| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am o problema destul de grava cu mama iubitei mele (avem 2 ani impreuna) si pentru ea nimic din ce fac nu e bine, nici cum arat nu e bine, nu e bine nimic. O deranjeaza foarte mult parul meu lung (si eu si iubitea mea suntem metalisti). Pentru mama ei un "barbat adevarat" e cel ce muncesti in gradina, ce sta cu animalele (sta la casa) cel ce isi traieste toata viata asa. O deranjeaza faptul ca eu nu stiu sa muncesc in gradina, nu stiu sa fac nimic din "treburile casei" chit ca lucrez in domeniul programarii pe un salariu de 5-6 ori mai mare ca al ei (nu ma laud sau ceva). Si problema e ca o influenteaza rau de tot pe prietena mea, deoarece o are doar pe mama ei si atat. Acum la bac eu unul nu am invatat deloc pentru ca mi s-a parut prea usor sa iei peste 9 si prietena mea a invatat o gramada si a luat o nota destul de mica desi a luat bacul si mama ei i-a spus ca am mintit ca eu de fapt am invatat si nu ii spuneam ei ca sa iau o nota mare, desi eu am fost preocupat de cu totul si cu totul alte chestii, nu invatatul sau bacul. Si de atunci prietena mea crede ca o mint la ce zic, parca nu mai are deloc incredere in mine, ieri m-am decis sa ma despart de ea pentru ca nu mai suportam certuri si alte chestii de genul, si ea a zis ca vrea sa se desparta de mine, nu a durat decat 10 minute ca nu imi mai dadea pace, ma tinea continuu de vorba si tot ea mi-a zis mie ca nu o las in pace sa se linisteasca nici acum. Ok, am ramas fara cuvinte, a zis ca asteapta sa ii dovedesc ca o iubesc, adica asta inseamna sa ies cu ea si sa facem chestii impreuna, pana peste vreo 2 zile o sa fim ok cand iar zice mama ei ca cine stie ce am mai facut. Si mai e o problema, prietena mea vrea sa fie mai buna ca mine la orice, pai acum dupa bac cred ca am avut cea mai mare cearta, nu mai spun cand m-am angajat ce a iesit ca eu am banii mei si ea nu, si i-am spus ca muncesc pentru noi, nu pentru altcineva si vreo luna nu am mai vorbit deloc pana ce iar m-a bagat in seama. Eu unul m-am bucurat mereu cand ea a reusit ceva, eu in schimb am primit doar jigniri si scandal, eu nu i-am zis nimic urat niciodata, si ea la cea mai mica chestie ma injura ca un tigan si pana la urma tot ea isi cere scuze. Cateodata ma simt asa prost ca o iubesc... dar are si momente foarte bune... Dar mama ei ii baga toate prostiile in cap si ea o crede. Cateodata as vrea sa o pot ucide atat de tare (pe mama ei)..Si problema mare mai e faptul ca noi ne ducem intr-un alt oras la facultate (amandoi in acelasi oras) si mama ei a spus "Nu locuiti impreuna, clar!" de parca am avea 2 ani si am fi la gradinita, dar aici nu mai e decizia ei, abia astept sa scapam de ea. Voi ce ati face in situatia asta? Chiar am nevoie de sfaturi.

Răspuns Câştigător
| EmanuelKant a răspuns:

Tu esti barbatul aici, trebuie sa pui piciorul in prag.Gandeste-te ca esti tanar, ai un serviciu bun, ai tot viitorul inainte si nu depinzi de o muiere.E drept ca trebuie sa o intelegi si pe maica-sa ca o are doar pe ea dar nu trebuie sa ii dai voie sa exagereze.Acum o poti intreba cu cine vrea sa ramana, ori cu tine ori cu maica-sa.In plus, orice spune mama ei despre tine tu pur si simplu ignora pentru ca nu esti in relatie cu ea ci cu fata respectiva.Parerea ei conteaza pentru tine. Daca veti fi la facultate in acelasi oras poate lucrurile o sa se aranjeze.Ea nu o sa mai stea asa mult cu mama ei deci nu o s-o mai influenteze.Succes.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, e rau cand se implica parintii intr-o relatie dar cand partenerii se iubesc nu se lasa afectati de acest lucru sau le pasa prea putin. Totul ar fi fost ok daca prietena ta nu ar asculta de mama ei, si ar tine cu tine, te-ar sustine pe tine, daca nu vrea sa ramana langa mama toata viata. Iubita ta pare o persoana certareata, in ce priveste jignirile, dacă ai trecut cu vederea lucrurile astea, ea va continua tot asa. Sfatul meu ar fi sa vorbesti cu prietena serios, sa ii spui ca nu vrei cearta ci sa ajungeti la un acord, daca ea te iubeste nu va mai permite mamei ei sa intervina intre voi, sunteti mari sa hotarati ce veti face cu viata voastra, dar daca ea trage mai mult cu mama nu vei avea pace. Poate ar fi bine sa nu mai pierzi timpul cu ea si sa iti gasesti o fata care sa se consulte cu tine atunci cand e vorba de relatia voastra.parerea mea. Bafta!

| NoNameo a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dau dreptate aici, pentru ca si eu m-am gandit la varianta asta, dar sentimentele astea... Eu voi vorbi serios cu ea si daca iar iese cearta, ii zic sa stea cu mama ei si sa se spele cu ea pe cap.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai... Atunci la orice decizie ve-ti lua trebuie sa fie de acord si mama? Daca vreti un copil trebuie sa vrea si mama? Sa vezi ce rau o sa-i para mamei cand va da fata peste un bataus(asta in cazul in care o lasi) si ii umfla ochii. Da nu e vina mamei, fata asta te iubeste sau nu. K nu prea pare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuza-ma, nu am vrut sa ma bag unde nu imi "fierbe oala", nu o cunosc, nu stiu ce simte, am vrut sa zic ca faptele vorbesc. happy

| NoNameo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e problema happy Oricum ii mai dau ultima sansa, dupa asta gata, daca mama ei nu tace, ori ne lasa in pace ori le las eu.

| Klandestin a răspuns:

Ea tine mult la maicasa? Cati ani are? Cred ca are peste 18, mutat`va unde`va doar voi2, sau cheamo la tine

| NoNameo a răspuns (pentru Klandestin):

Si eu tot la asta m-am gandit si avem aproape 20, dar chestia e ca i-am zis sa stam impreuna si raspunsul "nu ma lasa mama". De parca mai trebuie sa gandeasca ea pentru asta.

| ZippiAndrei a răspuns:

Salut! Crede-ma, daca te duci la facultate nu o sa mai ai atat de mult de a face cu mama ei. Incearca sa vorbesti cu prietena ta si sa-i spui sa nu o mai asculte pe mama ei. Oricum, daca o fata m-ar injura pe mine, eu imediat as rupe relatia cu ea. Mi se pare inacceptabil ca o fata ( cu care am o relatie ) sa ma injure, sau sa sara la bataie. Bun, daca nu rezolvi nimic, rupe relatia si gata. Uit-o. Da-i bloc pe tote retelele de socializare. Incearca sa gasesti alta fata. Si daca nu sunt indiscret. Ce salariu ai, cati ani ai, si unde lucrezi? Merci si bafta!

| NoNameo a răspuns (pentru ZippiAndrei):

Nu esti indiscret, "Innovative Software" e o firma din Germania si in principal testez si remediez probleme aparute la unele programe, salariu e unul ok, intre 1000-1500 de euro, nu e niciodata fix pentru ca depinde ce se intampla in fiecare luna, am 20 de ani aproape.

| ZippiAndrei a răspuns:

Aproape 20 de ani? Ai toata viata inainte. Bravo pentru locul de munca!