| Ionică a întrebat:

Am 22 de ani, sunt student si sunt din Constanta si fosta mea prietena nu e din oras si sta la gazda. Am o problema. La inceputul relatie si pe parcusul relatiei dintre 2 indragostiti, cine plateste consumatie, baiatul sau fata, sau fiecare plateste ce a consumat?
Eu, parintii mei si cei mai buni prietenii mei:
Principiul nostru, indiferent in ce tara traim, intr-o relatie de cuplu intre baiat sau fata si e cel mai corect, elegant si cinstit este ca baiatul face cinste prima intalnire sau primele 2 intalniri, si dupa aceea daca se simte si are banii pentru amandoi baiatul sau fata, face cinste. Daca amandoi nu are bani pentru amandoi, trebuie sa plateasca ce a consumat fiecare. Numai persoana respectiva stie ca are banii sau nu, nu cei din jurul persoanei. Nu sunt de acord ca baiatul sau fata plateste in cele mai negre situatii si nu sunt de acord ca fata sau baiatul face cinste de fiecare data. Cinstea inseamna ca o persoana plateste consumatia altei persoanei, indiferent de situatie. Chiar daca iau cu numai banii mei ceva si impart cu persoana respectiva, asta inseamna cinste. Gresealea mea ca la inceput trebuia sa cumpar la inceput separat. Daca baiat sau fata zice unui baiat sau fata (indiferent ce situatie au intre cei doi, adica sunt prieteni, colegi, iubiti etc.) ca face cinste, invita sau scoate pe persoana respectiva, trebuie sa plateasca consumatia invitatului, indiferent de situatie. Si daca banii lui erau uitati, pierduti sau furati, persoana respectiva trebuie sa spuna si sa ceara scuze la invitatii lui. Sau am uitat sa zic ca o invit, fac cinste sau o scot, ne intalnim la locul respectiv si platesc consumatie ei in momentul respectiv, asta inseamna cinste. Intre 2 persoane sau mai multe persoane, indiferent daca e baiat sau fata si ce relatie au, daca e vorba de cinste, trebuie sa faca cinste pe rand si in mod echilibrat, indiferent de situatie financiara a persoanei respective si asta inseamna respect fata unul de altul si e corect si elegant. Daca o persoana respectiva nu sta bine cu bani, poate sa ceara ajutorul in conditie ca tine de promisiune ca aduce banii la momentul potrivit. Daca o persoana cheama sau sa zica sa vina, sa mearga sau hai in oras, munte sau ceva altei persoanei, nu inseamna ca o persoana trebuie sa platesca consumatie altei persoanei si la sfarsit nu trebuie sa ceara scuze si sa spuna bani numai pentru el si n-are banii sa faca cinste, cum ar spune ca ceara scuze ca sta prost cu banii. Nu-i adevarat si nu mi se pare corect daca zic ca mi-a facut cinste iubita mea si ma fac de ras daca zic la cineva. Nu ma lasa parintii mei sa vorbesc mult, cum vrei ea, la telefon, sa vorbesc in fiecare zi sau sa dau mesaje in fiecare zi. Nu numai eu sa o sun sau dau un mesaj ei. Trebuie sa ne sunam si/sau sa dam mesaje reciproc cand nu avem mult timp liber si avem de invatat si asta ne arata ne dor unuia la altuia.In legatura cu glumele, putem sa facem unuia la altuia. Dar nu glume proaste, ci bune. Daca o persoana greseste la persoanei respectiva, trebuie sa ceara scuze si sa fie scuzat si iertat. Cand avem mult timp liber si nu avem banii, stam acasa la mine sau la ea. Cred ca e gresealea ei a vrut sa ne despartim in timp scurt ca nu m-a cunoscut suficient si nu stiu cum s-a gandit ca am banii multi sau sunt bogat ca ea sau sunt mai bogat decat ea. De la inceput am zis ca vreau o relatie de lunga durata, serioasa si stabila si ea a fost de acord. Ea n-a gandit ce venit si ce cheltuieli are familia mea. Adevarul ca ea nu stie ce situatia are familia mea si ea trebuie sa te gandesti daca stam bine sau nu bine cu banii. Dupa mine, ea nu a gandit si ea mi-a zis ca am bani. Adevarul e ca suntem oameni simpli, nici bogat si nici sarac si am zis asta si ce ocupatie are parintii mei. In mod normal, trebuie sa gandeasca daca baiatul trece sau nu printr-o perioada grea. In lume, fata este egala cu baiatul in toate puncturile de vedere. In sport, eu sunt de acord ca fetele au probele sportive sunt mai usoare decat la barbati. Daca o fata imi cere ajutor ca nu poate sa care ea mobila sau ceva, o ajut. Cand intram in cladire, o las pe fata sa intra. Eu ajut pe o fata cand e nevoie. Daca poate fata poate sa il ajute pe baiat, n-am nimic impotriva. In mijlocele de transport public, batranii, femei gravide si oamenii cu probleme au proprietate sa stea jos. Cand ma duc cu o fata in autobuz si este numai un loc de stat, o rog sa stea jos. Cand viitoare mea sotie e gravida sau e bolnava, o ajut mai mult si fac treburile casnice. In casnicie si cand nu e sotie gravida si suntem amandoi sanatosi, munca se imparte in mod egal. Daca unul dintre soti termina treaba mai devreme si vrea sa ajute pe celalalt treaba sa termina mai repede, asta inseamna reciproc respect. Daca eu sau sotia mea sa fim ajutati, trebuie sa zicem la celalalt cu "te rog" la inceput si la sfarsit "multumesc". Daca sotie se simite bolnav, o ajut bineinteles. Si daca eu sunt bolnav si sotia mea trebuie sa ma ajute. Si dupa casatorie, nu conteaza sa faca cinste de fiecare data baiatul sau fata ca se considera ca banii lui munciti si bani ei munciti sunt banii lor. Cand vine o fata la mine, amica sau iubita, ii cumpar un suc la un 2 sau la 1 litru si pun niste pahare. Si daca eu veneam la fata acasa, fata facea la fel. Asta inseamna ca e cinste si ospalitate. Daca eram eu si iubita mea cei mai saraci din lume, tot tineam la ea si o iubeam.
Fosta mea prietena, parintii ei si cele mai bune prietene a ei:
Principiul lor, la inceput pana se cunoaste cu persoana respectiva, fata plateste partea ei si si daca devin iubiti, baiatul trebuie sa faca cinste de fiecare data. Ea zice ca asa e normal si scrie in cartea "Codul Bunelor Maniere". Ea crede ca daca ma cheama la un suc sau ceva, in mod automat o scot in oras, nu conteaza daca nu zic ca fac cinste, o invit sau o scot, trebuie sa platesc consumatie ei. Dupa ea, cand mergem la un suc, fara sa zic ca fac cinste, si vad ca n-am bani pentru amandoi, trebuie sa-i spun si sa cer scuze. Ea crede ca nu i-am facut cinste si mai crede ca nu e cinste daca persoana este datoare sau cere ceva. Dupa ea, fata plateste in cele mai negre situatii si nu face cinste niciodata ca e datoria barbatului sa faca cinste de fiecare data. Daca traim in cele mai dezvoltate tari, precum Germania cum a zis ea, ea merge pe principiu meu. Si daca traim in cele mai sarace tari, precum Romania cazul nostru, ea merge pe principiu ei. i-am dat mesaje (n-am avut niciodata mesaje gratuite si am minute gratuite) si nu mi-a raspuns si imi zice ca n-are mesaje gratuite, ca nu e obligata si nu e nevasta mea. Adevarul e ca am vazut ca n-am primit mesajul inapoi, m-am gandit posibil ca nu e dor de mine. Ea zice ca fata poate sa faca glume la baiat si baiatul nu poate sa faca fetei. M-am referit la glume bune, nu proaste.
Concluzie:
Cand ne-am despartit, imi zice ca sunt zgarcit, halat de barbat si nu sunt destul de matur ca nu i-am facut cinste de fiecare data a zis ea ca am facut ciniste numai o data. Nu-i adevarat, i-am facut cinste cel putin de 6 ori sau chiar de mai multe ori. Dar nu i-am facut cinste de fiecare data, am facut cand am putut eu.Pana la urma, relatia noastra a tinut o luna si o saptamana. Am vorbit cu parintii mei si cu cei mai buni prieteni si mi-a zis ca ea e materialista si fitoasa, adica a stat cu mine pentru numai bani. Parintii mei si cei mai buni prietenii mei au zis ca daca fac cinste de fiecare data si asta inseamna ca ea sta cu mine pentru bani. Au dreptate.
Stai sa va zic ceva. Un prieten de al meu s-a intalnit de trei ori cu aceeasi fata. La primele 2 intalniri, prietenul meu a putut sa faca cinste la fata. Dar a treia intalnire a vrut sa faca cinste, dar n-a putut sa faca cinste ca n-a vrut fata. Un alt prieten a tras la imprimanta pentru o fata si aceasta fata a facut cinste cu un suc. Un alt prieten s-a dus cu 2 fete la o un suc la prima intalnire si la sfarsit prietenul a vrut sa faca cinste, dar n-a putut pentru ca n-a vrut fetele. Un alt prieten se cearta cu prietena lui ca vrea amandoi sa faca cinste in acelasi timp. Acele fete se simte prost fata de baiatul. Am vazut ca si in alte cupluri ca fata face cinste la baiat. Si ca intre prieteni am vazut.
Nu-i nimeni perfect si fiecare avem calitatile si defectele lui. Fiecare are perechea lui potrivita, toata lumea se casatoreste si vor sa aiba copii. Iubirea nu inseamna banii si banii nu aduce fericire.
Spuneti cu ce am gresit daca e cazul ca nu ma supar. Astept raspunsul. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti arab? laughing In fine, faci prea mult caz pentru o fata cu care ai stat o luna si o saptamana. Nu cred ca esti zgarcit, uite ce mult ai scris... Din cate imi amintesc eu, in codul bunelor maniere scrie ca baiatul nu e obligat sa plateasca el de fiecare data, consumatia se poate imparti in 2. De sa fim rele noi fete, ce suntem picate din cer, adevarate printese?
Eu cu logodnicul meu faceam cinste pe rand, fiecare cum avea bani si mai mult el ca era salariat, sau imparteam nota de plata cand era nevoie.
Nu cred ca ai gresit la chestia cu banii, ai dat doar peste o fata materialista din cale afara. Lasa ca trece, si vine altawinking si cine stie, poate va fi cea potrivita sufletului tau.
Numai bine! Si te rog data viitoare scrie mai putin, adica mai compactat ca sa avem toti rabdare sa citim si sa te ajutam.

3 răspunsuri:
| Atotstiutorul a răspuns:

Nu am citit decat primele randuri.( e prea mult de citit) PLATESTE tu peste tot si gata!

| cucu a răspuns:

Frate nu pe baza cinstei se leaga o relatzie... daca ii placea de tine si daca te vroia o dadea dracu de cinste. ei ii trebuia un sponsor nu un iubit ...asa ca lasa`o si treci mai departe nu are rost sa iti pui atatea probleme pentru o panarama

| dksjgpfbgfbopgdfk a răspuns:

Toata lumea e invatata ca baiatul sa plateasca.De exemplu tu, esti dator sa-i platesti ei consumatia?
Plateste o singura data, spunand la sfarsit ca data viitoare va plati ea