| eddy999 a întrebat:

Salut tuturor,

Am si eu un fel de dilema, la inceput de drum in ceea ce priveste dragostea.

Am 18 ani, mi-am pierdut mama la 6 ani printr-un accident, lucru care m-a traumatizat si adus dupa sine o serie de probleme, care au avut un efect de tulburare a comportamentului din anumite puncte de vedere.In fine, ideea e ca aveam mari dificultati in ceea ce priveste autoincrederea, indrazneala, curajul, etc. Si asta e motivul pentru care nu am avut o prietena pana la varsta asta. Am discutat chestiile astea cu un psiholog, m-a ajutat mult si se pare ca lucrurile se indreapta spre bine.

Astfel, am intrat in discutie cu o fata din liceu care imi placea.Partea principala a fost:

Eu:ai o poza cu tine?
Ea: da, de ce?
Eu: ca sa-i pot arata Mosului ce sa-mi aduca de Craciun.
... s-ar peste chestiile neimportante...
Ea: iti dau id-ul meu de mess ca sa mai vorbim?
(am acceptat, logic >:-)

Despre ea: o fata de a 10 a, de stiinte, (eu is la mate-info), artista, deseneaza fain si mult, frumoasa, supla, cu ceva deosebit in felul ei de a fi. Ma simt atras de ea...
(e genu de fata cu foarte multe like-uri pe profilu' ei de FB si cu foarte multi baieti care incearca sa o abordeze)

In prima faza, mi-a dat un ID pe care il foloseste mai putin(am aflat asta ulterios), si pentru inceput a stat de cateva ori pe invisible pentru mine (am aflat cu detectorul de status). Apoi, dupa ce intrebat-o intr-o puza cand intra pe mess, a intrat la ora la care a zis ca va intra, de data asta nu mai era invisible, si dupa ce am schimbat cateva replici, mi-a dat ID-ul pe care il foloseste in mod normal.

In prima discutie, tin minte ca ma asteptam sa aiba pretentia sa o impresionez, sa o cuceresc... imi amintesc ca am ramas foarte placut surprins de deschiderea si caldura cu care vorbea cu mine.Am incercat sa nu o asaltez, sa fiu politicos, si sa las destule pauze intre replici. Am vorbit cam doar despre ea, si eu am condus discutia. A trebuit sa-o inchei eu, pentru ca avem antrenament (fac culturism), si i-am zis de ce. A exclamat un : o super, cand a auzit ce sport fac. Tin minte ca la momentul cand am terminat discutia eram putin dezamagit cand am vazut ca nu prea manifesta interes fata de mine, in sensul ca nu ma intreaba chestii personale, cand la inceputul discutiei eram bucuros pentru ca din moment ce a acceptat sa vorbesca cu mine dupa ce i-am dat de inteles ca imi place, credeam ca inseamna ca si ea ma place.Inainte de a iesi eu i-am zis:,, imi place de tine.", iar ea a incheiat supandu-mi:,, pusi kiss " laughing

A doua zi, a urmat o alta discutie. De data asta, a luat ea initiativa, s-a interesat de mine, mi-a zis in gluma ca vine sa ma ajute sa impodobesc bradul, si apoi, a inceput sa imi trimita pupici si imbratisari. A fost faina discutia. Mi-a vorbit de pasiunile ei, etc. Am intrebat-o daca iese prin oras, zis ca da, in afara de club, ca nu o lasa masa. Am continuat prin a-i spune ca am sa o invit undeva in oras, insa-i spun maine zi. Tin minte ca mi s-a parut ca ton ELANUL ala de pana atunci, pe care il aveam, dupa toate glumele pe care le-am facut si care i-au placut, dupa o interactiune intensa, care a creat in mod sigur o conexiune intre mine si ea... parca s-a prabusit.
Poate ca mi s-a parut, si ideea ca o voi invita undeva a pus-o doar pe ganduri, dar impresia mea era ca ceva nu i-a placut.
Totusi, discutia a continut si a fost bine. De data asta, a incheiat ea prima, intrebandu-ma daca mai vb si maine (si eu am zis ca da, desigur) iar apoi a adaugat :,, Te pup(urmat de smiley-uri de imbratisare si pupat).

Urmatoarea zi, am vorbit din nou.Am incercat sa astept pe mess, sa inceapa ea, insa asta nu s-a intamplat.Deci am inceput-o, si ca nu cumva sa fiu stresant, am zis ceau, iar apoi: vrei sa vorbim? (ca doar poate nu avea chef...). Ea a raspuns :,, da, ca ce are? laughing "

A urmat o alta discutie faina, presarata cu glume, imaginatie, pupici, etc. Ei, acum urmeaza partea care ma tulbura. In timpul discutiei, brusc am intrat intr-o perioada parca de,, stagnare" a ideilor, iar ea mi-a zis :,, mai zi ceva". Nu chiar stiam ce sa spun sa nu devine penibil si am zis ca am trecut cu privirea canalele tv ca sa vad ce filme sunt, si ca eu prind si canale din televiziunea germana (ca despre ce e la romani la tv vorbisem deja). Din acel moment nu mi-a mai raspuns, a trecut pe IDLE
, si dupa vreo ora de IDLE, a iesit brusc. Ultima mea replica, dupa ce nu a mai raspuns, a fost:,, Crrriiiiissstiinnnaaa, unde esti?" (era in gluma, nu in serios)
Mi-au trecut multe ganduri negre prin minte atunci sa ma simteam naspa, foarte naspa. Am vorbit cu o amica foarte buna, de fapt prietena mea cea mai buna, i-am povestit si mi-a zis ca nu crede ca e ceva grav, probabil i-a picat netu'.(Toate astea s-a desfasurat ieri).

Azi dimineata, m-am trezit pe la 9, cu ea in minte, si am intrat pe mess, pe invisible. Era online, si pentru ca mai aveam ceva de facut, si nu vroiam sa incep o discutie cu ea si apoi sa nu raspund fiindca fac ceva prin casa, am zis ca imi termin treaba, si apoi trec pe online si pot vorbi cu ea.
Dupa ce toata ziua nu a intrat pe mess, am decis sa-i trimit un SMS cu de urare: Craciun fericit, unde mi-am adaugat numele.(nu e sigur ca stia ca sunt eu, ca poate mai cunoaste si alti edy si nu facusem pana atunci schimb de numere) Insa ea a iesit, si nu a mai intrat decat pana seara, in urma cu nu mult timp. Eu eram online, si ma asteptam sa imi spuna ce s-a intamplat ieri, insa nu a facut nimic, si dupa vreo cateva minute a iesit.

Ma simt naspa acum... Oare ma place? Daca da, de ce nu a spus asta niciodata? Daca nu, atunci de ce nu a spus de la inceput? Oare doar s-a jucat cu mine? Sau am facut ceva gresit? Oare a fost dezamagita ca nu am mai adus in discutie tema cu intalnirea, asa cum i-am promis ca o voi face, si crezand ca nu mai zic nimic a iesit de pe mess, si nu mai vroia sa stie nimic de mine?(cand vroiam sa mai vorbesc despre asta)

Astazi am gresit ca i-am trimis SMS inainte sa astept o explicatie pentru ieri? Oare in discutiile in care trimitea multi pupici si imbratisari, astepta sa o intreb daca vrea sa fie prietena mea si apoi a fost dezamagita ca nu am facut-o? (mi se pare nepotrivit sa ceri cuiva prietenia unei fete pe mess)

Am un plan de a o invita in oras, dar chestia e ca nu stiu ce sa cred acum...
Cred ca m-am indragostit de ea, si momentan nu prea mai pot gandi clar.

Imi poate da cineva un sfat? Ce parere aveti toata treaba?

Sper ca nu e prea stupida tema de discutie, si as fi bucuros de raspuns/raspunsuri.

Multumesc anticipat...
Eddy

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La tine se stie ca nu ai avut nici-o experienta cu fete pana acum si ai nevoie de cateva sfaturi. In primul rand tu nu trebuie sa te lasi coplesit repede de una (sa nu zici gata asta e a mea vorbim ma place si treaba e buna) nu, mai intai o cunosti ramaneti amici la inceput si in timp vezi ce e de capul ei, daca se supara si tu nu ai gresit cu nimic inseamna ca e imatura si nu te merita. In timp ce va cunoasteti vezi si tu cum se poarta cu tine daca da semne ca te place sau are intentii sa plece cu altu ori sa se uite la portofelul tau (multe fac asa din pacate). Asa ca ai grija data viitoare ce faci si daca apare vreo problema ca face gat ii zici ca tu nu ai de gand sa fii luat de prost si sa-si caute altul de nivelul ei.

| Ecea a răspuns:

Ok,pari un tip educat si bine crescut,insa ai un defect.
Get a life!

Nu am stat sa citesc tot,am citit cam jumate, ai scris enorm de multe lucruri pentru o chestie foarte mica.
Pe messenger nu este ca in realitate.O sa vina o zi cand o sa ai nevoie de tupeu in viata reala, trebuie sa exersezi asta.
Messengerul nu este o metoda buna de a-ti face o prietena.Iesi si tu prin oras cu prieteni /e si din discutii iti poti gasi perechea.

| Takocska a răspuns:

Deci prima data asta este o chestie lunga ca sa faci sa fie prietena ta. Si ca trimite pupici si imbratisari nu inseamna deloc ca vrea sa fie prietena ta. Scuze da asta e adevarul. Uite si eu am pierdut multe in viata si surioara mea ce a fost cea mai grea lovitura. In fine nu e vorba despre asta. Deci tu ai abordat cam prea politicos lucrurile. Ai trecut la faza de prietenie din prima zi nu la faza de iubit. Asta e problema. Deci cand deja incepeti sa vorbiti despre canale de televizor acolo deja stii ca de la fata aia nu o sa obtii absolut nimic din cauza aia ca nu poti sa discuti cu ea. deci daca vrei sa cuceresti o fata lucrul asta sa nu o faci. Si nici asta ca in 2-3 zile sa fii indragostit in ea ca numa te distrugi pe sine insuti. Primul lucru trebuie sa ocolesti faza de a intra in categoria de prieteni daca ai intrat acolo fata respectiva nu o sa fie deja nicio data prietena ta asta e calr. Si nu astepta sa cuceresti o fata in 2-3 zile, ca care se predau usor stii cum as... Deci stai linistit nu-i nici-o problema incepi din nou. Da faza cu canalele, cu vremea, si etc. ocolestel ca o sa intri in categoria de prieteni. Si inca odata pupicurile si imbratisarile sunt pe net poti sa faci o fata sa iti deie dupa 2 ore de vorbit asa ceva ce deloc nu inseamna ca vrea ceva de la tine. Mult noroc si baftahappy

| MaDeclarFan a răspuns:

Probabil te considera genul de baiat care se joaca cu fetele.Mai exista posibilitatea ca ea sa fie indragostita si s-a gandit ca daca il iubeste pe altul nu are rost sa te complice pe tine,dar nici sa te facasa suferi nu vrea.Cel mai bine ar fi sa-ti pui in aplicare planul, poate doar te vede ca pe un casanova, asa ii poti dovedi contrariul.Nu ai nimic de pierdut.Iti doresc un Craciun fericit plin de surprize!

| DeeaMarry a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu ea si sa o inviti la un suc. Acolo poti sa ii pui absolut toate intrebarile pe care ni le-ai pus noua. Crede-ma, nu se intampla nimic. E absolut normal ca doi oameni sa discute si sa lamureasca neintelegerile.
Intreab-o ce parere are despre tine, daca te place si daca doreste sa va mai intalniti. Dupa cateva intalniri poti sa o intrebi daca vrea sa fie prietena ta.
Curaj!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci surprise. N-am citit aproape nimic din ce-ai scris. Vorbeste cu ea fata in fata si nu mai interpreta tot felul de lucruri ca daca stia dar n-a intrat ca de fapt a iesit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apoi' cel mai bine e sa iei taurul de coarne si sa o intrebi daca vrea sa mearga la suc cu tine. ii spui frumos ca ti-a facut placere sa stai de vorba cu ea pe mess si ai vrea sa petreci mai mult timp impreuna. fetele incep sa viseze imediat cum intra un baiat in viata lor. apoi o vezi tu cum este cu adevarat. lasa frustrarile la o parte happy. craciun fericit!

| ℓσνє a răspuns:

Buna, ei bine eu am citit tot, si mi se pare foarte simplu. Nu trebuia sa discutati atat pe mess, nu ajuta la nimic. Trebuia sa-i spui in fata ca o placi, depinde si de fata. De exemplu mie mi-ar placea sa-mi spuna un baiat in fata ce simte pentru mine. Mai incearca sa iei legatura cu ea intr-un fel, si intreab-o direct daca si ea simte ceva pentru tine... si daca nu, nu e ultima fata de pe pamant. Si categoric, cum au mai spus si altii, daca iti trimite pupici sau imbratisari, gandeste-te ca sunt decat online! Nu insemna ca te place. Oricum, poate tine totusi la tine dar mai intai intervine o intrebare, ea are iubit? sau ii place de altcineva? Poate totul e legat de asta. Bafta! happy

| alexu1 a răspuns:

Parerea mea e ca ai procedat cum trebuie in ce ai facut doar ca esti un tip prea credul, in zilele noastre nu mai e ca altadata,acum fetele nu se mai lasa impresionate de nimic, sau asta e atitudinea lor pe care o adopta,parerea mea este sa faci ceea ce crezi ca e bine pentru tine, chiar daca va fi ceva gresit te va ajuta pe parcurs sa vezi lucrurile altfel, trebuie sa pierzi mai multe batalii ca sa castigi ceea ce trebuie, toata lumea iti poate da sfaturi sa abordezi fata altfel, sa faci lucrurile altfel, fiecare din perspectiva lui, tu trebuie sa ai modul tau de a face lucrurile si sa iti dai seama singur de ceea ce se intampla cu adevarat, sper ca cuvintele mele te vor ajuta cumva sa iei o decizie in ce vei face de acum in colo
O seara buna!

| eddy999 explică:

Am uitat sa adaug ca dupa ce a iesit de pe mess am sunat-o, dar nu a raspuns. Dar precum am zis, ea nu imi stia numarul, si daca nu si-a dat seama ca mesajul anterior a fost de la mine, atunci nici nu stia ca eu o sun.

| eddy999 explică:

Mersi mult pentru raspunsuri... Se pare ca majoritatea e de parere ca messengerul nu e bun pentru a forma relatii.Sunt de acord.Insa problema e ca sunt de la sat si fac naveta la un liceu de la orasul in care locuieste ea si e putin mai complicat sa ajung la ea, dar nu e nici imposbil, si doar ea a fost cea care a propus sa discutam pe mess(probabil pentru ca-i era rusine de mine, si discutiile virtuale i se pareau mai comode). Oricum, cred ca mi-am mancat painea cu ea pentru ca nu a mai intrat pe mess aproape deloc si nu a dat semne ca ar mai fi interesata de mine. Greu de inteles fetele astea...

Insa ca sa privesc partea plina a paharului, acum, ce concluzie sa trag? laughing, credeti ca era mai bine ca eu sa fi refuzat din start sa vorbim pe mess si sa spun ca prefer discutiile face2face si sa o invit direct la un suc?