| Mihaialex245 a întrebat:

Am o dilema, am facut sex protejat cu partenera mea si mi-am dat drumul in prezervativ, nu a existat nicio problema.
Dupa 4 ore, am inceput sa o penetrez neprotejat timp de cateva secunde, e posibil ca dupa ejaculare sa fi ramas spermatozoizi pe penis si sa fi trait inca 4 ore pana la urmatorul contact si ca partenera mea sa fie insarcinata?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca intre timp NU ai urinat pe parcursul celor 4 ore care au trecut dupa ce s-a produs ejacularea, posibilitatea sa mai fi ramas inca niscaiva spermatozoizi in viata nu poate eliminata in totalitate. Se apreciaza ca intreaga cantitate se sperma care ramane in uretra dupa ejaculare, se scurge/prelinge insesizabil in decurs de circa 3-4 ore. In concluzie in astfel de situatii este imposibil ca cineva sa se poate pronunta in mod cert si precis. Totul depinde de cum iti este norocul, insa trebuie sa stii si sa intelegi ca sarcina se poate forma numai si numai in cazul in care actele sexuale au fost intretinute in una din cele 3-4 zile apartinatoare de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Iar acest aspect ar trebui sa-l stie/cunoasca partenera ta de sex. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Si nu ai urinat pana la urmatoarea intrare in tunel?

| sofisis a răspuns:

PE penis nu. Inauntru da.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si pe penis pot ramane, dar acestia nu rezista la aer decat cateva minute, adica atat cat sa se usuce sperma.
Pe canalul uretral pot ramane si traiesc cateva daca nu a urinat. Cu acestia poti ramane gravida.