Întrebare recomandată | ImLost a întrebat:

Vreau sa va marturisesc lectia de care am avut parte acum foarte scurt timp si sper sa nu mai treaca nimeni prin ce am trecut eu. O sa fie mult de citit, insa este decizia voastra.
In urma cu doua luni am cunoscut o tipa pe Facebook, am inceput sa vorbim zilnic prin mesaje, dupa care am continuat cu apelurile telefonice, aproximativ 6-7 ore pe zi stand la telefon cu persoana respectiva. Desi am 25 de ani si ma aprind cam repede nu credeam in viata mea ca o sa-mi iau o asa teapa. Am inceput sa ma atasez de aceasta persoana, si sa ma gandesc tot timpul la ea, sa pierd noptile stand la telefon. Scotea niste cuvinte de parca deja te iubea pana la cer ( parea o persoana matura, extrem de desteapta si totul parea atat de real). Eu sunt din Bucuresti, ea din Brasov ( cu facultatea in Bucuresti). Asteptasem cu nerabdarea sa inceapa facultatea pentru a veni in Bucuresti si a ne cunoaste, imi povestise in doua luni toata viata ei (presupusa ei viata), o ascultam ore intregi cum jelea dupa fostul despre care spunea ca a fost un nemernic, ca a inselat-o, ca i-a distrus sanatatea si toate cele. M-am abtinut cu greu sa nu ii dau lui mesaj si sa ii reprosez, cum de a fost in stare sa faca asa ceva. ( imi oferise Facebook'ul lui). Intr-un final dupa sperante nenumarate si gandul doar la ea, a inceput luna Octombrie. mi-am luat concediu de la munca pentru a-i fi alaturi in aceasta zi, insa surpriza, s-a imbolnavit chiar inainte de a incepe facultatea. Analize peste analize spunea ca face, timpul trecea, boala ei tot se agravase, se prefacea atat de bine la telefon incat nu aveam nici un dubiu ca minte. Rezultatele analizelor Ulcer, chist ovarian si alte prostii care s-au dovedit a fi false intr-un final. De fiecare data cand trebuia sa iesim cauta scuze, in aceasta perioada a avut probleme si cu plamanii si cu amigdalele si cu stomacul cu tot. Desi ea pretindea ca face parte dintr-o familie bogata, tatal patron si mama avand cabinet stomatologic am hotarat sa o ajut cu niste banuti, eu avand o situatie financiara destul de buna, nu imi pare rau de bani dar imi pare rau de timpul pierdut. Aseara mi-a spus ca a fost din nou internata in Brasov, urmand sa fie transferata la Tg mures pentru alte investigatii ( la dracu... in Bucuresti nu se mai fac investigatii). Am hotarat sa merg la Brasov si sa ii fiu alaturi in aceste momente grele, insa tot evita subiectul, parca nu voia sa ma vada. Fata imi trimitea clipuri din spital, cu branula la mana, fara sa i se vada fata, imi trimitea clipuri de oriunde mergea unde i se auzea si vocea... mai apoi sa aflu ca acea fata din poze este o alta fata. Am aflat ca de fapt persoana reala are de fapt un alt nume, si o alta viata, iar "puiul" meu pe care l-am ajutat atat si emotional si financiar, doar fura acele videoclipuri si acele poze de pe site-urile de socializare ale persoanei respective. Desi eu in acest timp, vorbeam si cu mama sa, si cu tatal sau, culmea ca avea si un frate cum avea persoana reala. O intreaga familie de escroci probabil. Cand am primit acel Instagram real am avut parte de un soc, credeam ca traiesc un cosmar, i-am dat poza cu acel Instagram si surpriza, a disparut, contul de Facebook a fost sters, contul de Instagram inchis si numarul meu blocat. Acum pentru a elucida acest mister, am decis sa ii dau mesaj "fostului" ei iubit, raspunsul lui m-a socat : " frate, si eu am luat teapa, am stat 5 luni dupa ea, de fiecare data cand trebuia sa ne vedem avea cate o boala, ba ulcer, ba cancer". Si dupa am observat ca ceea ce imi povestise mie, ii povestise si lui. Si in continuare probabil ceea ce mi-a povestit mie, o sa ii povesteasca urmatoarei victime. A jucat cartile atat de bine parca ar fi fost un film de mare clasa, totul avea legatura intre ce spunea si ce facea. Imi spunea ca este la coafor, imi trimitea poze si video de la coafor, de fiecare data avea cate un videoclip cu ea pregatit pentru fiecare situatie. Acum ma simt putin mai bine, desi am pierdut timp, bani si am trecut prin stari nasoale stiind ca persoana pe care vreau sa o cunosc atat si pe care mi-o doresc aproape trece prin situatii atat de grele. Sa aveti grija pe viitor, pana si apelurile video erau editate cu fata persoanei reale si vocea era a persoanei false. Cineva e sus acolo si sper ca fiecare plateste pentru orice lucru urat. Voi ati patit vreodata asa ceva?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Îmi pare rău pentru ce ai pățit, e trist că așa ceva se întâmplă. Data viitoare fi mai atent și puneți niște întrebări despre orice persoană pe care o cunoști pe internet. Tipul de comportament de care a dat dovadă acea persoană înseamnă că este bolnavă psihic și nu a primit încă tratament. Încearcă să-i afli numele real și să faci publice informațiile pentru ca nimeni să nu mai pună botul la așa ceva.

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Am patit si eu dar nu am crezut nimic, nu dadea chiar clipuri dar mintea ca are nev de bani pentru un membru al familiei bolnav, tot asa vb misto dar eu nu ma aprind dupa una asa sa casun pe ea!
Ce dracu vb la tel 6 ore omule?! Doaaamne fereste, aveai obsesie?

Am citit tot atent ce ai scris, imi pare rau dar asta e. Eu iau ca din start tot ce e pe net e panarama si pana nu vad cu ochii mei nu cred nimic chiar daca arata filmat, pana nu vad live.
Eu i-am dat teapa ei.
Ziceam ca m-am dus la banca si am trimis, ea zicea ca nu a ajuns, iar o trimiteam la banca, imi bateam joc de ea, a crezut ca, conduce jocul. Ziceam cum ma n-a ajuns..nu se poate.
A zis ca vine la mine dar nu are bani de drum. Am zis sa vina si ii dau cand vine, n-a venit, oricum si daca venea o lasam in gara si nu ma duceam.

Am editat un bilet fals ca s-a trimis, cu stampila bancii si tot ca aveam reale si am pus contul ei la destinatar si data, nume sender fals care i l-am dat ca sunt, ea nu stia ce sa creada dar ma credea pe mine ca vedea bonurile, isi pierdea timpul pe la banci, ca dupa aia ii ziceam ca trimit de la alta banca, ca banii mi-au venit inapoi.
Si dupa 3 luni i-am zis sa se duca dracu ca m-am plictisit de minciuna ei, m-a injurat, a zis ca ma cauta, etc etc, asta era pe Facebook. Eu mereu am 1-2 conturi in plus la Facebook, pusesem o poza falsa. Tot asa a inchis contul.
Ca sa o sperii i-am zis ca o dau pe mana moderatorilor de continut de la FB si ca daca revine sa mai minta cu alt cont o prind aia dupa IP (habar nu avea de calculatoare).
Deci asta este.

Regula! NU credeti nimic din start ce e pe net nici daca zice ca moare si se filmeaza, orice ar fi. Astia sunt in stare sa se duca la spital sa se prefaca bolnavi si sa se filmeze pe bune, la o adica.
Dar ma mir ca dupa atatea avertismente unii mai cad in plasa.
Nu casunati pe una ca nu s-au terminat femeile din orasul vostru.
Si e okey, trebuie sa mai si gandim.

Asa i-am facut si unuia la tel cu cica premiu castigat dar trebuia sa trimit o suma, l-am plimbat dar doar 4 zile, ca apoi ala m-a injurat ca s-a prins ca imi bat joc de el.

Am patit-o si cu aia ca mama e in spital, si cand am intrebat cum o cheama, data nasterii, a inchis telu` cine era la tel. Mama era acasa!
Astea sunt fumate oameni buni.

Dar ce ai patit tu chiar e tare cu clipurile. Ma tot gandesc ce as putea vb 7 ore pe zi cu una, doamne...chiar sunt curios.
Si as mai fi curios de ce va aprindeti voi asa pentru o femeie, e o enigma pentru mine (de fapt ma cam fac ca nu stiu, dar hai sa aud).

| alina2k18 a răspuns:

Da, inca se dau tepe in 2019 mai rau ca in 2007winking
De singuratate oamenii pun boticu la orice mangleala expiratawinking
De acum banuiesc ca te-ai invatat minte, asta e, o lectie de viata.

| Crackman a răspuns:

Nu chiar, am stat de vb cu cineva vreo 2 sapt care era bolnava de toate si seara mergea in vama.
Un lucru este cert vb 5 sau 6 zile o chemi in oras, refuza o data trece, 2 ori hmmm bine la 3 daca refuza ii dau block

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva... da. sunt si astfel de fete.

| Dragosdoar a răspuns:

Pe bune laughing? la 25 de ani tu ai luat teapa asta, si in 5 luni de zile nu ti ai pus niste intrebari si tu despre situatie. Nu te fac prost, poate iti lipseste experienta de viata. De curiozitate, cati bani i-ai trimis?

| ImLost explică (pentru Dragosdoar):

Da am fost prost... au fost 2 luni, 5 au fost cu celălalt băiat. 800 euro Dar nu conteaza asta

| TomyBrave2019 a răspuns:

Îmi pare rău că ți s-a întâmplat asta. Nu trebuie să crezi orice persoană de pe internet. Rareori se dovedesc a fi ce spun că sunt.
Trebuie să fii mai atent de acum.
Doamne ferește ce oameni există...
Sper că îți vei găsi fata potrivită.

| ImLost explică (pentru TomyBrave2019):

Multumesc frumos, am fost la fel de naiv ca un copil de 12 ani. Totul se va întoarce, cred in karma. Regret faptul că imi parea ca gândește extraordinar de matur, felul in care scria si cuvintele pe care le scotea pe gură, imi oferea siguranța aia că era ce trebuie. Am calculat cu aproximație orele vorbite la telefon si in două luni am vorbit 200 de ore?‍♂️

| TomyBrave2019 a răspuns (pentru ImLost):

E ok. O să treci peste.

| Katie1356 a răspuns:

Doamne, nu pot sa cred ce au ajuns unii oameni sa faca... imi pare super rau pentru tine, ca a profitat de inima ta buna in halul asta.

| ImLost explică (pentru Katie1356):

Nu stiu din ce cauză cineva ar face asa ceva... ea nu mi-a cerut niciodată bani să ma gandesc ca asta ar fi motivul. Să stai cu un cont fake si sa vorbesti non-stop cu o persoană, conștientizand că nu vă puteți vedea niciodată. Imi e greu să înțeleg asta

| costincodrin a răspuns:

Ahaa întrebarea e daca ea era fată? Și nu băiat! rolling on the floor Misterul încă neelucidat. Îmi pare rău pentru următorul care va lua țeapă

| ImLost explică (pentru costincodrin):

Am vorbit zilnic la telefon, era voce de fata 100%

| IvyOlivia a răspuns:

Îmi pare rău! Sper să îți revi complet cât mai rapid!