| FeelingsDoctor a întrebat:

Sunt impreuna cu iubita mea de aproape 6 luni. Ea inainte de mine, a mai stat cu un baiat, 2 ani si ceva, a fost prima ei iubire, el a plecat din tara si dupa vreo 6 luni la distanta s-au despartit. Eu i-am propus sa stau cu ea pe ascuns, sa o ajut sa treaca peste si asa a si fost, dupa 3 saptamani in care am stat in secret s-au despartit, si am ramas impreuna. Acum primele 4 luni si ceva din relatia noastra au fost cele mai frumoase, clipe pline de viata in care chiar m-am simtit iubit. Ne intalneam zilnic, stateam ore insir amandoi si relatia a evoluat foarte repede, asta neinsemnant ca nu am iesit si cu prietenii, amandoi am avut timp si de prieteni. Dupa vreo 4 luni si ceva, parca a inceput sa devina mai rece, si am simtit chestia asta. Nu a mai trecut mult si mi-a spus ca nu e nevoie sa ne vedem in fiecare zi, ca vrea sa mai stea si singura.Am trecut printr-o perioada de certuri, ea incepuse practic sa se supere cam din orice chestie. Eu mai insistam, ne mai certam pe chestia asta, si acum cateva zile mi-a spus ca daca mai insist ne despartim si gata. N-am mai insistat, dar sa va zic ca in 4 zile, ne-am intalnit 2-3 ore. Alalteieri am discutat cu ea, si i-am spus ca s-a schimbat, ca nu mai e ca la inceput, si ca simt ca am inceput sa ne indepartam, si ea mi-a spus ca nu s-a schimbat deloc, dar ca intr-adevar ne indepartam, ca nu ne mai intelegem, si ca asa se intampla in multe relatii, ca si cum ar pregati o despartire. Dupa am vorbit cu ea si mi-a spus ca de cateva zile, apraope in fiecare noapte il viseaza pe fostul, ala cu care a stat 2 ani si ceva, viseaza ca moare, si plange cu familia lui, etc. Si ca el in 2 ani si ceva cat au stat, nu i-a cerut absolut nimic, a lasat-o pe ea sa faca fiecare pas, eu am grabit lucrurile, si cu faptul ca insist si alte chestii, ii amintesc de el, ca el nu facea asa. Si ca el a fost singuru baiat care i-a dovedit cu adevarat ca a iubit-o, ca nici el nu era asa la inceput, dar ea l-a modelat si l-a facut exact asa cum a vrut ea, si ca a ascultat-o pentru ca a iubit-o. Si ca nu e vina ei, dar se obisnuise cu el si mi-a zis vorba aia, cu prima iubire nu se poate uita niciodata. Inteleg chestia asta, dar ma deranjeaza ca a inceput sa fie mai rece, sa se supere din orice. Eu tin foarte mult la ea, si nu vreau sa renunt la aceasta relatie. Dar pot sa spun ca de cateva saptamani cel putin, nu ma mai simt asa iubit, cum ma simteam in primele 4 luni, si asta ma doare. I-am spus ca am pus tot sufletu meu in relatia asta, si ca ma doare cand vad ca acum petrece mai mult timp cu prietenele, se vede cu ele zilnic, si noi ne intalnim la 2-3 zile si ca practic asa sunt eu, simt nevoia sa o vad in fiecare zi, si ea mi-a zis ca o sufoc, ca se simte sufocata, ceva de genu. Si ca in primele 3-4 luni, a fost foarte fericita, chiar uitase de fostul, dar acum de la un timp, a uinceput si visele alea si isi tot aminteste de el, fara sa vrea si ca nu e vina ei, etc. Mi-as dori din tot sufletu sa fie totul ca in priemel luni. Ce as putea sa fac? Voi TPU, ce ma sfatuiti in aceasta situatie? Sa ma las modelat cum a facut el?

7 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Nu ai de ce sa te lasi modelat,nu te schimba doar pentru ca asa vrea ea. Cine te place,te place asa cum esti. Nu-i mai oferi atata atentie,poate asa se va schimba,sau sa fie mai bine intre voi. Nu iti mai pune sufletul pe tava, nu e bine, pentru ca dupa tu o sa iesi foarte mult in pierdere. Fii barbat, fii si tu orgolios, ce dracu? Nu poate sa faca fata ce vrea din tine.

| Arkhasas a răspuns:

Din moment ce stai bot în bot cu ea zilnic normal că se pierde atracţia.
Oricum i-ai explicat ce nu te deranjează, dacă nu înţelege atunci te desparţi şi gata, îţi cauţi o fată care să fie cum vrei tu.

| Capriciu a răspuns:

Sa stii ca orice fata doreste ca sa ii se faca pe plac si ar trebuie sa faci ce iti cere ea dar nu chiar tot tot caci esti si tu om.

| MariaFcsb1 a răspuns:

Totusi nu ar trebui sa fi prostul ei... Parerea mea ar trebui sa ii spui ca nu esti sclavul nimanui si ca o iubesti dar nu sa faci doar ce vrea ea si tu ai dreptul la un cuvant in aceasta relatie. Daca vrea sa va despartiti poate ca nu tine asa mult la tine cum iti spune. Sper sa rezolvati te pup:*

| CGF31 a răspuns:

Buna. In primul rand vreau sa iti spun ca a avut dreptate cand a spus ca prima iubire nu se uita niciodata.
Ea sa obisnuit cu acel baiat din care putea sa faca ce vrea din el insa este o mare problema. Din cate ai relatat tu, ea cam te compara cu fostul ei prieten.
Niciodata nu o sa mai fie ca la inceput, orice relatie este frumoasa la inceput, sunat, stat noaptea, plimbari etc. Nu zic ca nu e bine, ca asa descoperi persoana de langa tine, dar presupun ca ea se gandea ca toti baietii sunt ca fostul si poat eface ce vrea din tine. Acum ca vede ca nu ii semeni nici putin, bate in retragere.
Te-ai gandit ca poate...a cautat-o fostul? Si cum ea tanjeste dupa iubirea lui, ea ar fi in stare sa iti de-a papucii daca el se intoarce iar in tara si se impaca cu ea. De umbra fostului nu poti scapa decat daca vorbesti serios cu ea, daca simte ceva pentru tine fara a te modela, FARA COMPROMISURI din partea cuiva.

| FeelingsDoctor explică:

Nu mai exista posibilitatea sa se impace, el nu se mai intoarce sigur si plus de asta acum o uraste pentru ca s-a combinat cu mine cand inca statea cu el, dar el era plecat, si a injurat-o, ce nu facuse in 2 ani, am intreabt-o ca daca ca prin minune s-ar intoarce m-ar lasa pentru el si a zis ca categoric nu, nu mai e sansa sa sa impace

| Drenea_Sergio_1997 a răspuns:

O iubesti stiu dar daca iti spune mereu si aduce mereu in subiect de fostul... iarta-ma cu parere de rau dar nu mai tine la tine poate doar a vrut sa fie cu tine pentru a uita trecutul nu e adevarat ca prima iubire nu se uita niciodata depinde de persoana dar in cazul tau cu parere de rau nu mai are sentimente fata de tine.