| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, acum aproximativ o luna am avut o operatie de circumcizie deoarece glandul meu era foarte dureros la atingere si nici nu puteam decalota din pricina asta. Simt aceasta durere de cand eram mic si de aceea pana la aceasta varsta nu am mai decalotat deloc. Acum la aproape o luna, nu mai este acea durere taioasa de la inceput insa tot ma doare daca vreau sa pun mana sa spal sau chiar si daca stau sub jetul de apa de la dus. Este o senzatie de lovitura nu stiu cum sa va explic exact. Doctorul mi-a spus ca va trece dar vad ca tot nu trece...nu inteleg, daca o sa raman cu durerea asta toata viata...nu voi putea nici sa am o viata sexuala normala.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Timpul de ''convalescenta'' se poate prelungi destul de mult, fiindca starea si senzatia de disconfort neplacut/dureros se poate manifesta pe o perioada de mai multe luni. Perioada de timp necesar ca ''insanatosirea'' sa devina totala/deplina, efectiv depinde de nivelul(marimea) gradului de sensibilitate innascut al organismului tau. S-ar putea intampla sa ajungi si in situatia nedorita ca actele sexuale intretinute sa fie dureroase si dupa trecerea a mai multi ani de activitate sexuala sustinuta. Multa sanatate!

| jj7700 a răspuns:

Faptul ca nu ti-ai decalotat penisul inainte de operatie inseamna ca glandul tau a ramas extrem de sensibil si neacomodat cu mediul exterior. Un barbat normal isi decaloteaza penisul complet minim o data pe zi cand face dus si cu fiecare contact sexual. In cazul tau glandul are nevoie de o perioada ceva mai indelungata pentru a se obisnui cu a fi expus la aer si atingeri. Cat va dura, nu stiu, dar mai mult de 1-2 luni nu are cum, mai ales acum ca esti circumcis. Posibil mai mult daca inca eviti contactul direct cu glandul. Trebuie sa incerci sa iti atingi din ce in ce mai des glandul pentru a te obisnui cu senzatia pana se va acomoda.

In cazul meu, am facut circumcizia la 21 de ani. A fost sensibil cam 2 saptamani dupa aceea, doar ca eu eram obisnuit cu a decalota si inainte asa ca diferenta nu a fost notabila. Acum e perfect normala senzatia si nu ma mai deranjeaza nimic, deci nu dispera. Rabdare si nu te mai gandi la chestii negative. O sa fii bine 100%, doar ca nu se rezolva toate peste nopte. Singurul regret e ca nu ai facut circumcizia mai devreme. Dar mai bine acum decat niciodata. Sanatate!