| CristiB93 a întrebat:

Transexualii sunt de fapt barbati sau femei? Daca sunt femei atunci de ce au penis? Apoi daca sunt barbati atunci de ce au sani si voce de femeie? Care este de fapt adevarul in legatura cu ei?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In aceasta intrebare faci confuzie intre 2 notiuni/stari complet diferite si anume intre o stare FIZICA INCERTA cea care exista in cazul persoanelor HERMAFRODITE si cea de natura PSIHCA in cazul persoanelor TRANSSEXUALE. TRANSSEXUALÍSM s. n. adica o constituție PSIHOLOGICA particulară, (de fapt o boala/afectiune) caracterizată prin convingerea fermă a unei persoane că ar aparține sexului opus și uneori dorința obsedantă de a-și schimba sexul. [Pr.: -xu-al] – Din fr. transsexualisme. HERMAFRODITISM-ul reprezinta acea stare FIZICA in care individul este inzestrat cu ambele tipuri de organe reproducatoare, feminine cat si masculine. Hermafroditismul sau intersexualitatea reprezinta o tulburare GENETICA in dezvoltarea sexuala, caracterizata prin existenta simultana a ambelor aparate reproducatoare. Cauzele reale de hermafroditism implica prezenta ambelor organe sexuale : atat ovariene cat si testiculare. Acestea pot fi prezente in totalitate sau partial, in diverse stadii de evolutie/dezvoltare astfel ca pot fi functionale ori una ori alta dintre aparatele reproducatoare, in cazuri extrem de rare ambele, dar mai des niciuna dintre organe si persoana sa fie complet STERILA. Cuvantul "hermafrodit" s-a format din doua nume proprii grecesti: "Herma" - apartinand unei zeite de sex feminin si "Phrodite" - numele unui zeu grec, barbat. Hermafroditismul si la ora actuala reprezinta un mister inca insuficient cercetatat si nedezlegat de geneticieni.

| Justme1997 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu este neapărat hermafrodism, ceva foarte rar. Pur și simplu transexualul nu a făcut ambele operații: organe genitale+ sâni. Deci a luat hormoni, a pus sâni dar a pastrat penisul

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Justme1997):

Sunt 2 lucruri/stari/notiuni complet diferite. Transexualismul este o BOALA PSIHICA pe cand hermafroditismul este o BOALA GENETICA. NU se poate face absolut nicio legatura sau vreo asociere intre 2 stari de fapt COMPLET diferire. Persoanele, fiintele transexuale au doar/numai 1 (unul) singur tip de aparat reproducator adica ori feminin, ori masculin, pe cand in cazul persoanelor, fiintelor hermafrodite atat IN cat si PE organismul lor exista cele 2 (DOUA)/ambele aparate reproducatoare feminin + masculin. O explicatie care sa fie si mai pe intelesul chiar si al unui copil nu poate fi formulat. Capisci? laughing

| raMLesS a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si un hermafrodit poate sa faca copii singur? rolling on the floor Cum o sa iasa copiii? Toti o sa fie clone? rolling on the floor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru raMLesS):

Chiar daca pare complet ireal si cutotul absurd, asa pur teoretic si d.p.d.v. ''tehnic'' laughing DA ar putea sa se autoreproduca. Insa asa cum am specificat, probabil ca in cazul a peste 95-99% dintre acesti nefericiti ai sortii, unul dintre cele 2 aparate de reproducere, adica OVARELE ori TESTICULELE (sau ambele) sunt nefunctionale, adica sunt inapte, deoarece ori NU sunt complet dezvoltate, maturizate, sau NU sunt prezente. big grin

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu te referi la transsexual, ci la hermafrodit (adica la cei care sunt nascuti cu ambele organe sexuale).
In unele cazuri, organele unui sex sunt predominante, in alte cazuri, ambele sunt la fel de dezvoltate, fiind decizia persoanei respective ce sex vrea sa pastreze si sa declare oficial in cartea de identitate.
Ma rog, la nasterea copilului hermafrodit, parintii decid ce sex cred ei de cuviinta, dar mai tarziu in viata, daca se doreste schimbarea sexului, persoana in cauza, are dreptul sa ceara asta.

| Drimmero a răspuns:

Niste abominatii care imi provoaca scarba personal.

Simplu, pot fi femei care se identifica mental ca fiind barbat, dar si invers, barbati care se considera femei, si isi fac operatii pentru schimbare de sex, cu diferiti hormoni si de acolo incep modificarile.

| Freya1 a răspuns:

O persoană a cărei identitate sexuală nu se potrivește cu cea psihologică și care apelează la operații estetice ca să ajungă să le facă pe cele două să coincidă.
O femeie sau un bărbat care simte că genul cu care s-a născut nu i se potrivește. Mai apoi, acesta apelează la tratamente de hormoni, haine și operații estetice ca să devină cine e cu adevărat.

| Hammurabi a răspuns:

Nu e nici bărbat nici femeie. Sau e și bărbat și femeie. laughing
Cel mai des întâlniți sunt cei numiți "shemale" Trup și caracteristici feminine cu organe genitale masculine. Mai rar întâlniți sunt cei cu organe genitale feminine dar cu trup și caracteristici masculine (dezvoltare musculară, pilozitate, etc.)

| alina2k18 a răspuns:

Pai au sani si voce de femeie si din pricina operatiilor, am vazut si pe ytb la un trans before and after voice surgery laughing e incredibil.
Si sunt care nu mai au peniswinking si sunt femei in acte, prin USA vazui.

| aumih16 a răspuns:

laughing abia vad si ele cum e sa aiba asa ceva! si nu iti face griji ca nu stiu sa foloseasca echipamentul! mare greutate! ca sa fiu sincer nu arata chiar asa rau cu chestia aia! au si ele au aer asa mai sexy! laughing

| Justme1997 a răspuns:

Persoanele transsexuale consideră că s-au născut cu sexul greșit și dacă au bani fac operații să îl schimbe. Dacă arata a femeie dar are penis, s-a născut barbat.

| Doja a răspuns:

Pe langa tot ce s-a spus mai sus. transexualii (psihic) au o rata de sinucidere de 40% indiferent daca isi fac operatii sau nu. Deci orice interactiune cu ei trebuie sa ia in calcul si aceasta statistica.

| Jonas94 a răspuns:

Transsexualii nu pot fi priviți ca aparținând unui sex anume. Sunt femei care cred că ele la bază sunt bărbați și invers.
Conflict deschis, între sexul pe care îl ai și starea ta de spirit.
De obicei bărbații care vor să devină femei, iau estrogen, ce le provoacă creșterea sânilor, scăderea pilozității corporale, subțierea vocii, iar femeile care vor să devină bărbați, iau testosteron.
O persoană transsexuală nu se împacă până nu este gata toată treaba, adică să sufere o operație de schimbare de sex.
Am văzut odată un caz prezentat pe net, că un bărbat care s-a operat și a devenit femeie, și-a înghețat sperma la o clinică, pentru ca atunci când va fi femeie să rămână gravidă, ceea ce s-a și întâmplat după niște ani laughing.