| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti ca un tanar la 21 de ani este destul de matur pentru a forma o familie dar sa aiba un copil?

38 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu isi permite pentru ca salariile sant mici si e greu sa tina un minor in viata lui. In strainatate are mai multe facilitati

| zăGhost a răspuns:

In prezent, la 21 de ani o buna parte din tineri sunt la facultate, inca intretinuti de parinti. Un astfel de tanar cu siguranta nu are o maturitate materiala si nici psihica pentru a-si forma propria familie.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu, e varsta distractiei frate

| RAY a răspuns:

Nu,dar vad ca fetele cer de la baieti de 15, 16 ani nunta

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar fi o problema sa-ti intemeiezi o familie la 21 de ani, daca aia avea deja un job stabil, casa ta si un salariu bun, cu care sa-ti intretinii familia.
Daca nu le ai, este mai bine sa mai astepti ceva ani, pana strangi o bruma de bani.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca poate sa regrete.
Este pregatit pentru o relatie serioasa, dar in nici un caz pentru a intretine o familie.Ca sa poti sa faci familie si copii trebuie sa fi stabil emotional, sentimental, financiar ceia ce este cam greu la 21 de ani.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Freya1):

La 16 ani sunt stabil emotionalll blanao mane

| Freya1 a răspuns (pentru Ionut58282856):

La 16 ani daca ai o iubita ce se desparte de tine intri in depresie si vrei sa te sinucizi, asta nu este stabilitate emotionala...

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Freya1):

Poate tu intri in depresie. Tu nu esti pregatita emotional. Citeste putin despre phihologia la 16 ani daca o sa ii spui asta copilului tau o sa te ia la bataie. Si citeste despre inteligenta emotionala daca chiar esti interesata ce inseamna...a da si depresia o poate faca si unul la 30 de ani care e "stabilit emotional" cum spui tu... Citeste si informeaza-te. Eu raspund din ce stiu nu din presupus

| Freya1 a răspuns (pentru Ionut58282856):

Sunt cu vreo 7 ani mai mare decat tine si nu pot sa spun nici de mine nici de cei din jurul meu ca sunt atat de stabili emotional.
Am fost si eu la ani aia si stiu cum m-au afectat anumite lucuri (si nu dor pe mine, vezi si aici zeci). Daca tu consideri ca la 16 ani esti suficient de matur sa faci copii inseamna ca ar trebui sa mai citesti tu in primul rand, si in al doilea rand sa ne rugam sa nu mai fie multi cu conceptia asta ca asa ajungem sa ne ducem de rapa.
Nu zice nimeni sa faci copii la 50, dar la 25, 26 (mai ales in cazul femeilor) cand ai o anumita stabilitate si mentalitate e ok.
Nu am spus ca esti un copil prost, sau ca nu te duce mintea, dar nu poti sa compari tu experienta ta de viata cu a unuia de 30 spre exemplu cat ai incerca.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Sunt destule tute de se dau obosite si la 25-30 de ani, de vin in parc cu copii si in loc sa le ofere atentie, ele stau pe telefon si bârfesc si besesc pe bancã, lasã o fatã de 15-16 ani sa aiba grija de copil, in timp ce ele stau pe telefoane. Asta numesti stabilitate emotionalã? laughing binenteles ca sotul aduce cei mai multi bani in casã, ele ce stiu sa facã? Doar sa urle ca disperatele la sãracii copii, poate chiar sa pãlmuiascã ca vai doamne stres. Scuze scuze si I-ar scuze. Nu asa se creste un copil.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca nu mai sunt si femei ce nu au tragere de a fi mame, cum sunt si tati de altfel pe care nici nu ii intereseaza ca poate un altul ii creste copilul doar pentru ca el nu era pregatit, sau era prea tanar si nu se descurca.Da cand dadea din cur nu se plange...Un copil nu este doar responsabilitatea mamei, mai trebuie sa fie si tata pe acolo sti? Ca sa vi sa aduci 2 bani copilului ce nu stie ce sunt aia nu compenseaza faptul ca nu il legeni, nu iesi cu el in parc, nu il duci la o inghetata, nu il asculti.
Iar daca tie ti se pare ca femeile in general nu fac nimic ar cam trebui sa te gandesti ca ea il cara in burta 9 luni,ea il naste,ea ii da prima oara sa manance,ea il tine in brate,majoritatea primul cuvant il spun mama,isi modifica copul pentru al conce pe el,suporta schimbari hormonale,dureri fizice,depresi (ca da,poate sa fie depresie dupa nastere).Sa il schimbe,legene, de-a de mancare, ingrijasca si pe el si pe barbatuso, sa faca si treaba acasa, poate sa mai si munceasca da ei nu ii e greu...Sta doar si se beseste pe banca.
Nu generaliza ca eu am specificat clar ca peste tot sunt instabili emotionali, indiferent ca e vorba de 16 sau 30.Doar ca el se batea cu caramida in piept ca la 16 ani e pffff...

| Emilian65 a răspuns:

La 21 ani poate să-și întemeieze o familie și sa aibă un copil dacă este matur din toate punctele de vedere: fizic, intelectual și mai ales material.

| RainmakerX a răspuns:

Daca acel tanar as fi eu atunci raspunsul ar fi "NU, cu siguranta NU " Nu pentru ca nu as fi destul de matur, ci pentru ca as fi nefericit. Sunt sigur ca ar exista si parinti mai paraleli decat mine si mai batrani. Acesti ani sunt ani pe care am decis sa-i investesc in dezvoltarea mea si sa ma simt bine. Daca apare un copil atunci trebuie sa faci sacrificii. Nu te mai simti chiar asa de bine. Nu zic ca nu poti sa te simti bine... e o chestie complicata. Poate sunt materialist dar as prefera sa am un copil cand as avea destui bani cat sa-i ofer tot ce are nevoie si chiar mai mult.

Daca acel tanar este altcineva atunci banuiesc ca depinde.
Teoretic, este destul de matur cat sa se reproduca, nu cat sa formeze o familie dar chestiile astea pot sa fie subiective.
Atata timp cat nu ai bani, chestia asta ar trebui sa te faca deja incapabil sa faci un copil... Nu este o jucarie, o sa creasca si o sa aiba si el dorinte. Daca nu poti sa le indeplinesti macar pe cele mai mici, atunci ce rost are sa-i faci viata mizerabila? Ca sa nu mai spun ca nici vietile voastre nu ar fi prea dragute.

| SG1995 a răspuns:

Nu e vorba de ce credem ci de ceea ce îți dorești. Vrei asta? Ești că o dată cu căsnicia vin și resposabilități?
Crezi că le poți asuma?
Dacă da, dacă tu te simți pregătit apoi părerea noastră e nulă și ar trebui să de doară-n cur.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, unii sunt, altii nu. Depinde in ce mediu au fost crescuti sau au crescut. Cand armata era obligatorie se spunea ca barbatii sunt destul de maturi sa aiba o familie dupa terminarea armatei, care era in jur de 21-22 de ani.
Varsta ideala de formare a unei familii pentru baieti este in jurul a 25 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Matur sau nu, nu ai de ce sa faci o asemenea prostie. Ca femeie poate, dar ca barbat doar iti distrugi viitorul.

| Anon31241212 a răspuns:

Da de ce nu? Cunosc care si la 18 ani au familie si o duc foarte bine. Nu te lua dupa ce zice lumea. Sunt unii care isi doresc o familie, chiar mai devreme si asta e chiar foarte frumos. Unii au uitat ca in trecut fetele se casatoreau si la 16 ani si baietii la fel de tineri. Cand te casatoresti tanar te considera imatur, daca nu te casatoresti te considera batran si fara lipici.

| anonim_4396 explică (pentru Anon31241212):

La 18 ani o duc foarte bine cu puradei? Poate daca sunt neam cu Bill Gates ca de nu inseamna ca sunt tigani. Romani normali care au familie la 18 ani nu am auzit.

| Anon31241212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ce ziceam... lumea judeca mai ales fara,, sa cunoasca". Daca tu nu ai auzit nu inseamna ca nu exista. Incearca sa fii mai flexibil. Nu te mai rezuma strict la ce auzi. Incearca sa si cunosti. Sunt si peste hotar, o gramada de vedete care au fost nascute de mamele lor la varste mai fragede. Asta nu inseamna ca sunt tigani. Si daca ar fi tigani care e problema. Sunt si ei oameni. Incearca sa te desprinzi de rasism si superficialitate. Nu totul se rezuma la punctul tau de vedere.

| anonim_4396 explică (pentru Anon31241212):

"Clar" stii tu mai bine decat mine. Tu care abia dai BAC-ul laughing

| Anon31241212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce importanta are daca am 3 ani sau 90? Tu poti sa ai si 100 de ani. Deviezi subiectul aiurea. Am zis ca cunosc persoane care au copii si familie la 18 ani si sunt fericiti. Nu trebuie sa am 30 de ani ca sa am cunostinte despre ceva. E jalnic ca ataci cu asemenea chestie. Varsta nu reflecta maturitatea. Mai ales in cazul tau. happy
Daca tot vrei sa fii rautacios incearca macar sa gasesti niste argumente solide. (Pacat ca nu exista). Eu nu m-am luat de tine. Nu esti de acord cu ce spun ignora. Pe mine chiar nu ma intereseaza prejudecatile tale mai ales in ceea ce priveste etnia oamenilor. Incearca macar daca tot esti asa de matur, sa fii un exemplu, pentru,, cei care dau bacul". Cumva ca aia is mai prosti si tu nu l ai dat. Vai de capul tau. Daca erai destept nu iti puneai mintea cu,, unul mai imatur ca tine". Se vede clar cine e mai matur dintre noi happy
Si ca o paranteza. Am colegi in clasa care se casatoresc, si ghici ce? Nu sunt tigani, nu sunt nici Bill Gates. Sunt oameni buni care si au gasit iubirea. Esti gelos? Nu ai de ce. La ce prejudecati ai.

| anonim_4396 explică (pentru Anon31241212):

Da, sunt gelos. Pe sentimentele oamenilor care oricum nu ii ajuta mai cu nimic in viata lor patetica. Stau si se inmultesc ca microbii si nenorocesc acest pamant. Ce sa zic, cel mai gelos!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Maestre! o sa-ti sara la jugulara toti tiganii scoliti de pe TPU, pentru ca ii denigrezi.winking laughing

| Anon31241212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pamantul e distrus de oameni limitati ca tine. Faptul ca unii isi fac de tineri o familie, inseamna ca sunt destul de deschisi la minte si flexibili. Incearca sa treci peste prejudecati. E doar un sfat. Nu mai fi asa incuiat, destupa-te. Eu nu stiu cine te a ranit in halul asta sa spui ca ei distrug pamantul. Daca tu ai fost ranit si nu poti trece peste asta, nu inseamna ca altii nu au dreptul la fericire. Pana acum tot ce mi ai zis e irelevant. Deviezi aiurea, macar de ai fi spus ceva inteligent. O zi buna iti urez!

| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu stiam de ce ma luase o durere asa mare de cot, valeeeu.

| anonim_4396 explică (pentru Anon31241212):

VEzi ce a scris Mihai mai sus, mie. Restul e cancan. Da, sunt "forti, forti" ranit. Eu cred ca vorbesti de moldoveni, nu doar de tigani. Acum m-am prins care e faza.

| anonim_4396 explică (pentru Anon31241212):

Vezi ca nu doar eu am mentalitatea asta. Spune-i si profesoarei ca este "limitata" ca mine, ca iti arde o compunere in care iti explica cu ce se mananca viata :)). https://www.tpu.ro/......a-la-urma/

| Ionut58282856 a răspuns:

Asta depinde de tine frate happy

| Ionut58282856 a răspuns:

Asta depinde de tine, eu cred ca e ideal. Adica serios la 30 de ani? Daca vrei ceva trebuie sa iti placa. La 21 de ani ai deja tot ce iti trebuie sa iti faci o familie si un copil. Am auzit multi oameni(ca sa nu jignesc ca da) ca sa faci copii la 30 de ani cand esti realizat, la 21 esti capabil de multe din punct de vedere a legii. Poti muncii si intretine copilul ..bine doar daca nu esti un fraier care il obliga pe copilul lui sa faca ce vrei tu. Deci succes si stai linistit ca poti sa devii tata si nu mai trai dupa mentalitatile turmii, adica nu mai te lua dupa toate chestiile care doar te trag in jos. Eu nu te cunosc.

| Anon31241212 a răspuns (pentru Ionut58282856):

In sfarsit un om deschis la minte. Ai mare dreptate.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Anon31241212):

Simt ca innebunesc cand vad "la 50 de ani sa iti faci copil ca atunci cand el are 10 ani tu sa mori "

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ionut58282856):

Daca in familia ta, speranta medie de viata este de 60 de ani: sun familii non-rrome care au speranta media de viata de peste 130 de ani.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Frate, inteb doar asa esti atat de retardat incat sa nu iti dai seama ce am vrut sa spun -_-

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Deci eu am spus ceva tu sa pari inteligent mi-ai evaluat comentariul ca eronat si ai zis-o de ai rupt-o, bravo inteligentule ai tot respectul meu

| 90210 a răspuns:

Nu

| AnonImOO000 a răspuns:

De 21? sincer, Nu. La 21 de ani esti copil, pe la 28-30 de ani esti aproape capabil sa iti intemeiezi o familie.

| NegriaCiprian a răspuns:

Nu, daca stai pe TPU