| alex495 a întrebat:

Salutare. Am 23 de ani si in ultimul an fiind singur m-am masturbat zilnic, uneori din cauza stresului de mai multe ori pe zi. De vreo sapt jumate nu am mai facut-o si intr-o seara cu prietena mea in pat, ea dezbracata de abia aveam o mica erectie cat cu greu sa pun prezervativul. Vreau sa am erectie ca inainte si din cate am inteles sufar de disfunctie erectila. Tin sa precizez ca daca se pune pe mine se intareste putin, dar nu e cine stie ce. As avea nevoie de un sfat de la cineva care a mai patit si a rezolvat-o. N-as vrea sa devin dependent de viagra de la 23 de ani sau sa ajung la operatii chirurgicale.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu are nici o importanta ca nu erai zeu, cont ca se intarea ca lumea.
Deci e clar, nu e de pastile, te-ai obisnuit asa si acum creieru nu se mai excita la femeie.
Pai eu ce sa zic? Cercul:
1 - nu ai avut relatie
2 - te-ai masturbat 1 an
3 - nu mai merge sa ai o relatie
4 - ca sa ai trebuie sa nu te mai masturbezi 1-2-3 luni
5 - cam greu, ca o sa ai excitatie si pofta de sex
6 - daca nu te abtii, iar te masturbezi si iar nu ai relatie.

Sau la punctul trei va fi asa: una care te iubeste are rabdare usor usor si te reobisnuiesti si apoi nu mai exista punctele 4, 5 si 6. Aia care te va iubi va avea rabdare, ca iubirea presupune multe altele, nu doar sexul.

Deci...nu stiu! Trebe abstinenta mai multa daca ai intrat in cercul vicios.
In mor normal trebuia sa ai relatie si sa tii masturbarea paralel ca sa fi mai selectiv la partenere, si asa mergeau ambele f bine.
Deci asta este. Asa or sa zica pe oricine ai intreba si se mai pricepe. E psihologic.
E ca la aia, le place pe strazi, cand ii bagi in casa nu le place.

30 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cazul sa te prezinti ori la o consultatie sau la cateva sedinte de ''tratament'' oferite de un psihoterapeut sexolog specializat in problemele de disfunctie sexuala. Este posibil sau probabil sa ti se indice/sugereze sa te prezinti si la o sectia de cardiologie. Multa sanatate!

| Mosotti a răspuns:

Nu lua viagra ca ataca vederea e posibil! Citisem asta de acum 20 ani inca pe vremea asta. Forteaza si inima.

Inainte de masturbare era bine? Daca era, atunci te-ai obisnuit asa si nu mai merge cu una, dar treptat iti revii daca incetezi cu masturbarea si ai pe una si are rabdare, daca te iubeste va avea.
Daca nici inainte de masturbare nu erai bine, atunci viziteaza un medic si vezi ce ai, dar tu ai psihic mai mult, psihicu tau e facut acu pe masturbare sa se excite, daca erai bine inainte.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Ce a scris suntserios:

"Este adevărat că femeile își dau seama după fața unui bărbat dacă acesta este onanist"

O fi si greu avand in vedere ca 99% din barbati freaca maimuta.

| alex495 explică (pentru Mosotti):

Daca ma masturbez n am treaba, si cu ea goala langa mine sa zic semi erectie aveam, era gen marita dar din jeleu nu statea tare laughing

| Mosotti a răspuns:

Sa faci cum am zis eu si corbualbrosu, sa consulti un medic si sa intrebi.

Nimeni nu s-a imolnavit sau murit de masturbare, nici fete nici baieti, asta e clar, chiar e bine ca devine omul mai selectiv in a alege parteneri si nu sta cu oricine doar pentru un sex.

Barbatii freaca maimuta si fetele pisicuta.

Daca ai erectie la masturbare, problema nu e fizica, deci viagra e inutila si iti dauneaza, e problema psihologica si asta nu o rezolvi cu viagra, poti sa iei, dar nu e asa lipsita de riscuri.
Doar nu esti cumva sa faci operatii, doamne fereste, cand tu esti perfect functional in alte conditii, se face, se ia viagra cand nu merge in nici un fel.

Te-am intrebat ceva, cum erai inainte de anul asta de masturbare? Aveai erectie ca lumea la femei? Sau erai la fel?

Normal ca nu zice nici unul sa iei produsul X, ca nu ai ce lua! Problema nu tine de pastile, asa ti-ar zice orice medic, verifica sa vezi.
Zi tu la orice medic sau psiholog ca, cu masturnarea ai erectie buna si cu femeia nu prea, sa vezi ce zice!

| alex495 explică (pentru Mosotti):

Da, se intarea calumea. Dar in pat nu eram un zeu al sexului, 10 15 de min, tin sa precizez ca nu prea am avut relatii.

| alex495 explică (pentru Mosotti):

Pai si atunci ce naiba sa fac? Cate luni sa iau pauza? Eu o sa incerc pe vecie, darr nu stiu daca reusesc laughing

| doctorandus a răspuns (pentru alex495):

E o baliverna asta ca trebuie sa iei pauza. Nu exista o solutie magica pentru problema ta. Mergi la sexolog si la cardiologie, poate fi din cauza depunerilor de colesterol.

| alex495 explică (pentru doctorandus):

N am probleme, fac sport si ma mentin bine dpdv fizic. Si sexologul ce sa mi recomande? Mi au recomandat alti baieti mai sus, dar ce femeie ar avea rabdare cu unu de i se scoala jumate doar rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru alex495):

Injectezi testosteron/steroizi?

| alex495 explică (pentru doctorandus):

Nu.

| Mosotti a răspuns (pentru alex495):

Nu are nici o importanta ca nu erai zeu, cont ca se intarea ca lumea.
Deci e clar, nu e de pastile, te-ai obisnuit asa si acum creieru nu se mai excita la femeie.
Pai eu ce sa zic? Cercul:
1 - nu ai avut relatie
2 - te-ai masturbat 1 an
3 - nu mai merge sa ai o relatie
4 - ca sa ai trebuie sa nu te mai masturbezi 1-2-3 luni
5 - cam greu, ca o sa ai excitatie si pofta de sex
6 - daca nu te abtii, iar te masturbezi si iar nu ai relatie.

Sau la punctul trei va fi asa: una care te iubeste are rabdare usor usor si te reobisnuiesti si apoi nu mai exista punctele 4, 5 si 6. Aia care te va iubi va avea rabdare, ca iubirea presupune multe altele, nu doar sexul.

Deci...nu stiu! Trebe abstinenta mai multa daca ai intrat in cercul vicios.
In mor normal trebuia sa ai relatie si sa tii masturbarea paralel ca sa fi mai selectiv la partenere, si asa mergeau ambele f bine.
Deci asta este. Asa or sa zica pe oricine ai intreba si se mai pricepe. E psihologic.
E ca la aia, le place pe strazi, cand ii bagi in casa nu le place.

| Emma30555 a răspuns:

Mergi la medic. Din câte știu toți tinerii se masturbează...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este din cauza pornografiei.
Prietena ta este de acord sa faci asa ceva?

| alex495 explică (pentru anonim_4396):

Am si specificat ca nu ma mai masturbez... Vreau o solutie la problema, un medicament, ceva naturist habar n am. Ceva care merge in afara de viagra

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Cum zici ca nu te mai masturbezi cand in intrebare ai specificat" ma masturbam zilnic"?

| alex495 explică (pentru anonim_4396):

Masturbam, dar de o sapt si nu o mai fac

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Pai asta ti-am spus, ce conteaza ca in ultima saptamana nu ai mai facut-o.
Ai facut-o inainte, si acum apar consecintele.
Eu credeam ca zici ca nu ai facut-o deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! Este de la filmele porno. Uite aici niște explicații: https://youtu.be/NP3eMb1bRp8

| alex495 explică (pentru PegassiDoctorulThau):

Da, stiu ca de la masturbat e, dar voiam o solutie sa rezolv problema fara viagra sau operatie. Ceva naturist habar n am, sau pastile normale

| PegassiDoctorulThau a răspuns (pentru alex495):

Renunta la masturbarea și o sa își revină de la sine.

| alex495 explică (pentru PegassiDoctorulThau):

Am renuntat. Cat timp o sa dureze? Si ar trebui sa cumpar ceva suplimente sa se refaca mai repede muschiul? Ca e si o chestie musculara sigur, nu voi tine eu acum din prima juma de ora erectia laughing

| PegassiDoctorulThau a răspuns (pentru alex495):

Poți întreba în farmacie de ceva suplimente.

| alex495 explică (pentru PegassiDoctorulThau):

In farmacie imi vor baga pe gat prostii ca sa vanda... MA gandeam ca primesc un sfat de la cineva care s-a vindecat si a luat pastile

| doctorandus a răspuns (pentru PegassiDoctorulThau):

Ideea ca masturbarea imbolnaveste este delir.

| doctorandus a răspuns (pentru PegassiDoctorulThau):

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil.

Dopamina e o placa obosita: http://www.quora.com/......ransmitter si http://www.quora.com/......od-hormone

A, da, cercetatorii adictiilor nici macar nu mai vorbesc de "adictia e produsa de dopamina", ci de "adictia e produsa de DeltaFosB". Mica mare diferenta.

Problema este ca DeltaFosB nu se poate studia decat pe cadavre si pornografia nu se prea poate studia pe alte animale.

Dacă energia sexuală nu ar fi o metaforă s-ar măsura în Jouli, kilowattore și kilocalorii.

Ce a scris Centrul de sănătate McKinley al Universității din Illinois: „Științele medicale au destrămat multe mituri asociate formal cu masturbarea, cum ar fi că îți crește păr în palmă, ar produce nebunie sau că masturbarea ar goli corpul de energie."

| doctorandus a răspuns (pentru PegassiDoctorulThau):

Iar "energia sexuala este energie creatoare" este o expresie lipsita de sens. El vorbeste in idiolect. Energia sexuala e o metafora pentru potenta. Iar prin "energie creatoare" nu se intelege nimic, acesti termeni nu exista in stiintele medicale.

| alex495 explică (pentru doctorandus):

Atatea cercetsri dar niciunul, bai alex du te la farmacie si ia produsul X. Intr o luna 2 esti ca nou laughing

| doctorandus a răspuns (pentru alex495):

Fa ce ti-a spus corbulalbrosu.