| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor. Am o problema foarte mare, si am nevoie de ajutor. Tot acest text e lung, spun de acum multumesc alora care citesc si incearca sa ma ajute. Pentru inceput o sa va povestesc despre ce e vorba, si cum a inceput ca sa intelegeti totul mai bine.
Locuiesc in Germania, am aproape 17 ani si e vorba despre prietena mea (ea e nemtoaica are aproape tot 17 ani).

Septembrie 2015
In prima zi de scoala am cunoscut-o.Arata perfect pentru mine, blonda, ochi albaştri, bomba. Tin minte si data, si ora si minutul cand am cunoscut-o. Am intrat cu ea in vorba, si ne intelegeam bine. S-a imprietenit cu o fata "Y" pe care nu o suport, si nu ma suporta nici aia pe mine. In Noiembrie am dus-o acasa dupa scoala sa vada unde locuiesc si sa imi cunoasca parintii. Tot in acea luna mi-a povestit toate problemele ei personale, si incepuse sa planga la mine acasă. Inainte de craciun i-am cumparat ce si-a dorit, s-a bucurat enorm de mult. Dar totusi pe atunci nu ii placea sa stau aproape de ea, avea frica de locuri "stramte". Mi-a povestit ca are probleme psihice, a fost batjocorita de un grup de fete timp de 3 ani si a incercat sa se sinucida (cu medicamente, otrava si sa sara de pe pod). Din fericire nu a reuşit. Înainte de craciun a fost prinsa de profesori ca a fost cu fata "Y" in afara scolii in pauza ca sa fumeze si a primit pedeapsa. A spus ca fuge cu fata "Y" departe de casa si o ora mai tarziu i-am scris un text lung si i-am explicat unele lucruri. S-a bucurat si mi-a spus ca nu are pe nimeni. Timpul a trecut.

Februarie 2016
Fata "Y" a invitat-o undeva sa bea (alcool) in weekend. Ea s-a dus si acolo l-a cunoscut pe un tip (un idiot care si-a batut joc de ea si a vrut sa o violeze pentru ca ea nu a vrut sa Faca sex cu el). Au fost 3 saptamani impreuna. In timp ce erau impreuna tot la mine venea mai des si vorbea cu mine mai des. A fost cu acel timp impreuna pentru ca s-a imbatat in acea seara. Intr-o zi mi-a spus ca sunt cel mai bun prieten. ok... Am acceptat. Timpul a trecut iar.

Martie 2016 am fost pentru prima data la ea si i-am cunoscut parintii (niste oameni excelenti) si erau foarte ok cu mine. S-a apropiat 21 aprilie in 2016 (ziua ei) si i-am cumparat ce si-a dorit. O tabla Ouija. O saptamana mai tarziu a dormit pentru prima data la mine. In acea noapte am jucat Ouija si am fost cu ea la plimbare prin cimitir (mi se parea ciudat dar mie nu mi-e frica de nimic si am fost pentru ca m-a rugat ea). Mi-a spus ca daca mi-e frică sa o tin de mana, dar am refuzat. Ea si-a adus sac de dormit, dar nu l-am folosit. Am dormit amândoi pe patul meu, dar nu m-am atins de ea. A 2-a zi a fost 1 Mai 2016. Parintii ei au venit dupa ea. Atunci părinţii mei si parintii ei s-au cunoscut, etc. Totul era ok. Trecuse timpul pana a venit 21. Mai (ziua mea). Ea mi-a facut o prajitura si mi-a dat cadou ceea ce a vrut ea. Nu imi era important cadoul. Am sarbatorit ziua de naştere doar cu ea. Am fost pe afara, ne-am plimbat prin padure si vorbeam.

Iunie 2016
Incepeam sa nu o mai vad asa de bine ca persoana, deoarece se schimba incet la caracter din cauza fetei "Y". Într-o zi fata "Y" a umblat la mine in geanta in pauza cand eu eram afara, si mi-a furat castile de la telefon. A fugit repede la diriginte si s-a plâns ca eu am furat-o pe ea. Nu puteam face nimic, castile au rămas la ea.

Iulie 2016
Ea petrecea din Aprilie tot mai mult timp cu fata "Y". Dar in Iulie când era balul de absolvire al clasei a 10 eram si noi invitati. Ea a venit cu tipa "Y" si inca un baiat (care arata ca un idiot roacker) si statea afara pe jos ca un alcoolic cu berea in mana. Fata "Y" era deja inainte sa inceapa balul puţin beata. A plecat dintr-o data si fata asta a rămas singura. La sfarsit in acea zi, a venit cu mine acasa. A sunat-o pe mama ei si a putut sa ramana iar la mine. Am vorbit cu ea cateva ore, si mi-a spus ca fata "Y" a strigat la ea si mi-a spus sincer ca ii e frica de fata "Y" putin. Mi-a spus multe de fata Y pentru ca in atatea luni au facut multe chestii. Am decis amandoi dupa sa mergem afara. Era foarte rece incetul cu incetul. Ne-am dus până lângă padure si vorbeam. Mi-a spus ca ar fi super sa tinem legatura toata viata si sa ne mutam impreuna. Seara, am dormit iar pe patul meu, doar ca eu asa fara sa ma gandesc am inceput sa o imbratisez. Nu a spus nimic. Am adormit amândoi după un timp. In toiul noptii m-am trezit, si am vazut ca mana mea imi era pe fundul ei iar rochia ei de noapte (avea doar o rochie de noapte pe ea) era rudicata pana la sani. Am incercat sa o trag inapoi ca sa nu raceasca. Dimineata i-am povestit ce s-a intamplat, raspunsul ei fiind "se intampla".

I-am spus ca peste o saptamana va fi ziua orasului si am întrebat-o dacă poate sa vina cu mine. A spus ca incearca sa-si faca timp iar o săptămână mai tarziu a spus ca nu poate ca pleacă undeva cu tatal ei. Mai tarziu aflasem ca ea era de fapt cu fata "Y" la ziua orasului si s-a imbatat. Nu i-am spus nimic sa sa nu se supere.

O zi înainte de vacanţă de vara eram la strand(ne-a dus profesorii). Mi-a povestit ca aproape a fost violata de un refugiat. I-a lăsat urme pe umeri. I-am spus sa-mi arate unde sta, ca il rezolv eu pe tip, dar in sfarsit a spus ca vrea sa uite de el. Mai tarziu m-a intrebat daca vreau sa merg in Italia 2 săptămâni cu ea si cu mama ei. Am Acceptat dar mi-a spus ca nu e sigur. Mama ei nu a vrut sa ma duc asa ca a mers cu fata Y. 2 saptamani am asteptat-o. Mi-a povestit ca fata Y a distrus toată vacanta in Italia. A rupt un dulap si a furat bani de la mama ei pentru alcool.

21 August 2016
O asteptam la mine. A venit cu mama ei si a adus niste bagaje. Le-am impachetat in Masina si ne-am dus la drum (doar eu, ea si tata). Mergeam spre Romania in vacanta. Acolo stateam cu ea singur intr-o casa toata vacanta. Tata statea la matusa mea. Tot timpul ne-a lăsat tata singuri. Am dus-o la un magazin de lux si i-am facut o surpriza. I-am cumpărat ceva adidasi pe care am dat 5 milioane. S-a bucurat mult deoarece abia avea ceva pantofi buni pe picioare. A spus sa ne bucuram de timp cat suntem acolo. Seara inainte de culcare ma imbratisa tare iar eu ii dădeam un pupic pe frunte (in prima seara i-am dat pe obraz). Mi-a spus cand ne-am intors ca nu i-a plăcut ca am pupat-o deoarece toti prietenii ei fac asta si toti vor ceva de la ea. Am inteles si mi-am cerut scuze.

5 Septembrie 2016
Am fost cu ea in oras la "cea. mai buna prietena a ei". Eram afara până la 12 noaptea si nu puteam sa vin acasă. Parintii prietenei ei nu voiau sa ma primească in casa asa ca am intrat pe geam si am dormit sub pat. Dimineata cand m-am trezit am vazut-o pe prietena ei nervoasa si pe ea plangand. A spus ca nu vrea sa o mai vada niciodata, si ne-a dat afară din casa. A spus ca prietena ei i-a găsit ceva trusa de a ei de machiaj in geanta si i-a spus ca ea a furat-o. L-am sunat pe tata sa ne ia din oras. Acasa la mine a plans toata ziua. Încercam sa o alint, vorbeam cu ea, la fel si mama dar nimic. S-a calmat inspre seara. Mama ei a venit seara dupa ea. O saptamana mai tarziu a fost ultima zi de vacanta. Am fost dupa ea, tatal ei astepta sa ma vada ca nu m-a văzut de mult timp. Ea era mai bine, dar mi-a aratat ca s-a taiat la braţe cu lama. Atunci a cazut cerul pe mine.

O zi mai tarziu incepuse scoala. Profesori noi, colegi noi, clasa noua. Noi nu mai eram in aceeasi clasa ci despartiti. Eu 10 A si ea 10 B. In 10 b e un baiat (coleg nou). Are 1 metru 50, si are aproape... 18 ani. Peste o săptămână. In pauza (avem in fiecare zi la 12 o ora pauza) m-am dus acasa. Cineva a sunat la usa. Era ea, dar cand am coborat jos sa ii deschid usa. Era si baiatu ala. Atunci ma simteam prost. Ea a intrat, s-a dus la toaleta si a vrut direct sa plece. Eu am intrebat-o ca cine e el. Nu stiam de ce pleca doar cu el in pauza, normal venea doar cu mine. Dupa scoala i-am scris un text si i-am spus tot ce am avut pe suflet. Mi-a zis sa o sun si am rezolvat problema. Timpul trecuse iar, de pampalaul ala de 18 ani uitasem. Timpul trecea si incepeam sa petrec tot mai mult timp cu ea. In fiecare pauza mergeam cu ea la plimbare, la o pizza, la un suc. Era foarte fericita, la fel si eu eram fericit. Fata Y era bolnava de ceva vreme si nu mai venea la scoala. In fiecare zi imi trimitea inimioare si pupici, la fel si eu ei. Era prin inceputul lui Decembrie 2016. După 1 an si 2 luni dupa ce am cunoscut-o simteam ca o iubesc si ca ea e femeia perfecta pentru mine. 2 săptămâni era totul perfect, aveam planuri sa ramana la mine si atunci aveam de gând sa ii arat ce simt pentru ea, dar intr-una dintre zile...

Tatal ei a incercat sa se sinucida. Era a fugit de la ore acasa (a asteptat-o mama ei in parcare). 2 săptămâni nu a venit la scoala. Ii scriam ca cum se simte etc. Mi-a spus ca vrea sa o las momentan in pace ca nu se simte bine. Ok am lasat-o in pace. In acele 2 săptămâni cand nu a venit venise fata Y la scoala. Eu fumam deja de 2 luni. M-am dus din curtea scolii in pauza mica sa fumez. Acolo s-au adunat inca 2-3 si a venit si fata Y. A spus ca prietena s-a dus la ea si i-a spus ce s-a întâmplat. Eu aflasem de la dirigintele meu. Dupa aceea fata Y m-a amenintat ca daca spun cuiva ce s-a intâmplat ma bate. Eu incepusem sa rad. De atunci in fiecare zi o vedeam ca fumeaza Marijuana in pauza si aflasem ca se drogheaza dupa ore in fiecare zi.

Dupa acele 2 saptamani prietena a venit la scoala si a inceput sa planga si mi-a spus anume chestii si a spus ca nu mai vrea sa aiba de aface cu mine. Eu am zis "ok" si am lasat-o sa mearga la fata Y sa fie libera cu ea. După 2 săptămâni am vorbit cu ea. Venise la mine in pauza si ne-am cerut scuze unul de la celalalt pentru greselile facute.

Mi-a spus ca m-a iubit intr-un fel. I-am spus sa nu-si faca griji ca nu o parasesc nicidata. A început sa plângă ca nu are pe nimeni si nu stie ce sa faca ..am calmat-o.
Dupa 3 zile, am aflat problema mare... Ea nu mai raspundea la mesaje. Tatal ei m-a sunat disperat, si mi-a spus ca din cauza fetei Y ea a fost prinsă cu droguri de politie si ca e la ceva spital. A incercat sa se sinucida si si-a pierdut toti prietenii. Eram terminat, cu sufletul la pământ. Tatal ei mi-a spus ca ea l-a mintit pe el si pe mine foarte mult. Ii spunea lui ca vine la mine dar de fapt ea mergea la fata Y si luau droguri impreuna. Deja de cateva saptamani. A cazut cerul pe mine. Am ajuns cu tatal ei la concluzia ca fata Y e toată vina. Imi avea prietena sub control. Facea ce voia cu ea. Tatal ei a spus ca o sa ma ia cu maşina într-o zi si ma duce la ea si m-a rugat ca sa fiu bun cu ea si nu dur, deoarece ea nu mai are speranţe si nu stie daca mai vine la scoala. De 3 saptamani astept. Fata Y nu vine la scoala de atunci, ea sta acasa ca nu e buna la scoala, nu o sa reuşească sa incheie anul scolar pentru ca e prea varza la scoala. Momentan prietena mea e la spital si face ceva terapie si e imposibil sa o vizitez acum. O sa stea cateva saptamani acolo. Părinţii ei spera ca se va schimba, si crede ca o voi putea schimba si eu. Da, o pot schimba.
Dar nu stiu ce sa fac cu mine si ce sa fac cand o voi vedea.
O iubesc enorm, si stiu ca ea e aleasa pentru mine. Nu am povestit absolut tot mai sus dar ea a făcut foarte multe pentru mine, iar amândoi stateam in sufletul celuilalt. Simt ca trebuie sa o iert, pentru ca nu e vina ei. Nu a avut ce sa faca, prietenii ei se foloseau de ea, ca si fata Y. Nu vreau ca ea sa mai aiba de a face cu fata Y deoarece aia e o mincinoasa, o zdreanta de femeie. Alcoolica si drogata. Nu vreau ca prietena mea sa ajunga la fel. Stie ca o iubesc enorm, si stiu ca si ea pe mine într -un fel pe care eu nu-l inteleg, am incercat de multe ori sa-i arat ce simt pentru ea si am asteptat pentru momentul potrivit dar tot timpul a aparut ceva problema intre.
Voi ce sfaturi imi dati? Ce sa fac cu ea? Voi putea uita de iubire 2-3 luni pana isi revine de tot. Vreau sa se simtă protejata in jurul meu cand ma va vedea. Parintii ei imi zic ca am influenta buna asupra ei. Nu vreau sa o pierd. Sta in spital si sufera, iar eu plâng aproape in fiecare seară dupa ea. Nu am vazut-o de 4 saptamani. Tatal ei imi zice odata la câteva zile daca ea se simte mai bine, dar nu pot sa astept. Când e vorba de ea nu pot sa stau locului. Ce sa fac? sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O fată inocentă și naivă într-o lume murdară, nu o va ajuta la prea mult dacă nu are principi și un caracter puternic. Prietena ta a suferit foarte mult neînțeleasă și neascultată. A acumulat durere și suferință în interiorul ei. A încercat să uite de amintirile urâte trăind altele și mai triste. Refugiul ei a fost "Y" care pe o perioadă îndelungată de timp și-a petrecut timpul cu ea, nu mai conta că îi dăuna negativ, conta doar că cineva petrecea timp cu ea, într-un fel "Y" i-a oferit din timpul ei. O fată ca ea are nevoie de: răbdare, atenție, afecțiune, înțelegere, protecție, sprijin, iubire. Poate a făcut toate acele fapte pentru aș amplifica sau ameliora starea de spirit, poate a găsit un refugiu sau poate a vrut ca oamenii să aibă impresia despre ea că e o fată rea, așa nu s-ar fi apropiat prea multe persoane de ea. Inocența și naivitatea aduce și benefici dar și dezavantaje ( este o sabie cu două tăișuri depinde cum o folosești) o persoană ca ea este curioasă de necunoscut să experimenteze lucruri și trăiri noi. Probabil că i se pare interesant să trăiască "periculos". Din toată povestea asta ea a suportat cele mai multe cosecințe. Este un suflet rătăcit dar nu pierdut. Deși faptele ei sunt negative sufletul ei este bun. Poate că a vrut să fie puternică, indiferentă, nepăsătoare făcând acele fapte. Este o persoană ușor de controlat, influențat și manipulat. Dăcă pentru ea simți mai mult decât milă și compasiune poate iubire atunci luptă. Fă ce-ți dictează inima. Periculos nu înseamnă să vii acasă la 00:00 noaptea mirosind a fum de țigară și băutură. Pericol este atunci când ei decizi și alegeri care îți vor afecta viața pentru o perioada îndelungată de timp sau pentru totdeauna. Încearcă să comunici foarte mult cu ea pentru că în perioada asta este una dificilă pentru ea dar și pentru tine. Este unul dintre momente când tu îi arăți ei că vrei să o ajuți să treacă peste greutăți sau îi poți demostra că ea a fost ceva trecător în viața ta. Nu trăi cu regrete. Încearcă să repari ce alți au încercat să strice la ea, ajut-o să fie puternică să învețe ceva din toată experiența. Să experimentezi momente nefolositoare(pentru nimic) și nefavorabile organismului nu înseamnă să fi matur, responsabil și rațional. Ajut-o să se regăsească pe adevarata ea. Să-și reconstruiască caracterul dar să nu se piardă pe ea. Este o fată bună dar au fost mai mulți factori care au contribuit negativ la evoluția ei sufletească. Fiecare om are o limită. Este o persoană care alții au folosit-o să-și atingă scopurile murdare. Arata-i pe zi ce trece că tu nu vrei să profiți de ea. Că nu ai interese ascunse. Cred că este o fată specială dar are nevoie să fie îndrumată. Învaț-o să aibă principi, demnitate sa nu se lase folosită de alții. Manevrată ca o păpușă de un păpușar. Nu de fiecare dată când dă de greu să vrea să moară. Viața e libertate moartea e eliberarea de libertate. Viata este frumoasa depinde cum o traiești. Nu mereu va fi 'roz' sunt perioade, momente din viața fiecăruia om mai puțin plăcute care trebuie abordate cu maturitate. Să-și asume faptele să suporte cosecințele. Dacă simți spune-i că e frumoasă fă-i complimente ( nu doar exterior spune-i că este o luptătoare, pentru că este sa înfruntat cu multe greutăți). Prezintăi avantajele și dezavantajele fiecărei fapte ( Ex: când fumezi nu câștigi nimic, plămâni tăi au de suferit, mai devreme sau mai târziu dacă nu încetezi devi depedentă de o substanță). Dacă vrei să faceți ceva consultați-vă înpreună pe baza oricărui subiect. Să simtă că și ea este inclusă, nu tu să-i spui ce să facă și ce nu, ( nu o manipula sau insista dacă nu vrea ceva fi înțelegător)demostrează-i ca nu vrei să profiți de ea. Vrei să evolueze frumos lângă tine. Vei avea mult de 'muncă' dar dacă simți că merită fi lângă ea, arată-i că-ți pasă prin gesturi mici afectuoase, are nevoie de răbdare, înțelege și atenție. Probabil că incidentul cu tentativa de viol a afectat-o( de fapt toate situațiile negative) ai grijă să nu îi lași impresia că ai vrea doar să o folosești. Trebuie să fi foarte atent în prezenta ei. Nu o judeca. Baftă!

| Alex007xD a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mergi și discută cu un psiholog, spune-i toată povestea asta și roagă-l să te învețe ce anume să faci și cum - pentru a o putea readuce printre oamenii cu mintea limpede.
Dacă reușește să revină din acel abis, mai are șanse. Chiar dacă nu rămâneți împreună.
Dar măcar vei fi rămas cu amintirea unei fapte bune.

| OMFGConrad a răspuns:

Salut! În primul rând vreau să te felicit pentru tăria ta de caracter de care ai dat dovadă până acum. Dar va trebui să dai dovadă în continuare de asta și de multă, multă răbdare! Înțeleg că nu i-ai spus că o iubești încă, deși i-ai arătat. Va veni momentul când va trebui să faci și asta, nu-mi fac griji de asta acum. Muncește și învață bine pentru a putea să-i explici și ei lecțiile la care lipsește, astfel vei avea și prilej de a sta mai mult cu ea și de a vă apropia mai mult. Unde mai pui că dacă ai ocupație, timpul trece mult mai repede! Viziteaz-o când se va putea și spune-i că-i ești aproape.
Hai, fii tare!
Însănătoșire grabnică prietenei tale și vezi poate o trimiți pe centură pe "Y".

| Anastasia3000 a răspuns (pentru OMFGConrad):

OMG! Parca ar fi un jurnal intreg

| Miruna7975 a răspuns:

După ce se va face bine, încearcă să-i explici că nu a făcut bine că a umblat cu fata Y, şi că fata Y nu e o persoană potrivită pentru ea. Încearca să le strici prieteniile şi să o convingi pe prietena ta să nu mai unble cu fata Y. Drogurile nu sunt bune, poate avea probleme grave din cauza lor. Încearcă să o opreşti să mai folosească droguri. Bagă-i mințile în cap.
Fata Y a râs de ea. Încearca să îi explici că nu a făcut bine, şi ea să îți promită că nu se va mai repeta.