| vasilemicutz a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si sunt foarte indragostit de o colega de clasa... desteapta, inteligenta, frumoasa, fata de casa si care impartaseste pasiuni comune cu mine. Sentimentul acesta pentru ea este de la inceputul liceului si nu am simtit niciodata ca s-ar stinge. Din cauza faptului ca eu sunt timid si destul de inchis in mine, nu interactionez cam deloc cu ea in clasa sau daca suntem intr-un grup de persoane; dar ea oricum ma simpatizeaza destul de mult din cauza pasiunilor si ideilor comune.
Acum vreo 2 luni am chemat-o la o plimbare (doar noi doi) si i-am spus tot ce am pe suflet si ce simt pentru ea (poate suna ciudat, dar nu imi e greu deloc sa spun ce simt, dar trebuie doar un context favorabil). I s-a parut dragut, nu pot sa zic ca m-a bagat in friendzone, dar nici nu prea impartaseste acelasi sentiment cu mine. Acum cateva zile am chemat-o din nou pe afara si inevitabil am ajuns la aceeasi discutie si fiindca a vazut ca sunt foarte sincer cu ea mi-a marturisit un lucru pe care nu l-a spus multora: din curiozitate si-a facut un iubit vreo 2 saptamani, dar "si-a luat teapa" fiindca el s-a purtat urat cu ea... am ramas destul de surprins fiindca ea nu era deloc interesata de relatii si vrea sa se axeze doar pe invatat momentan. Mi-a spus ca in viitor o sa aiba grija ce face si o sa aleaga cu atentie "omul potrivit". Toata discutia a fost foarte calma si cu multa analiza psihologica, deci nu se pune problema de o chestie penibila sau "cringe".
Mie imi place foarte mult de ea si tin la ea si acum sunt putin dezamagit si ranit, dar nu in sensul ca as fi frustrat sau ceva asemanator. Eu imi ascund "disperarea" si starile rele in mine si sunt mereu calm, i-am spus si ei asta happy
Credeti ca mai are rost sa incerc sau sa sper la ceva? Oarecum sunt impacat cu ideea ca este foarte posibil sa nu fie niciodata a mea, dar nici nu vreau sa o uit fiindca este o fata foarte faina. Multumesc daca ai citit si daca ai dat un raspuns! happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a dat-o direct pe friend zone. Ca a vazut ca esti sincer si ca sa fie politicoasa sa nu-ti spuna intr-un mod naspa, a bagat-o pe aia ca doar ce a terminat o relatie si are nevoie de timp sa contempleze.happy
Asta nu inseamnna ca nu vrea. Poate e doar precauta si vrea sa vada cum merg lucrurile si o ia incet pas cu pas.,

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Slabe sperante sa mai ai castig de cauza cu ea cum s-ar zice, din moment ce si acum in cazul acestei de-a 2-a ta destainuiri privind sentimentele pe care le ai fata de ea, Nu areactionat in sensul dorit de tine, ba chiar din contra ti-a dat de inteles ca nu este deloc interesata de tine si ca de fapt ea este interesata de cu totul altcineva pe care ea ''incearca'' sa-l ...acapareze. Poti sa mai astepti pana veti termina liceul, insa dupa aceea sperantele vor deveni extrem de mici. Multa sanatate.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să o uiți, nu prea văd multe șanse de a fi cu ea.

| sofisis a răspuns:

Momentan nu o interesezi deloc pe plan romantic. Tu, nu altii. Asa ca nu mai fii asa surprins ca are sau va avea iubiti. E o scuza penibila pe care o baga multi adolescenti atunci cand o persoana nu le place si nu vor sa le raneasca sentimetele : nu vreau iubit/a momentan ca ma axez pe scoala/examen etc.

| cristimihailov a răspuns:

Eu inteleg o chestie:
- ori nu te place prea mult si ti-a dat un refuz politicos

- ori chiar este adevarat ceea ce spune.

In acest ultim caz, petrece si tu cateva zile pe net gasint tot felul de faze, expresii si povestiri scurte motivationale, invata-le cu cap... cheama-o la o intalnire si incepe sa-i le versi din greu...

La urma urmei... nu ai de pierdut nimic.

Daca ea te place, e decizie luata pentru ea. Mai conteaza daca o faci tu sa se lege la cap cu tine.

Daca ai vreo prietena, prieten comun sau semi comun, roaga acea persoana s-o intrebe ceva de genul: auzi, mie mi se pare ca iti place de X. Asa este?

| SG1995 a răspuns:

Nu, nu are. Pentru ea e clar că tu nu ești "omul potrivit".

| Plato a răspuns:

Da-i... timp.
Acum sufla si-n iaurt, cum se spune.

| OrdanKarris a răspuns:

Am vesti pentru tine prietene:
1. esti in friendzone si tu te-ai bagat singur acolo
2. ea ti-a spus tie ca nu cauta relatii desi si-a facut relatie (nu lua niciodata de buna ce iese unei muieri pe gura, uita-te la ce face)
3. si-a facut relatie cu un tip care s-a purtat urat, iar pe tine te tine aproape pentru discutii si filozofat
4. esti in friendzone pentru ca nu ai fost si nu esti suficient de direct cu ea si incerci sa-i devii prieten inainte sa-i devii iubit. MAARE GRESEALA! Vede ca nu ai tupeul sa ignori ce-i iese pe gura si sa faci cum te taie capul
5. vede ca esti dependent de dansa si de validarea ei sieste exact motivul pentru care nu vei fi cu ea, dar ea nu-ti va spune asta, dar va baga scuza aia cum ca vrea sa se orienteze spre invatat, desi e o minciuna
6. iti va spune cum isi face relatii cu altii, mai putin cu tine.
7. Esti in friendzone!

| Subsemnatul123 a răspuns:

Parca eram eu citind postarea asta. Exact aceeasi chestie, imi placea de una, tot fata de casa si frumoasa dar nu era atat de desteapta, iar asta mi-a sugerat de pe urma discutiilor le teme religioase pe care le-am avut. Daca nu eram un ratat pun pariu ca as fi putut avea o relatie cu ea, sunt sigur, probabil si ei i-a placut de mine. Am avut niste experiente in liceu care m-au marcat, motiv pentru care mi-a fost rusine sa vorbesc cu vreo fata si le-am evitat complet. Acum e cu altcineva intr-o relatie.

Tu nu fi fraier cum am fost eu, n-ai dat de inteles ca ai avea vreun motiv pentru care esti inchis in tine, vorbeste cu ea, tineti legatura dupa ce terminati liceul, mai iesiti pe afara, poate chiar sa faceti chestii impreuna, sa mergeti amandoi la alergat sau la sala sau chestii de genul, vorbiti despre mai multe domenii, politica economie facultati cariere etc, scoate-o in parc sau la un suc uneori. Fa-o sa te doreasca cat mai mult.