| eu_stie_tot a întrebat:

Salut tuturor. Astazi am o dilema pe care nu o pot intelege: femeia. Sau mai bine zis femeia in devenire. Este in clasa mea o fata foarte draguta pe nume bianca de care m-am indragostit (sau ceva de genu; am 16 ani asa ca nu pot spune ca stiu exact ce e dragostea) pe undeva prin vara.(de fapt ea e motivul principal pentru care am facut cont pe TPU...mai am intrebari asemanatoare; aceasta intr-un fel le reuneste pe toate) Nu i-am zis nimic, doar m-am purtat frumos cu ea. Tot in vara, intr-o excursie s-au intamplat mai multe evenimente care mi-au dat curaj. In primul rand fata a stat langa mine in autocar pe locurile din spate fara sa ii cer eu. Apoi a adormit cu capul pe umarul meu si parea ca sta comfortabil. In camera de pensiune ne-am purtat ca 2 prieteni normali, desi, cu cateva luni in urma abia de schimbam 5 prop intr-o zi. Din nou in autocar, eram intr-o stare de letargie semi adormit si am simtit o antingere fina pe brat. Nu sunt sigur, dar cred ca ma mangaia pentru ca atunci cand m-am trezit, ea a tresarit. Ah da si mai era inca ceva: in drumetie pe munte, la intoarcere, pe mine m-a mancat (scuzati expresia) sa o iau pe o carare secundara care mi s-a parut a fi o scurtatura asa ca am mers pe acolo fara sa ma vada nimeni. Ea insa a vrut sa vina cu mine. Dupa 30 de min cararea a disparut si eram in padure. Am mers prin noroi, balti, vai, am dat peste niste caini, si dupa 2 ore am ajuns murdari zgariati si obositi la pensiune. Stati bine? Ok atunci pentru ca mai am de povestit. La sfarsitul verii, i-am dat un mesaj pe telefon si i-am zis ca imi place de ea, dar ea nu a rasp. Intre timp a fost ziua ei, stiu sigur ca a facut-o dar eu nu am fost invitat. Apoi cand am apucat sa vorbesc cu ea pe messenger am intrebat-o daca o deranjeaza mesajul si ea a zis ca nu, de ce ar deranja-o? Am invitat-o la un suc si a zis ca nu vrea sa strice o prietenie buna si ca refuza. Ok aici, am cedat. Dar totusi ca sa fiu sigur cand a inceput scoala, am rugat o prietena sa o intrebe in mod subtil daca are prieten sau daca are vreo preferinta. Nici vorba de asa ceva. Ori nu a vrut sa ii spuna, ori chiar asa e. Oricum, am continuat sa ma port foarte frumos cu ea, am iesit impreuna cu colegii, dar niciodata singuri. Undeva prin iarna s-a produs o ruptura. Adica pur si simplu ma saturasem ca eu sa ii trimit indicii si ea sa nu reactioneze la ele. Asa ca m-am purtat mai rece cam o saptamana, nu am mai inceput eu conversatiile intre noi, etc. Prin decembrie, m-a intrebat pe messenger daca sunt suparat pe ea, ca is e pare ca sunt mai rece. Eu i-am zis ca nu, de ce as fi suparat? Oricum din 2010 lucrurile au revenit la normal, adica iar o tratez ca inainte. Sapt asta, vorbeam pe mess si ne intreceam care scrie lucruri imi frumoase. La un moment dat mi-a venit sa scriu un citat pe care l-am citit undeva iar cand i-am marturisit ea a zis "ar trebui sa iti fie rusineno talking. eu chiar am crezut ca e facut de tine numai pentru mine". Eh, oricum m-am revansat pentru tentasiva mea de a trisa, dar ea zis ca pot si mai bine in gluma. Ieri am intrebat-o daca nu vrea sa mearga la o petrecere in weekend cu mine, si ea a zis ca nu stie, poate, depinde daca nu are altceva de facut. A fost genul de raspuns pe care il dai atunci cand nu vrei sa mergi dar spui ca e posibil ca sa nu ofensezi. Am lasat-o in pace fara sa mai insist.
Acestea au fost faptele. Acum iata situatia: nu sunt nici cel mai frumos din scoala, nici cel mai bogat(din contra) nici cel mai destept(dar totusi printre primii), nici nu ma imbrac cel mai bine( macar nu sunt superficial) si nici nu sunt cel mai popular.
Respectele mele petru cei care pot intelege acest mecanism complex numit femeie care ne face viata atat de frumoasa si totusi atat de acra. Daca mai exista vreun domn/doamna doctor Sigmund Freud prin zona care intelege ce am scris si ce vreau sa spun il rog sa ma ajute in schimbul unei fundite neinsemnate si a recunostintei mele eterne indiferent daca o sa ma doara sau nu raspunsul. Vreau sa stiu: mai are rost sa insist? Nu vreau sa pierd dar nici sa par fraier sau insistent. Multumesc.
Ce m-as face fara TPU?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica ma lasi sa citesc jumatate din viata ta, ca, spre sfarsit, sa tragi tu concluzia cu femeia si viata acra?! asa ceva...
Nu-s ruda cu Freud, dar as fi vrut sa fiu cu Jung(Carl Gustav), se pune daca zic si eu ceva?
Nu pot sa nu ma abtin sa te intreb ce ceas biologic ai inghitit tu, la cei 16 ani ai tai, de ai ratat momentul cu padurea? Unul care ticaie mai rar, mai lent si care te minte ca las` ca vine el timpu si pentru tine?
In masura in care, multi altii de varsta ta se vor grabi s-o sufle de sub nasul tau, as fi indreptatita sa te invit sa te grabesti:n-o inviti tu, o invita altul mai indraznet, n-o plimbi tu, o va plimba altul mai descurcaret.
Pentru mine asta ar fi un motiv suficient sa ma activez, sa mi se urce sangele in cap de nerabdare.
Dar la tine e musai, vad, sa functioneze o alchimie temeinica interioara si universul intreg sa se ordoneze dupa preceptele tale.Greu sa rimeze totul, m-as orienta din mers, as improviza si m-as impinge spre limitele mele, stresul e un potentator de rezolvari bune, chiar daca iti fura sanatatea.
Forteaza-te tu pe tine si fa saltul repede spre ea.Atunci sa te vad! Nu acum, cand te framanti singur, analizand posibilitati, fictiuni.Arunca-te spre ea.Convinge-o,esti bun, o vrei, insista, munceste-te! Ai varsta minunata pentru zbor.
Dar dac-o vrei numai pentru ca tu sa nu pierzi jocul atunci considera ca nu te-am citit...si cum ziceai cu tufele, cu padurea, cu potecuta salbatica pe care voi 2 ati ajuns?

14 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Adevarat, fetelor le place la nebunie sa fie rugate, magulite, complimentatehee hee Dar tu ai facut tot ce ai putut. Eu zic ca te place sigur, dar poate e mai materialista si vrea mereu ceva mai bun.Eu zic sa o ignori o buna perioada de vreme ca sa iti dai seama daca simte ceva.Nu te stresa atat de tare si tine minte: are balta peste!

| anna01 a răspuns:

Daca iti da curs initiativelor, nu le refuza, s-ar putea sa-si reorienteze atentia spre un alt baiat.Nu trebuie sa ai superlative in coada ci doar sa stii s-o faci sa se simta bine cu tine, sa-i placa prezenta ta.Nu insista cu brutalitate, dar surpinde-i intentiile si nu vei regreta.Si de ce trebuia sa-i spui ca citatul este preluat? Sinceritatea nu este cea mai buna intr-o faza firava, i-ai distrus toata placerea, nu mai fa asta. Poate nu vroia la petrecre ca nu se simtea bine sau era la mentruatie, trebuie sa sara din pat pentru tine? Mai incearca, este clar ca te place.

| hamsterx a răspuns:

Foarte interesanta povestioara ta.am mai auzit multe cazuri de genu.eu fata fiind si tot nu inteleg alte fete laughing
o poveste super asemanatoare cu a ta e ceva d genul: baiatul o place, fata l-a refuzat spunandu`i ca sunt doar "frati" (gen amici) iar apoi ea s-a combinat cu altul si au continuat sa iasa toti 3 in oras.adica fata cu prietenul ei si cu amicul sau, ceea c mi s pare o tampenie...asa ca, te sfatuiesc sa nu mai insisti si apoi sa risti sa va plimbati toti 3 de manutza prin parc pentru ca vrei suferi mai tare.incearca sa o uiti, dk voia ceva cu adevarat pana acum raspundea afirmativ intrebarilor tale.iesi,distreaza`te si astfel vei intalni alta fata.toti am trecut prin asta, nu e greu, dar mai bine sa renunti la timp decat sa devi o umbra a ei
te pup:*

| liviu00 a răspuns:

Regula nr 1: Castiga-i increderea! Pentru asta, mai intai trebuie sa o asiguri ca tu ai incredere in ea. Fa-i treptat dezvaluiri, trairi pe care nu le-ai impartasit nimanui, poti sa-i povestesti intamplari mai penibile din viata ta, arata-i ca nu ti-e rusine de ea, ca o consideri apropiata. Totusi, sa ai grija, analizeaza ce dezvaluiri vrei sa faci, unele s-ar putea sa te puna intr-o lumina defavorabila. Nu uita, scopul este ca ea, pe parcurs, sa se deschida sufleteste. Tactica functioneaza pe principiul compensatiei. Totusi, daca observi ca nu are de gand sa iti urmeze exemplul, nu continua destainuirile.
Regula nr 2: Comunicati mult! Cauta sa vorbesti des cu ea. Daca nu poti in realitate, incearca pe internet. Comunicarea online poate rupe unele bariere, oferind un cadru mai intim, asa ca nu o omite. Incearca sa gasesti subiecte interesante. Nu lasa la voia intamplarii o discutie. Daca e nevoie, documenteaza-te in prealabil de tema, gandeste-te la argumente. Incearca sa abordezi si teme filozofice. Nu ezita sa pari visator. Fetele iubesc asta. Si sustine-ti punctul de vedere, fara insa sa o faci sa se simta prost. Da-i impresia ca punctul ei de vedere conteaza pentru tine. Pentru a deveni mai apropiati, poti folosi anumite jocuri. Iti dau eu un exemplu. Propune-i sa puneti fiecare, alternativ cate o intrebare celuilalt. Incearca sa nu abordezi din prima subiecte care ar inhiba-o, insa treptat, pune-o la incercare.
Regula nr. 3: Fii sigur pe tine! Da-i impresia ca nu ti-e teama ca vei lua o anumita decizie si ca ti-o vei asuma, oricat de proasta ar fi. Incearca sa te convingi pe tine insuti ca esti capabil sa o faci fericita. Odata ce tu esti convins de asta, ea va observa.
Regula nr. 4: Fii direct! Nu astepta sa ti-o fure altul. Spune-i, fara nicio rusine ca o placi si ca adori sa petreci timp cu ea.
Regula nr 5: Fa-o sa se simta bine alaturi de tine! Nu ezita sa o complimentezi. Spune-i ca are cercei frumosi, ca iti plac ochii ei, ca iti place tonul vocii ei. Daca vezi ca se imbraca diferit, spune-i ca ii sta super, indiferent daca tu crezi asta sau nu. Fetele adora sa fie complimentate.
Regula nr. 6: Fii haios si copilaros! Sa nu te puna dracu` sa pari sobru si serios. Mai bine aiurit. Fa glume, fa-o sa rada. Si mai ales, zambeste cand esti in preajma ei. Propune-i lucruri nebunatice.
Regula nr 7: Fii original si spontan! Mai bine zis mimeaza chestiile astea. Unii au impresia ca nu au imaginatie suficienta. Ei bine, asta nu inseamna ca nu se pot inspira. Documenteaza-te. Cauta pe internet, citeste carti romantice. Pregateste surprize, mimeaza momente de spontaneitate. Ea nu va stii ca tu le pregatesti in prealabil.

Nu pot sa spun ca am mare experienta la capitolul cuceriri, dar imi place sa analizez. Cu siguranta mai sunt o gramada de chestii pe care le poti face, mie numai astea mi-au venit in minte.

| gabitsa a răspuns:

Wow. Ori ii place sa se joace, ori la inceput chiar i. a placut de tine, dar s. a intamplat ceva thinking Dupa cum spui. ca nu esti prea popular sau nu prea bogat [ desi asta nu ar trebui sa conteze :-s ]. poate ei ii pasa, si nu vrea sa fie vazuta de ceilalti cu persoane de genul chiar daca te porti foarte frumos cu ea. :-s
Succes in continuare!

| rraluca a răspuns:

Eu cred ca te place, dar ca pe un amic si nu ar vrea sa fie mai mult de atat intr-e voi 2 pentru ca, daca veti forma un cuplu la un moment dat poate nu va veti mai intelege asa bine, si veti incepe sa va certati iar din relatia voastra se va alege doar scrum.ar trebui sa-i spui sincer ceea ce simti pentru ea si sa o rogi sa-ti spuna ce simte pentru tine.sti,uneori nu merita sa strici o foarte buna relatie de amicitie pentru una de cuplu pentru ca la un moment dat poti pierde aceea pers. in asa fel incat sa nu-ti mai vorbeasca chiar de loc.gandeste-te bine si incearca sa iei o decizie corecta. mult succes

| Anonim_5535 a răspuns:

Speranta moare ultima, inca n-a murit nu?
Asa ziceam si eu...
Sfatul meu, ar fi sa mai insisti si sa o intrebi cand simti tu ca e necesar..."Ma iubesti/Ti la mine?"
Ar trebui sa ii repeti ca tii la ea foarte mult, si poate va intelege...
Sa aveti o prietenie indelungata!
"Ce m-as face fara TPU?"
Tu stii...winking

| eu_stie_tot explică:

Ca o completare pentru intrebarea de mai sus. Nu vrea sa fiu ca baiatul de aici: http://www.tpu.ro/......-cu-parul/

| eu_stie_tot explică:

Pluscus vrei sa zici ca ar fi trebuit sa sar pe ea in padure sau ce? Eu cred ca am depasit stadiul de primata si putem sa ne infranam dorintele sexuale. Nu sunt ipocrit si recunosc ca exista, poate chiar de asta imi place de fata, dar totusi... cum crezi ca ar fi sa ma trezesc tatic la 16 ani? Sau daca m-ar fi refuzat crezi as mai fi avut vreo sansa cu ea? In plus atunci in padure, a mai venit inca o persoana si ne-a ajuns din urma. Cat despre rima totala, niciodata nu am fost un adept al teoriei haosului in univers.

| TutiQ a răspuns:

Sunt de acrod si nu prea cu SpynSpynker.
Sfatul meu este sa o pui pentru ultima data in fata faptelor, sa o rogi sa te lamureasca pentru ultima data. O intrebi frumos daca te place sau nu, fara a uita sa ii mentionezi ca de raspunsul ei depinde viitoarea relatie dintre voi, adica ori va fi o relatie iubit-iubita, ori va fi o relatie frumoasa si lunga de prietenie sincera. Trebuie sa o asiguri ca nu va pierde un prieten indiferent de ceea ce alege, si sa ii arati ca ii esti prieten inainte de orice.

Nu te sfatuiesc sa insisti pentru ca nu stiu daca i-ar placea. Eu una am trecut prin situatii asemanatoare si chiar nu imi plac baietii insistenti daca stiu ca le-am dat un raspuns clar. De aceea trebuie sa te asiguri ca raspunsul ei este 100% sincer. Trebuie sa ii vorbesti ca un prieten si nu ca un baiat care abia asteapta sa o sarute.

Bafta! >big grin

| d33a a răspuns:

Parerea mea e ca intr-un fel isi bate joc de tine... Mai bine nu mai insista. Ce, alte fete nu mai exista?! Daca de atata timp si printre atatea incercari nu ai cucerit-o, parerea mea e ca nu mai are rost.

| GreenEyes a răspuns:

Eu zic ( de fapt si altii au mai zis) sa-i spui ce simti. Nu pierde timpul. "Comunicarea este raspunsul" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@desdenova: eu sa vi vrut ca tu sa sari pe ea-n padure? de ce sa vreau eu asta? la ce sa ne foloseasca noua o astfel de propunere?
ce zici tu acolo cu stadiul de primata? ia sa vedem ce-nseamna astatongueRIMÁT, primate, s. n. (La pl.) Ordin de mamifere superioare, plantigrade, cu degetul mare opozabil, cu mamele pectorale, cu creierul foarte dezvoltat, din care fac parte omul și maimuța;
A? care-i rusinea cu primatele? ce-o fi nesanatos cu ele? aud?
De fapt, eu inteleg ce spui, vreau doar sa scoatem afara din tine ideea ca instinctele sunt rusinoase. Ele te imping inainte, nu te dezice de ele, pune-le pe focul ambitiilor tale:ti-e foame? mananca.Nu inseamna asta sa dai in cap, sa furi si sa imbuci.Asta inseamna sa-ti folosesti constiinta ca sa gasesti solutii sa ai mancare proaspata pe masa.Despre asta e vorba. Tu esti constiinta ta dar si instinctele tale.Sa nu-ti fie rusine cu ele.Mergi pe mana lor, si n-ai sa fii un tip frustrat, nervos care va defula cine stie pe unde.
In concluzie:iti place-o fata.Minunat.Instinctele iti dau foc la cabana dar tu analizezi, procesezi si vii sa-mi spui ca nu esti primata. E bine sa vada fata ca o doresti, e ca o declaratie nespusa sa tremuri in ochii ei.Nu te ascunde.Nu fi doar varful aisbergului, nu fi, nu fi, nu fi, arata-te ei in toata maretia ta, sa vada ca te intereseaza cu adevarat, nu ca eziti, si ca iti pui problema constiintei. O fata nu doreste doar un baiat ezitant, uscat, aseptic, inteligent, care-si pune intrebari fara numar, ci vrea zeama, viata, clocot, dorinte, nazuinte, indrazneala la 16 ani.
explicatie:a se citi ca de la prieten la prieten, altfel n-are valoare.

| Iulya_2892 a răspuns:

Intelege si u ASA SUNT FETELE, le place sa te rosi de ele(chesti din astea.). Am o idee testeaz-o! Nu o mai baga in seama, stai cu alte fete, fii indiferent fata de ea! Si daca i pasa de tine te va cauta ea, si asta ti'o garantez, o stiu din proprie experientzawinking