| eusebiu27 a întrebat:

Salut tuturor, prietenei mele ii întârzie ciclul de 3 zile, țin sa precizez ca ultimul contact sexual protejat însă la final prezervativul s-a spart undeva in lateral dar nu in vârful rezervorului iar eu nu îmi dădusem drumul in el, a avut loc pe data de 15 Octombrie ea fiind in perioada infertilă și are ciclu regulat de 31 de zile trebuia sa ii vina pe 23.Mai Menționez faptul ca mi-a spus ca are simptome premenstruală precum o doare burta, câteodată sânii dar nu ii vine și urinează cam des.Ea pretinde ca a răcit la burta de urinează des o doare capul și are frisoane, credeți ca poate fii însărcinată sau răcita? Tin sa Menționez ca toate actele sexuale au fost întreținute protejat pana și ultima data in data de 15 Octombrie când s-a întâmplat accidentul a fost tot protejat

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor precizate se poate aprecia si considera ca in cazul prietenei tale, este vorba de o mica prelungire a lungimii ciclului menstrual actual fata de lungimea ca numar de zile a ciclurilor anterioare. Pe baza observatiilor statistice s-a ajuns la concluzia ca de obicei marimea abaterii de lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici si frecvente de doar 1-2 zle, la cele medii de +/- 3-5 zile. Insa uneori dereglarile pot fi si mai mari, chiar de 10-14 zile (de obicei in +), sau uneori in cazuri mai rare, prelungirea ciclului poate fi chiar si de 2-3 luni, fara sa existe o sarcina instalata in uter.
Tot pe baza observatiilor s-a constatat ca dereglarile ca lungime a ciclului menstrual apar/se produc mai des in adolescenta dar se pot manifesta si ulterior deoarece in decursul ciclului, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea ori incorecta ori deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca se va repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, o asemenea situatie de intarziere a sangerarii menstruale, numai atunci este indicat sa te prezinti la endocrinologie pentru a fi consultata si sa-ti fie efectuat setul complet de analize. Sanatate!

| Hereiam7 a răspuns:

Nu cred ca este vorba de o sarcina, doar ii intarzie. Are simptome premenstruale, deci trebuie sa ii vina.

| eusebiu27 explică (pentru Hereiam7):

Ea crede ca este sarcina eu cred ca răcit mai spune ca o doare capul și are frisoane semne sunt ca iar veni dar mna

| Hereiam7 a răspuns (pentru eusebiu27):

Si mie imi mai intarzie. Totusi daca nu ai terminat in ea, chiar daca era rupt prezervativul, nu cred ca sunt sanse sa fie sarcina.

| eusebiu27 explică (pentru Hereiam7):

Era și in perioada infertilă plus ca nu am terminat in ea iar după ce s-a rupt ne-am oprit iar ea s-a dus sa urineze și sa se spele la suprafața

| Hereiam7 a răspuns (pentru eusebiu27):

Da, nu e insarcinata, stati linistiti.

| eusebiu27 explică (pentru Hereiam7):

Mna faza e ca cât i-as explica tot nu înțelege, și ar putea fi cauza aceasta întârziere ca a fost stresată in ultimele săptămâni? A fost nervoasa cam zilnic din cauza școlii

| Hereiam7 a răspuns (pentru eusebiu27):

Pai da, si streaul poate sa faca sa intarzie...sa stea linistita ca nu e nimic

| eusebiu27 explică (pentru Hereiam7):

Uite de exemplu acum îmi spune ca o doare burta și tot nu ii vine