| carbon21 a întrebat:

Salutare, am o întrebare, azi s-a frecat iubita mea de penisul meu fără sa o penetrez, a stat așa deasupra mea, amândoi eram goi, exista șansa sa fie gravida dacă a fost la ovulatie in data de 7 și ciclul urmează sa fie in data de 21 luna asta? Dupa i-am făcut Degețica dar nu știu dacă am avut lichid preejeculator. Se poate sa rămână însărcinată?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca au fost corect calculate cele 2 date prezentatea si anume :
-- 21 Decembrie ziua in care urmeaza inceapa menstruatia viitoare
-- 7 Decembrie ziua in care s-a produs OVULATIA,
In acel caz cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE, s-au suprapus peste intervalul zilelor cuprinse intre 3 si 8 Decembrie, adica singurele zile in care era posibil sa de poata forma o sarcina, cu conditia sa fi ajuns sperma in vagin mai ales in zilele de 5, 6, 7 Decembrie.
Incepand cu data de 9 Decembrie, ciclul menstrual al iubitei tale, a intrat in PERIOADA LUTEALA, sau altfel cunoscut ca fiind PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, cea in care este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina, fiindca OVULUL produs in data de 7 Decembrie si-a pierdut proprietatea de VIABILITATE deci si capacitatea de a putea fi fecundata. Daca dupa trecerea a 24 de ore dupa eliberarea sa din OVAR, OVULUL nu este fecundat de un spermatozoid, ovulul nefecundat intra intr-un proces de imbatranire si degenerare ultra rapida, iar dupa circa 4-5 zile are loc procesul prin care ovulul este deztramat si resorbit de tesutul endometrial si pur si simplu dispare din uter. Proces care in cazul iubitei tale a avut loc probabil azi 12 Decembrie si din acest motiv fiindca NU mai exista nici macar urma de OVUL, chiar si daca ajunge sperma in vaginul iubitei tale, formarea sarcini in acest moment in proportie de peste 99% nu mai este posibila.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poate sa fie gravida.

Răspuns utilizator avertizat
| SunF a răspuns:

Eu nu prea cred, stai linistit?