| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,
Am o problema cu iubita mea si as dori sa aud diferite opinii:

Sunt impreuna cu iubita mea de un an. Amandoi avem 19 ani, dar ea si-a inceput viata sexuala cu mine acum 7 luni. Pana sa isi piarda virginitatea cu mine faceam diferite activitati sexuale, dar nu penetrare. Totul parea bine si frumos, chiar minunat deoarece ea era foarte excitata de fiecare data. Dupa 4 luni impreuna am facut dragoste pentru prima data. A fost bine, a durut-o destul de tare dar cu grija si tandrete din partea mea a trecut noaptea respectiva. Urmatoarea luna a fost bine, faceam dragoste mai de fiecare data cand aveam ocazia.
Aici apare marea problema: inca de la inceput mi-a spus ca nu poate simti nici o placere sexuala (nu cred ca sunt eu de vina deoarece inainte am satisfacut destul de multe fete; nu sunt cel mai dotat barbat, dar nici foarte rau nu este; pot fi numit o persoana cu dimensiuni normale ( respectiv 16-17 cm). Prin urmare, nu cred ca eu sunt problema. Am incercat mai multe lucruri, chiar si jucarii dar nimic. Chiar si clitorisul iubitei mele este extraordinar de greu de stimulat. Am discutat cu ea si mi-a spus ca nu o intereseaza, sperand ca intr-o buna zi problema va fi rezolvata. A inceput sa vrea din ce in ce mai rar sa faca dragoste cu mine iau eu am avut rabdare (am uitat sa mentionez, o iubesc pe femeia asta din tot sufletul si doresc sa-mi petrec viata alaturi de ea). Totusi, fiind barbat am inceput sa ma enervez din cauza asta (aste e singurul motiv pentru care ne-am certat vreodata) deoarece am petrecut chiar si o luna impreuna (zi + noapte) si tot nu am facut dragoste. Inca o data mentionez ca o iubesc si voi avea rabdare, dar este un lucru ce ma deranjeaza in special. Daca incerc sa fac dragoste cu ea, sa o sarut, sa o mangai, sa o i-au in brate si sa fiu pasional, ea nu are nici o reactie. Pot sa-i fac orice, daca ea nu are chef sa faca dragoste, nimic nu poate schimba asta. Am senzatia cate o data ca nu este absolut deloc atrasa de mine(nu vreau sa fiu narcisist, dar sunt considerat un barbat foarte frumos si atragator de mai toate femeile). Am discutat cu iubita mea despre asta si de fiecare data mi-a spus ca nu are nici o legatura cu sentimentele ei, ca ma iubeste si e indragostita de mine, dar sexul nu este un lucru placut pentru ea, si daca nu are chef nu vrea sa o faca (chiar si cand facem dragoste, ea nu are nici o reactie, nu arata nici cel mai mic semn ca ai face placere ceea ce face). Ne-am certat de multe ori pe tema asta pentru ca imi pierd rabdarea cateodata, sunt indragostit pana peste cap de iubita mea (ea stie asta, lucru pe care eu il consider o greseala din partea mea, e prea sigura pe sentimentele mele) si o doresc foarte mult, doresc sa o simt, sa fac dragoste cu ea. Cand i-am spus ca imi doresc o femeie cu care sa fac dragoste in fiecare noapte (sens figurat-la fiecare ocazie) si pe care sa o rasfat mi-a spus ca nici vorba, nu ar putea asa des. As putea spune ca media la de cate ori facem dragoste este o data pe saptamana si aproape ca locuim impreuna (suntem mai tot timpul impreuna, singuri fara sa ne deranjeze nimeni). Cand ne certam pe subiectul asta tot timpul imi spune ca daca intr-adevar o iubesc, nu m-as supara din cauza asta pentru ca sexul nu ar trebui sa fie atat de important. I-am explicat clar, sexul nu este important, nu ma supar pentru ca sunt disperat ci pentru ca o doresc pe ea, doresc sa fac dragoste cu ea. Alt lucru ciudat, poate trist, este faptul ca niciodata nu vine ea la mine facem dragoste. Eu trebuie sa incep, sa trag de ea, sa o sarut si daca am noroc poate se v-a intampla. Niciodata nu vine ea la mine sa ma seduca sau sa inceapa ea "totul".
Nu stiu cum sa m-ai reactionez, ce sa m-ai fac. Cateva sfaturi si opinii mi-ar fi de mare ajutor.
Va multumesc mult.

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

OK, din ce scrii tu aici observ niste aspecte si ai face bine sa le analizezi si tu, in masura in care le poti intelege.
Problemele voastre incep din temeri adanci care aproape ca tin de instinct. Temeri ale ei si ale tale. In primul rand, tu ai vrea sa se poarte la fel ca tine, ei asta nu se intampla si nici nu ar fi normal. Care este fenomenul? Tu te temi ca nu poti gasi stimulii potriviti si acea panica, enervare care te impinge sa ai discutii neplacute pe tema asta pentru ea este ca o otrava. Ii reprosezi, o faci sa se simta vinovata pentru felul cum e si o faci sa se inchida in ea. Si sa te vada ca pe un adversar, nu ca pe un aliat. Marea problema este ca i-a intrat in cap, la un nivel abstract, impresia ca vrei s-o folosesti. Ea, mai ales ca este la inceput de drum, are nevoie sa se simta protejata, in siguranta, sa prinda incredere pana la ultima celula inainte de a se darui. Ori tu uneori esti mai panicat ca ea si in loc sa-i fii un partener de drum, iti imaginezi ca poti lamuri asemenea probleme certandu-te, sau prin argumente, ratiune si totodata tradand nesiguranta de sine. Abordarea asta v-a indepartat. Nu stimularea fizica este marea problema, si pentru ea probabil a fost prea mult si prea devreme ce ai incercat tu.
Tu urmaresti o relatie bazata pe sex, iar ea are nevoie sa fie apreciata ca si persoana, fara a avea impresia ca tu o vrei ca jucarie sexuala. Daca nu te poti detasa de frustrari si sa te oferi tu sa o conduci, sa o iubesti asa cum este si sa o dirijezi incat sa plece de la ea avansurile, s-ar putea sa pierzi o persoana draga. Si poti proceda in continuare la fel ani buni de acum pana iti dai seama ce trebuie sa-i fii. Pentru ea conteaza ce esti tu in fata ei mai mult decat ce este ea in fata ta, tine minte. Si pana o "impaci", cateva luni atitudinea ta trebuie sa fie: "eu sunt multumit si am grija de tine si daca preferi sa nu facem sex". Reactiile ei nu le dirijezi prin explicatii, ci prin gesturi. Trebuie sa fii calm, multumit de tine si sa te porti ca si cum ea ar trebui sa faca mici eforturi pentru a te avea. Asta nu inseamna s-o respingi! Ci sa fii detasat si sa nu dramatizezi, sa nu te sperii, sa nu iti pierzi rabdarea, sa nu iei lucrurile foarte in serios. Ofera-i afectiune fara conotatii sexuale. Cand face un gest frumos raspunde-i cu un sarut sau imbratisare. Cand e distanta intreab-o daca se simte bine si daca zice ca da, gaseste-ti imediat alta preocupare. Nu insista, nu convinge, nici n-o lasa sa se indeparteze. Joaca-te cu ea, distreaza-te si fii o companie placuta. Cel mai bun mod de a aduce-o la tine este s-o lasi sa vina singura, tu doar sa fii ce are ea nevoie. Ai 19 ani si multe de invatat, daca o sa suferi o sa inveti. Daca reusesti sa inveti din mers, o sa suferi mai putin. Sa nu uiti un lucru: daca ai fost primul pentru ea, atunci insemni enorm de mult in ochii ei si doar de tine depinde daca o dezamagesti. Daca ii trebuie o pauza de sex si o iubesti, atunci n-o forta, dormi cu ea in brate, fii romantic si ia-o de la capat pentru ca v-ati grabit prea tare. Nu uita, chestiile astea nu le discuti cu ea, ci le stii si te porti ca atare! Emotiile atat de subtile ce o retin nu se rezolva printr-o discutie. Tu trebuie sa fii cel care vrea preludiu lung si stimulare foarte blanda. Cand o mangai la inceput tine-ti mainile departe de sani si vagin, ea este cea care trebuie sa tanjeasca dupa tine, asa ca va trebui sa uiti ca ai nevoie sa faci sex cu ea si sa o faci sa se simta bine in pielea ei. Pentru ca fie ca-ti dai seama sau nu, ai bruscat persoana pe care o iubesti si o sa dureze si o sa trebuiasca sa simta ca esti ce are nevoie pana se echilibreaza lucrurile. Daca e nevoie, noteaza-ti ideile importante de aici undeva unde sa le vezi doar tu, si cand ceva nu e in regula intre voi, reciteste-le si procedeaza altfel decat pana acum - dupa cum vezi, nu a functionat.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca se datoreaza faptului ca v-ati grabit ingrozitor de tare. Dupa numai 4 luni voi ati ajuns in pat, desi ea era destul de mica (de-abia depasise majoratul) si nu avea cum sa-i fie bine. In relatia voastra nu avea cum sa existe intimitate la nivelul ala al relatiei si ea, si datorita tineretii si lipsei de experienta, a resimtit trauma asta ingrozitor de tare. daca spui ca aveai experienta, atunci vina este a ta, ca nu ai avut rabdare macar un an, sa va obisnuiti impreuna, sa intervina intimitatea, sa faceti dragoste cu adevarat. Este traumatizata pe buna dreptate si este posibil ca asta sa-i afecteze viata sexuala definitiv.
Cred ca puteti, cu ajutorul unui psiholog si cu discutii serioase, eventual cu o perioada lunga de abstinenta sa reparati ceva si ea sa se relaxeze, sa depaseasca trauma si sa inceapa sa se simta femeie. Daca o iubesti, vei face asta pentru ea si relatia voastra.

| anka89 a răspuns:

Eu cred ca din cauza faptului ca ea nu simte nimic in timpul actului sexual,adica nu ajunge la orgasm nici nu mai are chef sa faca deloc. Poate si acele putine ori pe care o face,o face numai pentru tine,asta bineinteles nu are nici o legatura cu faptul ca nu te iubeste,te iubeste sunt sigura,dar din moment ce nu simte nimic se simte penibil sa stea pur si simplu fara sa scoata chiar si cel mai mic "zgomot" sa ii zic asa,de placere.
La incepul vietii mele sexuale eram la fel,a trecut in jur de un an pana sa ajung la orgasm,dar aveam chef,numai pentru faptul ca voiam sa ajung la acel orgasm. voiam mult sa vad cum e.
Acum la voi,poate si din cauza faptului ca va ganditi atat de mult la asta,mai ales prietena ta a devenit stresata sau mai bine zis ingrijorata,de faptul ca nu poate sa ajunga la orgasm,lucru care se intampla din cauza barbatului sau femeia res[ectiva ar putea fi frigida,ceea ce nu cred,deoarece se excita mult,din cate ai zis tu.
Faptul ca nu face si ea primul pas,in momentul cand ati vrea sa faceti sex, este din cauza faptului ca ii rusinoasa, si asta nu ii prea bine.Ma gandesc, de fapt sunt sigura ca nu face absolut nimic in afar de faptul sa stea pe spate si nemiscata.
Incearca sa o faci sa vrea si ea sa te mangaie sa te sarute peste tot, sa o convingi cumva.Sa fiti amandoi in pat,nu numai tu!
Si daca prticipati amandoi la actul sexual, sa nu uiti cat de mult conteaza preludiul, sa nu iti spun ca ar trebui sa dureze cel putin 30-35 minute, sa o incalzesti cat se poate de bine. Femeia ajunge foarte greu la orgasm sau poate deloc daca nu are parte de un preludiu corect.Incearca sexul oral cat mai des, dar nu te grabi, ci fi foarte tandru.Incearca sa o faci sa ajunga la orgasm prin sex oral, asta ar fi solutie(cu sexul oral) si ca sa iti dai seama daca poate sa aiba in orgasm, nu numai pentru incalzire.
In caz ca ai incercat si asta si...nimmik,atunci consultati impreuna in doctor in domeniu pentru mai multe sfaturi.

Succes!

| Yukari a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa mearga la un ginecolog pentru ca poate ea ar o problemade care nu stie.

Răspuns utilizator avertizat
| вяυηєтнα a răspuns:

Buna Gaby! Pff e naspa ce ti se intampla:-s.Cea ce spune ProPimp variantele lui pot fi si aleahappy.Dar sa stii ca daca atunci cand faci sex la noi fetele nu e ineaparat sa tipam sau eu stiu ce ca sa ne simtim bine.De exemplu eu nu sunt genu ala sa fac "zgomot" cand fac dragostebig grinhee hee. Decidin punctul meu de vedere asta nu ar trebui sa fie o problema!

| AliceDC a răspuns:

Sau o varianta la care nu a punctat-o nimeni desii e destul de probabila,prietena ta e frigida(poate nu e vina ta poate cum a spus Brigaela v-ati grabit putin si durerea resimtita atunci a dus la inhibarea placerii pe care ar putea-o simtii sau e cv in trecutul ei despre care nu vrea sa-ti vorbeasca,poate a fost molestata sau cv de genu)in orice caz ar trebui sa mearga la un psiholog, chestiile de genu asta nu trec de la sine ci devin din ce in ce mai grave, trebuie sa ai multa rabdare daca intr-adevar o iubesti!

| AnONimAByY21 a răspuns:

Si mult mai tandru cu ea, fa-i cadouri, ciocolata, flori...etc Bafta

| NotYet a răspuns:

Draga gabi Intelegeo pe prietena ta poate are probleme nu trebuie sa o fortezi din ce am citit se vede ca esti putin osedat! aigrija ca ai sanse so pierzi!

| titza a răspuns:

Frate eu chiar am fost miscat de problema ta si imi doresc sa te ajunt, eu m-am documentat acum cateva luni de o chestie numita asexualitate, se spune ca un procent mic din populatia lumii sunt asexuali, adica nu simteau atractie sexuala pentru nici un sex, pur si simplu nu apetit, chestie care ma ingrijoreaza cu privire la problema ta e ca ai spus ca iubita ta se excita inainte sa o faceti prima oara cea ce nu prea are sens, oricum gandeste-te le ce ti-am spus si incearca sa afli mai multe despre asexualitate si despre cum se poate trata. sper ca ti-am fost de folos