| Ion1987 a întrebat:

Sunt virgin si am o intrebare: daca se rupe prezervativul in timpul actului sexual ce este de facut in aceasta situatie? Doar raspunsuri sincere!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Modul in care trebuie sa se comporte oricine care ajunge intr-o asemenea situatie, depinde in primul rand de momentul in care este intretinut sexul in cadrul ciclului menstrual. Daca contactul sexual este intretinut in afara zilelor care corespund PERIOADEI FERTILE, atunci se schimba prezervativul (daca mai are rost) si se continua sexul pentru a fi finalizat prin ejaculare spermei in prezervativ, sau pot exista 2 optiuni; ori se intrerupe sexul definitiv, ori se continua fara prezervativ si ejacularea se va produce in exterior. In situatia in care sexul este intretinut intr-una dintre cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE si pana in acel moment NU s-a produs ejacularea se schimba prezervativul sau se termina actul sexual. Dar daca s-a produs deja ejacularea spermei in prezervativ si sperma a ajuns in mod sigur in vagin, atunci se foloseste pastila contraceptiva, de a 2-a zi, daca se poate ar fi indicat sa fie folosita la recomandarea unui medic ginecolog. Pentru a se evita ruperea prezervativului, marimea acestuia trebuie sa fie asa aleasa, incat sa se potriveasca perfect pe grosimea penisului ( sa nu stranga prea tare dar nici sa nu se miste/alunece/roteasca). Multa sanatate!

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dat fiind ca pastila de a doua zi e o Bomba hormonala si care trebuie luata doar cu reteta de la medic, cel mai bine e sa cumeri cel putin o cutie si sa exersezi punerea si scoaterea lui si sa vezi si cume cu marimea, desi pe cutii cam scrie, dar tu probabil nu stii cat ai.
Deci, decat sa o pui sa ia pastila, o metoda naturala si la indemana, foarte folosita inainte de Revolutie, este sa faceti o solutie de apa calduta si niste zeama de lamaie, cu care sa se spele in vagin! Trebuie gustata "limonada"inainte, ca sa nu fie prea acida si sa o usture!
Inainte de spalare, e bine sa sara de cateva ori pe cate un picior, ca la indieni "dansul ploii", ca spera sa curga fortat spre iesire! Se sterge, si apoi se spala in lighean!
Deci, daca le alegi bine, si mai ales, NU esti brutal, nu are cum sa se rupa! Ele sunt foarte testate inainte de livrare!

| Violleta2022 a răspuns:

Am vazut ca, ti s-a raspuns ce sa faci in situatia in care ti se rupe prezervativul in timpul sexului, raspuns complet si explcit, asa ca, trec la ce sa nu faci, ca sa previi ruperea lui.

Prezervativul se poate rupe doar daca este prea larg pentru cuculetul tau.
Cumpara prezervative pe masura grosmii cuculetului, care sa stea fix, pentru ca riscul ruperii apare cand este larg, si se rasuceste pe penis in timpul miscarirlor de du-te-vino, din timpul sexului, pana se rupe.
Deci, daca ai un penis subtire, cumpara-ti masuri mici, sa nu risti deloc ruperea prezervativului.

| AlexCristi97 a răspuns:

Il dai jos si pui altul. Daca te termini in el, aceeasi procedura.