| donird233 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu aceasta problema. Nu pot decalota DELOC penisul, nici macar cand nu am erectie. Cand am erectie si ejaculez, se vede foarte putin capul penisului, insa nu este afara deloc. Tin sa mentionez ca eu inca am acea "ata". Un prieten, a scapat de acea ata si poate lejer sa decaloteze penisul si sa continuie viata sexuala. (El avand 17 ani) Mentionez ca am 16 ani. Pe la ce varsta ar cadea acea ata? Sufar de vreo boala?

7 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Cumpara de la farmacie Lizoflam(este pana in 10 lei). Lizoflam este o cremaunguent care moaie si dilata pielea. Dimineata si seara inainte de culcare te ungi si pe penis si pe tresticole cu putina crema si masezi usor penisul ca si cum ai face sex(faci masturbare) pana cand crema intra in piele si penisul se mareste putin.Osa vezi ca o sa iasa si capul afara dupa cateva zile.Deci crema, masare-masturbare si acelasi lucu al poti face si sub dus fierbine = sa faci masturbare.Lizoflamul are si propietati de marire a penisului in lungime si diametru intarind vasele de sange din zona penisului.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, imposibilitatea sa decalotezi penisul este pentru ca ai FIMOZA care la tine, se poate rezolva numai printr-o mica incizie chirurgicala, facut ade un urolog sau chirurg.
Operatiunea se efectueaza sub anestezie in 10 minute si pleci dupa aceea acasa, pe picioarele tale.
Din pacate, sexul este imposibil in situatia actuala cat si eliberarea glandului. Daca operatia nu are loc curand, vor apare complicatii si cucul se va umfla.
Citeste despre complicatiile fimozei.
Ata nu se rupe nici la sex, nici inainte de sex. Prietenul tau te-a mintit, din prostie si nestiinta. Daca ata de rupe din accident, penisul ramane fara sensibilitate, ceea ce nu-i indicat, pentru ca vrei sa-l simti cand faci sex si sa-ti produca placere.
Nu stiu unde ai fost pana acum, dar fimoza trebuia rezolvata demult, pentru ca, cucul creste doar pana la 16 ani, ori fimoza nu i-a prea permis sa se dezvolte si tu ramai cu ce ai deja in pantaloni, pana la batarnete, ca nu se mai dezvolta.

| donird233 explică (pentru Violleta2022):

Scuza-ma. Nu m-am exprimat bine. Tin sa mentionez ca pot sa decalotez penisul, dar daca o fac, simt o usoara usturime (posibil de la faptul ca apas cam tare pe cap) si imi e frica daca va ramane asa sau daca voi suferi dureri mari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru donird233):

Poate este bine sa vezi un urolog, ca sa vada in ce stadiu esti cu fimoza.
Ai 16 ani si probabil ca vei dori sa-ti incepi vaiata sexuala in 1-2 ani, dar fiindca decalotarea nu se poate face usor, risti sa fie imposibil actul sexual.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu se decaloteaza complet inseamna ca suferi de o boala numita fimoza. Nu este ata cauza neputintei de a decalota penisul. Cauta pe internet care este rolul atei la penis si ce se intampla daca se rupe aceasta ata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nici o ata care se rupe happy e o vorba din popor, nu se rupe nici o ata :
Trebuie sa faci sex, si o sa se decaloteze singura happy

| jj7700 a răspuns:

Daca nu poti decalota deloc sau apraope deloc penisul, ai fimoza si trebuie sa o tratezi, ca nu se va rezolva de la sine la nicio varsta si nu e din cauza atei daca abia ii vezi capul. Daca ai ata scurta poti decalota, doar ca nu iti sta decalotata fara sa tragi de ea, clar la tine problema e cu preputul in sine (pielea care acopera capul penisului). Se rezolva relativ usor prin circumcizie, iti recomand sa te duci la urolog, deoarece cu fimoza ta severa sexul va fi incomod si esti expus si unui risc ridicat de infectii datorita faptului ca nu poti mentine o igiena adecvata a penisului (se acumuleaza bacterii sub pielea imobila). Operatia e simpla, se face in cabinet cu anestezie locala si ti se da drumul acasa, nu merita sa te chinui in continuare cu fimoza.