| andrei056 a întrebat:

Salutare, am intrebare despre iubire si as dori sa discutam civilizat si sincer.In ce perioada a vietii este cel mai indicat sa-ti faci o iubita? Acuma poate,nu stiu, o sa ma trezesc cu raspunsuri de genul"oricand simti bro"dar as dori sa nu raspundem asa, ce ziceti? Ce factori ar trebui sa ii avem ca sa putem avea o relatie de lunga durata? In ce perioada a vietii vi se pare cel mai potrivit?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți voi oferi un răspuns pe care l-am mai oferit la o altă întrebare.

Sunt oamenii care își doresc să aibă activități comune cu partenerul, alții își proiectează o imagine cu viitorul partener, care trebuie să se încadreze în cerințele persoanei pe care o place. Vor ca partenerul să aibă un comportament corespunzător cerințelor și nevoilor lor. Au nevoie de promisiuni și să le fie îndeplinite dorințele. Sunt oameni care vor stabilitate (adăpost), sinceritate, stabilitate financiară, fidelitate, respect și încredere, dar acestea nu trebuie cerute, vin de la sine când două persoane se iubesc. Sunt persoane care deși nu sunt atrase fizic de parter/ă se mulțumesc cu ideea că acesta/ aceasta compensează prin comportament. Sunt persoane care vor pe cineva stabil financiar doar pentru a umple un gol sufletesc. Sunt oamenii care încep o relație doar pentru a nu se mai simți singuri. Alții pentru că nu găsesc acea persoană încep o relație doar pentru a compensa lipsa acelei iubiri. Alții vor doar să uite iubirea din trecut folosindu-se de cineva pentru ai ajuta să uite ce au simțit pentru acea persoană (relație pansament). Nu se îndrăgostesc de acea persoană, ci sunt mulțumiți că partenerul le îndeplinește setul de cerințe și se atașează emoțional de calitățile partenerului și de ce poate să ofere acesta, nu se îndrăgostesc de persoană.

Iubirea nu este despre nevoile noastre, ci despre ce simțim în momentul în care privim acea persoană. Este despre chimie, conexiune, scânteie, atracție fizică, sentimente intense și profunde.
Iubirea nu este un schimb de sentimente, ci o certitudine.
Iubirea nu este despre activitățile pe care le aveți în comun, despre îndeplinirea nevoilor comune pe care le aveți într-o relație, ci despre sentimentele comune pe care fără să faceți ceva anume reușiți să vi le treziți unul altuia.

Iubirea este un carusel al emoțiilor, al sentimentelor și al trăirilor.

Cu cât omul primește mai puțină iubire, cu atât cerințele lui cu privire la aceasta vor fi mai raționale și mai egoiste.
-

Nu toți oamenii au privilegiul și avantajul de a-și întâlni acea persoană la tinerețe, alții o întâlnesc la bătrânețe, alții nu luptă pentru aceasta. Nu începe o relație cu cineva pentru care nu simți acele sentimente magice, doar pentru experiență, dacă ești unul dintre acei oamenii privilegiați vei întâlni acea persoană care te va face să simți acele emoții printr-o simplă privire. Mulți spun că adolescenții sunt prea mici penteu a înțelege dragostea, dar dragostea nu se înțelege, ci se simte. Vârsta pe care o ai nu-ți limitează iubirea pe care poți să o simți pentru o persoană. Sufletul iubește indiferent de vârstă.

Momentul potrivit pentru (suflet) a începe o relație este cel în care găsești acea persoană, dar dacă ești o persoană rațională momentul potrivit pentru a începe o relație este după ce te-ai realizat profesional și conștientizezi că reușitele nu-ți oferă sufletului tău atenție, afecțiune și iubire. Din dorința de a nu te mai simți singur, vei căuta acea persoană doar pentru a nu îmbătrâni singur. Vei conștientiza că ai lucruri, dar nu ai iubire.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este dupa ce-ti termini liceul, cand ai scpat de examene si scola, cand poti sa te foicusezi pe iubit si viata in doi.
Dupa 18 ani, ai o viata lunga la dispozitie, sa tot iubesti si sa traiesti cu cine-ti place.

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi bine sa incepi cu "partea practica" si sa lasi iubirea pe mai tarziu. Ar fi bine sa iti gasesti o fata mai coapta cu care sa ai o relatie stabila pentru o perioada de timp si care sa te invete toate cele.

| alina2k18 a răspuns:

Cat mai tanar ca sa ai si experienta ca altfel o sa fie naspawinking
Eu caut de urgenta iubit laughing

| Maikol a răspuns (pentru alina2k18):

Am observat ca esti mare cuceritoare aici pe TPU, mi-e sa nu fii cumva "Alin". Ca sti ca cum zic?

| alina2k18 a răspuns (pentru Maikol):

Pot sa iti confirme ceva baieti de pe aici ca am vaginwinking

| Maikol a răspuns (pentru alina2k18):

Ar fi " frumos " sa ma conving singur, nu crezi?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru alina2k18):

Le-ai trimis poza in privat?

| Plato a răspuns (pentru alina2k18):

Ai cooperat la "send nudes"?

| alina2k18 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Normalwinking

| alina2k18 a răspuns (pentru Maikol):

Cati ani ai puiut?

| Maikol a răspuns (pentru alina2k18):

25 baby, 1.82m 75kg. Mi-ar face placere sa avem o conversatie in privat, daca esti disponibila.

| Maikol a răspuns (pentru alina2k18):

Mda.din cate se pare sunt utilizator junior si nu pot trimite mesaje. Exista o alta posibilitate in afara de TPU?

| alina2k18 a răspuns:

Ohowinking

| alina2k18 a răspuns:

Exista, dar nu imi las nr aiciwinking in comments

| Maikol a răspuns (pentru alina2k18):

In privat? Probabil o sa iti faca si tie placere sa avem o conversatie si nu o sa regreti daca imi lasi nr. Seara faina baby!

| Plato a răspuns:

Dupa ce esti realizat dpdv profesional si destul de matur.

| Romanul86 a răspuns:

Caută-ți de acum o fată serioasă sau vezi de acum arată fetele serioase.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Iubita, fara sa fie vorba de sex, as zice poate in jur de 14 ani. Asta ii doar parerea mea. Dar daca ai ocazia, oricand ar fi ea, nu trebuie s-o ratezi ca sa nu ajungi un ratat ca mine sau multi altii care trec de 20 de ani si n-au avut o prietena in viata lor.