| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am facut sex cu iubitul meu. Am folosit prezervativ (Durex Extra Safe). Dupa actul sexual el a mers la baie sa verifice prezervativul. L-a umflat cu aer ca pe un balon si din el se auzea un fasait. Era un zgomot incet si aproape insesizabil. Zgomotul vedea dintr-o zona mai departata de varf si mai aproape de capat (clar nu venea din varf, ci de undeva de mai sus 3-4 cm). Apoi a testat prezervativul cu apa, si spre surprinderea noastra, nu pierdea nici o picatura. Mentionez ca in momentul ejacularii, a scos-o afara, dar lichid preejaculator sigur exista in prezervativ.
Am folosit un calculator de ovulatie online si am aflat ca sunt in perioada fertila. (Imi vine menstruatia lunar intre 26 si 29 de zile. Si ultima menstruatie mi-a venit pe 25 iulie.)

Are rost sa recurgem la pastila de a doua zi sau nu?
In concluzie, Durex extra safe posibil (?) spart, doar fasait la umflarea cu aer, apa nu curge din el. Eu la inceputul perioadei fertile. El a ejaculat in afara. Pastila de a 2a zi sau nu?

Multumesc mult pentru timpul acordat.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in cazul in care actualul ciclu menstrual ar fi cel mai scurt si anume de doar 26 de zile si in acest caz prima zi a perioadei fertile ar fi data de 2 August adica cea in care a fost intretinut sexul amintit. Iar in cazul in care actualul ciclul a fost programat hormonal sa fi de 28-29 de zile rezulta ca prima zi a perioadei fertile este posibil sa fie doar peste 2-3 zile. Pe baza observatiilor indelungate, se apreciaza ca probabilitatea de a se putea forma o sarcina in prima zi a perioadei fertile este de circa 5-10% INSA aceasta valoare posibila devine valabila numai in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in mod sigur. Fiindca a fost folosit prezervativul care la terminarea sexului amintit a fost/ramas INTREG adica INTACT; Fiindca este posibil ca nici sa nu fi inceput perioada fertila; Fiindca NU s-a produs ejacularea in timpul coitului si de asemenea; Fiindca eventualul lichid preejaculator existent in prezervativ NU are in continutul sau spermatozoizi; se poate considera fara teama de a gresi ca formarea unei sarcini in aceste conditii este cel mai probabil in proportie de peste 99% IMPOSIBILA. Folosirea pastilei de a 2-a zi este absolut INUTILA si in plus ar reprezenta o GRESEALA impardonabila si o crasa IRESPONSABILITATE cu urmari de regula foarte neplacute. Multa sanatate!

| alexutza222 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns! Sunteti medic sau v-ati confruntat cu astfel de probleme?

| LoveSleep a răspuns:

Lol. Debordezi de inteligență.
Nu te-ai jucat cu baloane când erai mică? Oare de unde putea veni acel fâsâit, dacă l-ați umflat? Hai să ne gândim împreună.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu-ți face griji, nu văd cum ar putea ieși sperma.

| Vasile6574 a răspuns:

Stai fara grija daca nu a curs nicio picatura de apa din pre3zervativ nu cred ca doua picaturi de sperma vor curgeZiua Bunawinking