta, mai rar asa baieti, dar e trist ca in ziua de azi oamenii numai tin unii la altii...pai,eu te sfatuiesc sa continui cu ea,adica sa o faci sa se simta speciala, sa vada ca o placi, daca da semne de nepasare, sau ca nu te place, mai bine las-o balta.te descurci tu.succes

| Reachest explică (pentru antoniaidk):

Mersi de sfat, mă ajută mult.

| antoniaidk a răspuns (pentru Reachest):

Cuplacere happy

| Reachest explică (pentru antoniaidk):

Imi poti da un skype ca sa-ti mai pun intrebari?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu vad nici o problema aici, doar frica ta de nu stiu ce... fata se comporta nromal, te-a intrebata daca vrei sa stai cu ea, deci te place!
De ce creezi probleme unde nu sunt?
Invit-o la un suc si vezi tu daca vrea sau nu!

| ywar a răspuns:

Eu zic sa stai pe creanga ta, sa inveti ca voi adolescentii sunteti pe jumatate (am fost dragut!) analfabeti si sa lasi colega, colegul ca din combinatiile astea nu iese nimic. Scoala, cartea si pe urma placutul. La 16 ani relatiile sunt pasagere si tin fix 1 saptamana.

| Siminadaniela a răspuns:

Nu toate relatiile care incep la o varsta frageda sunt pasagere...sunt cazuri peste cazuri... Daca chiar iti place asa mult de ea nu-ti face tot felul de scenarii in cap.Pur si simplu spune-i gandurile tale..Deschide-ți sufletul in fata ei..In acest fel vei sti ce gandeste si nu vei mai trai cu aceasta incertitudine! Si daca nu-ti împărtășește sentimentele nu'ti face griji...ai tot timpul din lume sa gasesti persoana potrivita!