| undeadsasuke34 a întrebat:

sunt sunt baiat am 17 ani.M-am gandit acum oare de ce baietii înșeală, si mi-am dat seama de urmatorul lucru. Oare nu se întâmplă ca baiatii sa ofere afectiune partenerei, da ea sa nu ofere înapoi? Ca fata sa doreasca doar sa primeasca afectiune, si sa uite sa ofere înapoi, si baiatul sa înceapă sa se gandeasca la alte fete, pentru ca nu vede ca partenera "îi pasa de el", pentru ca nu ii oferă afectiune înapoi. Ce parere aveti despre asta?

14 răspunsuri:
| Cristina788 a răspuns:

Eu am vrut să fiu cu un băiat credeam că e singur. și i-am spus dacă vrea să iasă cu mine, și el mi-a spus pur și simplu că are prietenă, și o iubește nu vrea sa iasă cu alta fata, deci daca se iubesc nimeni nu poate sa ii desparta

| GoldenZenith a răspuns:

Într-adevăr, există și cazuri de genul, însă nu asta e "scuza" tot timpul: "lipsa de afecțiune". Omul mereu va fi atras de ceva nou, indiferent că este bărbat sau femeie. Unii înșeală că așa vor, poate nu simt nimic pentru partenera lor și aleargă din floare in floare, că deh. bărbatul este un adevărat vânător de gazele, căprioare etc. Alții o fac din curiozitate. Unii nu sunt satisfăcuți dpdv sexual acasă și caută să își elibereze energia prin alte părți. Mai sunt cazuri in care bărbaților pur și simplu li se aprind călcâiele după o tipa random, pentru că este pur și simplu frumoasă și atrage pe oricine și tot așa.

În orice caz, nici femeile nu sunt ușa de biserica. Bărbații (majoritatea, așa cred eu) înșeală doar fizic, femeile o fac și cu sufletul (din nou, unele). Nu ne ascundem după deget, mereu o sa vrem altceva pentru că ce nu este al tău e foarte atrăgător și ceea ce ai deja devine plictisitor, cunoscut etc.

Asta e thinking

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Cred ca teoria evolutiei explica extrem de bine natura umana care este una animalica nu cum credem noi ca este una superioara altor animale, suntem doar niste masinari biologice guvernate de gene si hormoni, acele gene se vor reproduse asa ca in creier se elibereaza drogori,cand vezi o fata frumoasa se elibereaza un drog care sa te faca sa ai interes fata de ea,mai departe creierul elibereaza un arsenal de droguri care sa te faca sa o iubesti,totul avand ca scop reproducerea acelor gene, scopul omului este sa isi reproduca adn ul,prin reproducere adn ul devina mai complex si evoluat,asta e toata smecheria droguri, hormoni, gene egoiste etc
si fetele inseala ca tot oamenii sunt si ele, dorinta sexuala e mereu si cand iubesti, dorinta sexuala e condusa de creierul nostru primitiv care are ca scop sexul, femeile difera prin faptul ca cauta si resurce materiale dar cauta si gene bune

| Speed99 a răspuns:

Baietii sunt foarte grabiti si nerabdatori. Majoritatea prefera sa le spuna fetelor exact ce vor ele sa auda doar ca sa primeasca "marele premiu" - sexul.

Poate codul lor moral functioneaza diferit. Probabil ei chiar cred ca au inima de aur, chiar daca sunt pusi intr-o situatie in care sunt nevoiti sa insele, or some sht.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,pentru ca voi sunteti niste sfinti si noi niste egoiste.Barbatii inseala pentru ca nu mai sunt satisfacuti de partenera lor, pentru ca au gasit o fata mai tanara.Rareori inseala pentru ca se indragostesc cu adevarat de alta persoana

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru barbat inselatul inseamna doar o descarcare de sub tensiunea sexuala, omul este o fiinta poligama asa ca dorinta sexuala e mereu si cand iubim

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Te rog, rezuma-te la persoana I singularlaughingDaca prin "omul" intelegi "eu", atunci da, e posibil ca omul sa fie o fiinta poligama.De ce unii simt nevoia sa apeleze la un limbaj filosofic pentru a raspunde la intrebarea unui pusti de 17 ani e peste puterea mea de intelegere

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vorbesc la singular, omul adica eu, tu si restul de 7, 5 miliarde de persoane suntem finte poligame, doar 1% din populatie e asexuala in rest fie ca vorbim de hetrosexuali,homosexuali, lesbiene cu toti avem gena poligamiei, nu e imbaj filozofic si stiintific, nu vad nimic rau in a da explicati stiintifice, nu cred ca el nu poate intelege niste chesti deja invatate la ora de biologie

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi ora de biologia e peste intelegera lui a?

| Kiwibibilă a răspuns:

Baietii inseala pentru ca sunt niste curvari cu puta sculata de fiecare daca cand vad o centurista. Barbatii nu cauta iubire intr-o relatie, ci doar sex.

| RAY a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Faptul ca de fiecare data cand vezi o fata atragatoare isi doresti sa faci sex nu este o decizie voluntara, pur simplu subconștientul nostru ne pregateste sa facem sex, pentru ca asa suntem programati, asta e scopul biologic al omului reproducerea, dorinta sexuala la barbati este de 20 ori mai mare ca la fete,desi logic ca vrem mult sex,nu e vorba ca nu cautam iubire,in fapt ca un barbat sa spuna ca cauta iubire el pare un barbat slab,feminizat,iubirea pentru un barbat este o slabiciune,in fapt in lumea masculina iubirea inseamna a numai fi lider,uni chiar te exclud din gasca daca vorbesti de iubire,emoti,asta pentru ca barbati reprima toata viata lor sentimentele, imagineazati un barbat care plange e jalinc, dar si noi iubim si mult mai puternic ca fetele, noi nu uitam prima iubire si cu greu trecem de ea, in fapt ne sinucidem de 3 ori mai mult din iubire si cu greu gasim pe altcineva

| RAY a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Si da faptul ca vorbim cu sexul opus este cu adevarat o actiune programata de dorinta sexuala, de asta prieteni intre fete si baieti mi se par ridicole, noi barbati vedem sex in noi voi vedeti resurce si gene bune, asa a evoluat homos sapiens de 8 milioane de anii, barbati alegeau fete tinere, fertile iar fetele barbati mai in varsta, cei mai buni vanatori, nu isi imagina ca ajungem prea in varsta maxim 35-40 de ani

| Speed99 a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Sunt de acord ca majoritatea sunt asa, dar nu-i pune pe toti in aceeasi oala. Sunt si exceptii.

| GameOverBitch a răspuns:

Salut, da, sunt de acord cu ce ai spus dar chiar si asa din punctul meu de vedere inselatul nu are nicio scuza, chiar daca suferi de lipsa de afectiune din partea celui iubit, mai bine este sa comunicati si eventual sa va separati.