| MrYouKnowMe a întrebat:

Sunt nou pe acest site si as vrea sa va impartasesc situatia in care ma aflu acum si ma astept sa imi dati niste sfaturi tongue
In primul rand, sa ma prezint. Sunt un baiat de 15 ani (sunt la liceu, cls a9a) caruia ii place de o fata din clasa lui.
Mie imi place de acea fata inca din prima sau a2a saptamana de cand a inceput liceul,adica de cand am inceput sa vorbesc cu ea. Desi imi place de ea inca de atunci, nu am avut curajul sa ii spun ceea ce simt,fiind foarte timid... Insa, eu petreceam foarte mult timp impreuna cu ea, veneam cu o ora sau chiar mai mult timp inainte sa inceapa orele si inca facem asta.
Acum cateva zile, i-am spus celei mai bune prietene a ei despre faptul ca o plac inca din semestrul I, si am rugat-o sa ii spuna si ei, iar prietena ei sa imi spuna ce i-a zis. Ceea ce i-a zis a fost ca ea stia deja ca o plac.
Eu ma gandesc ca probabil asteapta sa fac primul pas, ceea ce chiar o sa fac, pentru ca m-am hotarat ca e mai bine sa actionez acum, inainte sa o pierd din cauza timiditatii.(precizez ca ea a fost cu inca vreo 2 baieti de cand a inceput liceul).
Dar problema este ca nu prea stiu cum sa fac pasul acesta. De foarte multe ori am incercat sa o invit in oras, la un pub sau ceva, dar a refuzat pe motivul ca nu o lasa parintii.
Singurul loc in care pot sa ii spun ca o plac este la liceu, cu o ora sau doua inainte sa incepem orele propriu-zise. Nu este nici-o problema cu locul in care ii spun, numai ca nu prea stiu cum sa ii spun. Ma gandeam sa astept un moment "plictisitor" si pur si simplu sa ii zic ca o iubesc (si da, stiu care este diferenta intre placut si iubit, dar pur si simplu asta simt, simt ca este facuta pentru mine, semanam, suntem nebuni, dupa cum ea afirma, petrecem mult timp impreuna, facem glume impreuna, ne distram impreuna.)
Va rog, dati-mi raspunsuri cat mai ajutatoare, mentionez ca ar fi prima relatie in care m-as afla. Cel mai bun raspuns va primi fundita happy

Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Iti iei inima in dinti cum se zice si ii spui ca o iubesti si ca vrei sa fiti impreuna

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Vezi sa nu fii al treilea in lista ei, dar fa tu primul pas si bafta! Incearca sa-i dai un biletel cu Te Iub...

| AfB a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ce biletel ma? Trebuie sa-i zica direct, lasa copilarelile. Mai prinde profa biletu si sa vezi de care situatie nasoala au laughing).

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru AfB):

Ii spune ca agresit destinatarul daca e refuzat, si poate ii pica pe profa!

| Bogdannnnnnnnnnnnnnn a răspuns:

In general nu prea dau sfaturi. Dar fii atent ce trebuie sa faci. In 1 rand, sa nu-i zici ca o iubesti: asta din start o face sa se panicheze si pleaca de langa tine. Da, femeile in general sunt ilogice. In al doilea rand, trebuie sa gasesti un moment, ii zici pot sa-ti vorbesc ceva, o iei undeva separat si ii zici ca iti place de ea si ai vrea sa o inviti la o plimbare daca nu vrea suc. Daca nu vrea nimic, inseamna ca deja are pe cineva sau nu-i place de tine. Poti insista de maxim 2 ori dar daca n-a vrut a doua oara, o lasi in pace si cauti pe altahappy. Succes

| neuronule a răspuns:

Pai ai o poveste chiar interesanta...big grindaca nu iti gasesti cuvintele poti sa ii dai un biletel amoros.smug. sau un trandafir si sa ii spui ''Un trandafir iti daruiesc,
Nu vreau sa te plictisesc,
Cuvinte goale sa folosesc,
Eu doar te iubesc''
si sa o imbratisezi tare si o saruti pe frunte.smug