| zx260 a întrebat:

sunt foarte speriata deoarece am avut un contact sexual neprotejat si mi-a cam crescut burta desi mi-a venit ciclul la termen, ini puteti da un sfat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca dupa intretinerea sexului neprotejat de care amintesti, s-a produs menstruatia la termenul calculat si care probabil a si avut o durata normala ca numar de zile de manifestare si probabil ca s-a desfasurat si in conditii asemanatoare/similare cu menstruatiile produse anterior, atat ca si cantitate de menstruatie eliminata, cat si ca flux zilnic, culoare, aspect, textura, miros, etc. se poate aprecia ca este lipsit de sens si logica sa-ti mai faci/sau sa ai vreo ingrijorare in privinta existentei unei sarcini. Trebuie sa stii/sa intelegi ca intotdeauna menstruatia reprezinta GARANTIA ca NU EXISTA o sarcina fixata in endometru. Menstruatia se produce in proportie de 99, 99% NUMAI in cazul in care in cursul ciclului menstrual anterior, cel care s-a terminat in momentul inceperii menstruatiei, NU s-a produs fecundarea ovul si din acest motiv NU s-a format o sarcina. Prin sangerarea menstruala se elimina din corp fostul ENDOMETRU imbatranit si degenerat in care ar fi urmat sa se instaleze/fixeze sarcina daca aceasta s-ar fi format in ciclul menstrual abia terminat. In concluzie atat teoretic cat si practic se considera ca fiind IMPOSIBILA existenta unei sarcini chiar si ipotetice in aceasta situatie. Iar in privinta modificarii sau a cresterii burticii n-ar trebui sa-ti faci griji deoarece daca este reala modificareaacest lucru se datoreazaunor cu totul alte cauze sau motive. Sarcina devine vizibila si are marimea unui sambure de cireaza incepand din saptamana a 8-a de sarcina. Linisteste-te fiindca teama, stresul si paranoia au o actiune nefasta asupra organismului dar mai ales...a frumusetii. big grin Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Esti bortoasa si o sa ragaai continu ca un porc

| Necunoscut112 a răspuns:

Burta nu se vede după o lună-două. Doar te-ai îngrăşat.

| Necunoscut112 a răspuns:

Sfatul e să folosesti cu incredere un test de sarcină care te va scoate din dubii. Dacă menstruatia ti-a venit la timp nu esti sigur gravidă.