| alexhadarean a întrebat:

sunt intr-o casnicie de 5 ani, am 27 de ani si un copil de 4 ani...nu mai merge nimic intre noi, dormim separat.Nu am puterea sa plec din cauza copilului si pentru ca mi-e frica ca nimeni nu ma va mai accepta avand in vedere ca am fost casatorit. Ajutoor!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Nu esti obligat sa ramai, si mai bine pleci de acum decat peste 10 ani cand totul e pierdut. Copilul va creste foarte bine, mai ales daca o sa il ajuti financiar si sentimental pentru ca asta ti-e datoria de parinte. Chiar daca nu faci parte din familie acel copil este familia ta si ai drept asupra lui ca si mama lui, poti sa il vezi si sa petreci timp cu el oricand. Am o situatie de genul in familie(sora mea), si iti inteleg frustrarea. Tocmai de aceea iti pot da acest sfat, pleaca si incearca sa o iei de la inceput.

| alexhadarean explică (pentru Frank51):

Ideea ii ca nu prea am unde sa plec mi-am lasat tot in urma pentru ea si am vandut tot ca sa am ce am acum.casa este pe numele ei pentru ca am avut niste probleme si trebuia sa fie asa, deci daca plec raman pe drum, chiar nu stiu ce sa fac, nu am nevoie de o pustoaica in viata mea, am nevoie de o femeie cu care pot sa imi cladesc ceva in viata si imi e frica de respingeri intelegi?

| Frank51 a răspuns (pentru alexhadarean):

Stiu ca e o decizie foarte grea, tocmai de asta nu te grabeste nimeni. Stai o vreme si gandeste-te, vorbeste si cu ea, apoi dupa ce te decizi totul o sa iti fie mai limpede. Mergi tu undeva, la parinti ori in chirie, evident ca nu este usor la inceput dar ca orice mare decizie sau etapa din viata, cere sacrificii.

Apropo, tu te astepti sa intalnesti o femeie direct dupa ce ai plecat? Tocmai asta e ideea ca asa ceva nu prea e posibil, si ca nu trebuie sa iti faci iluzii in aceasta privinta. Inainte de toate trebuie sa iti pui ordine in ganduri, si sa stii exact ce vrei cu adevarat, doar tu poti sa stii asta.

| alexhadarean explică (pentru Frank51):

Asta incercam sa iti spun ca am lasat tot in urma tot, mama, prieteni tot absolut nu am pe nimeni din cauza ei intelegi? Si nu stiu pe ce drum sa o iau sau cum sa fac

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce nu incercati sa stati departe unul de altul o perioada? Poate va ajuta, sau sa plecati undeva doar voi 2

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu comunitati? Nu-i paacts a aruncati la gunoi o casnicie abia inceputa?
Rutina apare in tate rlatiile, dar daca exista dragoste, partnerii incep sa comunice si sa vada de ce nu merge rlatia si unde ese nevoies a se intervina, ca sa o repare.
Compromisul este cuvantul cheie, facut de ambii partneri, care trebuei sa fie dispusi sa mai renunte la incapatanare de dragul celuilalt.
cand daruiesti, partnerul vede si simte ca-i iubit, si data viitoare, va ceda el, de dragul tau.
In stlul vostru, cred ca nu av functiona niciodata, nici o casnicie, pentru ac, probabil, sunteti amandoi orgolisi si incapatanati ca sa cedeati de dragul celuilalt.
Sexul este grozav intr-un cuplu stabil, unde se pot aduce permanent imbunatatiri, unde se pot apela la jucarii sexuale, daca barbatul nu poate sa te satisfaca, unde ar trebui sa fiti deschisi la minte si sa aduceti noutati in viata voastra.
Este pacat sa arunci la gunoi relatie de dragoste si sa va afceti zile amare unul celuilalt.
Inceracti sa fiti mai cerebrali sis a lasati prostia si incapatanarea, discutati si debate-ti problemele acute, gasiti solutii care sa va multumeasca pe amandoi si mergeti inainte, ca asa este intr-o casnicie, o viata de compomisuri!
Vorbesc din experienta mea conjugala, de peste 3 decenii minunate, unde nu am concepe ca ziua de maine, sa fie fara celalalt.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am copii, dar am fost intr-o relatie 8 ani de zile si tot m-a luat cineva.
Daca nu mai esti fericita cu omul de langa tine te chinui singura si iti pierzi tineretea.Si copilul simte tensiunile dintre voi chiar daca tu nu vezi asta.

| sofisis a răspuns:

Ce prostie. Sunt foooaaaarte multe femei de 30-40 de ani divortate. A, daca vrei una de 19, ei da, I se va parea dubios ca esti divortat dar o femeie matura nu o sa aiba o problema cu asta. Copilul trebuie sa creasca intr-un mediu fericit, nu unul steril, in care ma-sa si tac-su sunt doi straini. Asta nu face bine nimanui.

| alexhadarean explică (pentru sofisis):

Nu vreau una de 19 ani, vreau o familie si cu ea nu se mai poate

| ywar a răspuns:

Si ce preferi? O viata de chin?
Incearca sa mai vorbesti o data cu ea, eventual sa mergeti la un consilier psiho, dar daca lucrurile nu mai merg, stai linistit-pleaca. Te concentrezi pe copil si vei gasi, cu siguranta, o femeie buna care te va accepta - chiar si avand un copil.

| Romanul86 a răspuns:

Identifică de ce a apărut răceala asta!
Când apare un copil femeile nu mai dau aceași atenție soțului ca mai înainte.

| alexhadarean explică (pentru Romanul86):

Nu este vorba de copil,ea este rece si cu el,poate sunt eu obsedat dar eu l'am invatat la olita,eu l'am invatat tot ce stie, ea doar ii da telefonul in mana ca sa poata sta la televizor, plus de asta vorbeste foarte urat cu amandoi, nu stiu cred ca problema este de cand am fost operat de hernie inghinala am ramas fara serviciu o perioada si ea a lucrat si cumva a devenit Alfa, dar pur si simplu nu mai pot sa stau cu ea in aceeasi casa cand ea vine eu ies la plimbare

| sofisis a răspuns (pentru alexhadarean):

Pai si daca situatia e atat de tensionata, nu crezi ca deja stii ce ai de facut? Esti barbat. Spui despre ea ca a devenit Alfa ca un fel de repros dar dupa te plangi ca o muiere. Femeile se plang ca n-au unde sa se duca, ca le e frica etc. N-ai rude, neamuri, baietasi? N-ai serviciu? N-ai bani deloc? Care e faza? Tu ai lasat-o sa devina asa cu tine. Cred ca esti moale. Impune-te. Casa chiar daca e pe numele ei, e bun dobandit in cadrul casniciei, se imparte. Custodia se imparte. Alo...tu pe ce lume traiesti?

| alexhadarean explică (pentru sofisis):

Oke se imparte ce fac cu,copilul il las in strada ca ea ii destrabalata, ba da am job, am bani, nu sunt molau crede'ma nu trebuie sa ma critici sau sa ma cataloghezi daca nu ma cunosti, sunt doar un barbat care isi doreste o familie unita si nu pot sa vad cum se destrama atata tot

| sofisis a răspuns (pentru alexhadarean):

Pentru copil o poti da in judecata. Poti lua tu custodia si ea sa iti plateasca pensie alimentara. Destrabalata sau nu, e femeia cu care tu ai ales sa faci un copil. Poate ca un divort o sa o faca si pe ea sa deschida ochii. Oricum, daca tu ai ajuns sa nu mai suporti sa stai cu ea in casa, e o problema majora. Asta e clar. Vorbeste intai de toate cu un avocat. Abia apoi decizi pe ce cale o iei. Daca primesti custodia copilului, teoretic o sa primesti si casa.

| Eduard196 a răspuns:

Eu zic sa devii barbat daca vrei sa ai sansa sa repari relatia sau sa pleci daca nu are rost sa mai stai