| EminemGodRap a întrebat:

Salutare,
Acum 2 zile am primit un sex oral neprotejat de câteva minute.
In prezent nu mi-a apărut nimic pe penis sau oriunde altundeva. Am tot citit despre herpes genital care este foarte răspândit, întrebarea mea este in cât timp își face "efectul"? Mai pe scurt, dacă as avea așa ceva in cât timp mi-ar apărea simptomele?
Sunt destul de speriat și numai la asta ma gândesc.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

,,Incubatia si diagnosticarea herpesului oral''

Perioada medie de incubatie pentru HSV-1 / herpes oral este de 2-12 zile. Boala si simptomele pot dura intre 2 si 3 saptamani. Herpesul oral evolueaza in 3 stadii, si anume:
--Incubatia sau stadiul primar. Virusul patrunde prin barierele de protectie ale organismului - mucoase si membrane. La primul puseu de boala, pacientul va avea semnele unei raceli puternice, cu febra si stare generala alterata. etc. etc.
--Exista cazuri in care nu apare nici un simptom, herpesul oral comportandu-se ca orice alta infectie asimptomatica.'' https://netdent.ro/......i-tratare. Probabilitatea de a primi un asemenea ''dar/cadou'' este foarte mica insa nu si imposibila. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ups, te-ai expui unui risc major de boli cu transmitere sexuala.
HIV de exemplu nu are nici un simtom in primele 6 luni, dar cand apar primele simptome, incep si problemele mari de sanatate.
Apoi, mai asunt alte boli de care nu ai habar, care se iau prins ex neprotejat: clamidia, herpesul, HPV, Sifilisul, gonoreea samd.
Eu nu te vad curajos ca ai facut sex neprotejat, te vad ca un idiot, care si-a pus in pericol sanatatea pentru 2 lei amarati, ca atat te-ar fi costat 1 prezervativ.