| 10msn a întrebat:

Salut, un prieten de-al meu e cu o fata de ceva timp iar acea fata i-a spus ca nu il iubeste, doar ca ii este drag. Si ca iubirea adevarata pentru ea e atunci cand iti dai viata pentru acea persoana adica cand ii va dona inima atunci il iubeste, pentru ea da iti petreci timpul cu persoana iubita, ca ii vrei binele, ca vrei copii cu ea nu inseamna iubirea adevarata, dar inainte nu credea asta, ce inseamna asta?

7 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Asta e iubirea pentru ea. Problema e ca ea nu ar putea fi indragostita de el pentru ca are o conceptie idealista despre iubire ( este indragostita de ideea de a iubi pe cineva). Tine la prietenul tau, dar lucrurile nu merg asa cum si-a imaginat ea. Viseaza cu ochii deschisi, dar se va maturiza pana la urma.

| vocea a răspuns:

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practci ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina.

Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti. Multi imi spun: "L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii". Dar daca l-ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat.

| YoMsG a răspuns:

Macar o ***, daca tot nu are iubire?

| 10msn explică (pentru YoMsG):

Asta e mai putin important

| IisusHristos a răspuns:

Tampenii. Iubirea adevarata e cand inghite la final.

| bobbyG a răspuns (pentru IisusHristos):

Gresit, iubirea adevarata e atunci cand ii dai voie sa-si ia shaorma cu usturoi si ceapa happy

| LoveSleep a răspuns (pentru IisusHristos):

Sau când face gargară cu ea.