| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am sa expun si eu problema mea, cu care ma confrunt in ultimul timp. Sunt insurat, si am ajuns in situatia asta din dragoste. Am iubit-o si inca o mai iubesc pe sotia mea.
Insa din plictiseala si din dorinta de a mai socializa cat timp stau inchis in birou, mi-am facut cont pe un site de socializare, acum vreo 4 ani. Acolo am dat peste o persoana, casatorita si ea. La inceput a fost doar ce mi-am dorit, simpla socializare. Nu cautam aventuri si nici site-ul nu era neaparat unul de dating. Cand mi-a spus ca e maritata si ea m-am bucurat, am zis ca e bine ca orice ar fi nu putem merge mai departe. Cu trecerea timpului ne-am apropiat spunandu-ne unul altuia totul despre noi. Faceam schimb de poze, chiar si de decalaratii la un moment dat. au fost perioade in care vorbeam mult si perioade de cateva luni in care nu schimbam o vorba. In majoritatea timpului ea imi spune ca nu e multumita deloc de casnicia ei si ca se cearta des cu sotul. Ea nu locuieste in Romania, ci undeva la 1500 de km de mine.
Luna asta a venit singura in tara la parinti si mi-a propus, nu pentru prima data, sa ne vedem, ca sa stim cu cine am vorbit atata timp. Cand a mai venit in Romania am tot ezitat sa ma duc sa o vad, dar acum a zis ca vine ea la mine in oras. Si din curiozitate am acceptat.
La prima intalnire am mers cu gandul ca ne vedem, mergem bem o cafea, mai depanam povesti si fiecare plecam in treaba lui. Desi stiam ca ne potrivim foarte mult si imi era teama sa nu se infiripeze ceva, am riscat.
Ne-am intalnit, ne-am vazut, ne-am placut. Dupa o ora deja ne tineam de mana, dupa inca o ora au avut loc si imbratisari, mangaieri tandre si primul sarut. Am rezervat o noapte la hotel in sparanta sa stam impreuna toata noaptea. Ajunsi in camera eu imi sun sotia sa vad daca a mirosit ceva. Era la munca si aflase ca nu sunt acasa si sunase toate cunostiintele sa le intrebe de mine. Se prinsese ca o mint, asa ca am lasat-o pe fata singura in camera de hotel, si am plecat la sotie. Dimineata m-am dus iarasi la hotel, unde am gasit-o tot acolo pe tipa de care sunt acum indragostit. A zis ca m-a asteptat toata noaptea, au inceput iar imbratisari patimase, saruturi si declaratii de dragoste. M-a aruncat in pat, a venit peste mine, dar speriat fiind de faptul ca sotia m-a urmarit, m-am ridicat si am plecat (unii ar zice ca un prost mai mare ca mine nu au vazut). Ea a plecat iarasi in orasul ei. La trei zile avea sa vina iar la mine, la acelasi hotel. Am avut o noapte asa cum nu visam, am stat toata noaptea imbratisati, plina de gesturi tandre, saruturi, baie in jacuzzi. La dragoste nu am ajuns, aveam 1000 de ganduri in cap, nu eram pregatit pentru asa ceva, si daca a vazut ca eu nu schitez nimic, nu a insitat nici ea, desi am stat ore bune imbratisati dezbracati. Acum de 3 zile nu ne-am vazut dar vorbim mult la telefon, ne scriem sute de mesaje, ne face declaratii reciproce mereu.
Sotia mea e o femeie de treaba, nu mi-a gresit cu nimic, avem o relatie bazate pe iubire, doar ca la inceputu relatiei s-a comportat cumva, iar dupa ce ne-am mutat impreuna mi s-a parut ca s-a schimbat destul de mult, astfel incat nu mai era pe gustul meu in totalitate. In schimb "amanta" e exact pe gustul meu, ma completaza perfect, gandim la fel, e tot ce mi-am dorit de la sotie si nu am avut parte, desi i-am spus clar si concis.
Acum sunt disperat, sunt indragostit nebuneste de a doua femeie, dar in acelasi timp nu as vrea sa o ranesc si pe sotie. Va pleca in curand iar din tara, sper sa o uit dar sunt convins ca nu voi reusii. Nu vreau sa o despart de sotul ei, nu vreau sa ma despart de sotie, sper sa ne putem tine de cuvant.
Am scris acest mesaj in speranta ca cineva a trecut prin asa ceva, si indiferent ca e femeie sau barbat, imi poate da un sfat prin exemplul propriu, ce decizie a luat si daca a facut bine sau nu prin decizia luata.
P.S. Amandoi avem 27 de ani.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Solutia problemei tale ai gasit-o si o stii de dinainte sa postezi aici...dar nu gasesti puterea sa iei decizia corecta,plus ca simteai nevoia sa te descarci,evenimentele din ultimele zile te-au debusolat complet si probabil ca nu ai nici cu cine discuta.

Esti intr-o situatie ciudata,iubesti o femeie,esti indragostit de o alta,ti-a luat creierul foc si nu mai poti gandi!
Iar eu vin si-ti spun ca te risipesti.
Te risipesti de pomana,pentru ca daca ai gasit in tine puterea sa te indragostesti de o alta,atunci ai fi putut sa-ti iubesti sotia de doua ori mai mult!
Scoate-o pe R. din viata ta reala si virtuala.
Daca n-o vei face,ea va fi mereu visul vostru nebunesc de noiembrie si asigurarea ta secreta de iubire,si nu te va lasa sa faci ceea ce ai de facut.
Trebuie sa-ti faci casa fericita,implinita si completa, in asa fel incat niciodata sa nu mai fie nevoie sa stai de vorba cu R. sau cu noi.
Daca nu te-ai casatorit doar experimental si nu esti cobaiul unei casnicii de forma, atunci vei face lucrurile sa mearga corect, intre voi.
Mergi acasa, imbratiseaza-ti sotia si stai de vorba cu ea.Serios.
In mod sigur si ea vrea sa imbatraniti impreuna.
Va iubiti inca,ceea ce este cel mai bun inceput.
Transforma-ti sotia in cel mai bun prieten al tau,nu e nevoie sa cauti alte persoane care sa te asculte,ea e acolo,langa tine si sustine ca te iubeste! S-o dovedeasca!
Daca nu vrea sa te piarda,explica-i exact ceea ce nu-ti place si treceti la schimbari serioase,altfel,de undeva va aparea o noua R. cu urmari neprevazute!
Ai incercat sa te prezinti altfel sotiei tale si ai fost sincer total cu R.,de ce n-ai face-o cu sotia ta,cu ea traiesti si ei ii esti dator sa-i arati adevarata ta fata!
Ai indepartat-o de tine si te-ai indepartat de ea dintr-o politete excesiva,din dorinta sa nu te considere slab sau ce s-a intamplat?
Pentru ca modul in care va duceti voi viata,imi aduce in minte doi oameni obositi de infruntari reciproce,cu gelozii exagerate si posedari neloiale!
Sunteti foarte tineri ca sa fi ajuns deja aici!
Pune umarul la treaba si fa-ti familia frumoasa,atat de frumoasa incat sa-ti para rau ca pleci de-acasa si sa zbori pe drumul de-ntoarcere!
Si abia atunci nu vei simti nici o vinovatie, indiferent de ce s-ar intampla!
Da totul in casnicia ta, nu te risipi aiurea, pentru ca e foarte greu sa pastrezi o singura femeie, uneori efortul asta poate dura o viata!

30 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Am sa-ti raspund in proverbe:" Nu da pasarea din mana pe cea de pe gard!"

| Lexy ♥ a răspuns:

Fi serios, ce femeie serioasa, maritata pleaca de langa copil si sot ca sa se intalneasca cu un necunoscut la 1500 km departare de ea, sub pretextul ca vine la parintii ei.Si tu saracutul nu ai putut face nimic cu ea pentru ca este o femeie speciala si nu este o c**va.Astea sunt vrajeli si minciuni si de ce sa nu recunoastem mai sunt si barbati de genul care gasesc cate o pipita si i se pune pata pe ea dupa ce au insirat-o 100 inaintea lui iar acum o vede o virgina sfanta.Si plus de asta tu visezi ca esti marele barbat fatal ca ti-ai intalnit marea dragoste iar ea este o femeie... de ultima speta ...Cum sa nu fie c**va dca il inseala pe sotul ei cu tine? Daca ea este ok asa, insemna ca si sotia ta trebuie sa si-o traga si ea cu altul daca asa este normal si inseamna ca nici ea nu este c**va. Sotia nu este buna ca este fidela? ca iti face mancare, spala si calca ca sa te intalnesti tu cu minunata R? Sa iti fie rusine ca nu ai pic de respect fata de ea.Indiefrent ce iti face omul de langa tine ca este gelos, ca nu iti convine de el mai corect in primul rand fata de tine daca te consideri om cu caracter il parasesti in nici un caz nu esti pervers cu el si joci la 2 capete iar pe urma dai vina tot pe el.Si culmea o inseli si mai ai si tupeul sa zici domne este geloasa inseamna ca site ea ceva de se poarta asa poate nu esti chiar usa de biserica nu? Concluzia este ca esti un egoist, ca iti place sa fi parsiv, si daca te crezi barbat spune.i sotiei ce ai facut si divorteaza..mda nu poti o sa zici pentru ca o iubesti nu este adevarat astepti sa vezi ce mai zice minunata R si daca ea hotaraste ca vrea sa stea cu tine o parasesti pe sotie, pentru ca nu poti sa risti sa ramai singur nu? HA. sapa tu groapa altuia ca o sa cazi singur in eawinking
Mor de oamenii astia care fac prostii dar nu sunt in stare sa isi asume responsabilitatea si nu spun adevarul.
Sa ma fereasca D-zeu de barbati ca tine care habar nu au ce vor de la viata

| stanciudan a răspuns (pentru Lexy ♥):

Da! Merit și un asemenea răspuns.

| stanciudan a răspuns (pentru Lexy ♥):

Lexy Poate eu chiar merit un asa raspuns, dar R... chiar nu merita asemenea cuvinte. nimeni nu cunoaste situatiei ei si de ce cauta refugiu in alta parte.

| Lexy ♥ a răspuns:

Într-un fel ai dreptate, am fost cam rautacioasa dar m-am enervat pentru ca nu poti sa ii faci asa ceva unui om care nu ti-a gresit cu nimic adica sotiei tale.Nu suport oamenii care mint, adica urasc minciuna in general.Cel mai bine este sa ii spui unui om in fata ce ai de spus nu tu sa te bucuri si pe ea sa o chinui, esti putin cam egoist nu ti se pare? Ptr ca la ea nu te-ai gandit, ce ai zis lasa ca nu te vede dar uiti ca toti avem un D-zeu si ne vede.(imi aduc aminte ca acum cativa ani am citit o povestioara in care erea vorba despre un barbat care a plecat sa fure impreuna cu fiica lui si ajunsi la fata locului el se uita stanga, dreapta sa nu il vada cineva.La care fiica lui il intreaba de ce se uita si el ii spune ca se uita sa nu il vada cineva la care ea ii spune atunci ai uitat sa te uiti si sus)
Pe de alta parte vad ca ceva ai inteles tu ea "cauta refugiu in alta parte" ei asta nu iti da de gandit? Deci ea te-a ales intamplator pentru ca avea nevoie de acel cineva sa ii fie alaturi chiar daca ai fost tu X, Y sau Z.Ea treaba asta a mai facut-o si cu altii stai linistit.
Si acum spune-mi tu te rog cum se numeste o femeie casatorita, cu un copil care se duce si isi inseala sotul cu buna stiinta indiferent de certurile dintre ei? ca sa nu mai gresesc atunci cand o jignesc....Si cum se numeste o femeie care isi vede de familia ei cum este sotia ta? te rog nu le mai amesteca.Sunt femeie si crede-ma ca nu suntem toate la fel asa cum nu sunt nici barbatii dar eu una nu as sta sa ma plang la alti barbati ca uite ce patesc cu sotul meu si asa mai departe.Cei drept cate unele fac si asa pe mimozele ca sa ii impresioneze pe barbatii care se cred mari protectori ai lor, si pe urma prind drag de ele.
Eu nu inteleg de ce cauta refugiu, nu iti convine de barbatul tau te desparti de el pleci nu atarni acum de toti pe care ii intalnesti pentru ca nu te mai intelegi cu el.Cand ti-am citit povestea sa ii zic asa am vazut ca ereai pornit bine pe ea, acum vad ca te-ai mai domolit cel putin asa pari.Nu stiu cate relatii ai avut tu pana acum si cum esti tu ca om dar ar trebui sa gandesti si un pic mai departe daca vrei sa ramai cu aceasta R... pentru ca dragostea nu tine loc de foame nici de sete si pe langa toate astea mai are si un copil.Te vezi in stare sa il cresti? de dragul ei. aici responsabitatea este si mai mare.Noi aici ne-am tot dat cu parerea si poate te-am mai facut sa te razgandesti dar daca nu inveti nimic din toata povestea asta nu cred ca pe viitor te mai poate salva cineva.Ptr ca daca asa te inveti, asa o sa fi.Cel mai bine, nu te mai insurai daca stia ca nu poti sa stai cu o singura femeie.
Acum o sa fiu indiscreta dar macar spune-mi ce te-ai hotarat sa faci pe mai departe.Curiozitatea asta laughing

| stanciudan a răspuns (pentru Lexy ♥):

Încerc sa pun totul în balanță și întradevăr sunt mult mai multe motive sa îmi continui viata lângă soție, decât sa risc în orb cu R... Când spun ca risc, nu ma refer ca ea m-ar mintii, ci la faptul ca nu știu cum ma voi înțelege cu ea pe viitor, nu știu cum ne va decurge viata împreună. Nu am îndoieli ca nu e sincera, fata asta chiar ma iubește, și îmi e atât de greu sa o rănesc. Acum am ajuns la birou și mi-am pornit și cartela pe care o țin pentru ea, și telefonul nu se mai oprea din primit mesaje, scrise aseară și azi-noapte. Asa face mereu.
Faptul ca are un copil, acum pe moment as accepta, nu m-ar deranja, dar sunt conștient ca pe viitor posibil sa apară discuții și pe tema asta. Oricum mai bine mi-l fac pe al meu cu soția.
Ea nu mi-a cerut în nici un moment sa ma despart pentru ea, rațiunea o oprește și pe ea sa facă asta, dar în sufletul ei o vad ca ma vrea lângă ea. Exclud faptul ca e o prefăcută, nu ai cum sa fii actor atât de bun, am și eu atâta experiență de viata încât sa disting un om prefăcut de unul sincer. Îmi e greu sa cred ca modul în care se ghemuia la mine în brate ca un copil, modul în care ma privea, în care ma săruta, ma ținea strâns mereu lângă ea pana o dureau mâinile provine din prefăcătorie. Si mi-a picat atât de draga!
Hotărârea e luată, dar ma doare sufletul ca am sa o facă sa sufere și cu siguranță voi suferi și eu. Nu as renunța la niciuna, dar știu ca asa ceva nu se poate, și chiar dacă as încerca, nu ar dura mult, și rezultatele pot fi unele dezastroase.
Asa e, sunt un egoist care nu se mulțumește cu ce are, și dacă voi continua asa știu ca voi avea de pierdut.

| Lexy ♥ a răspuns:

Decizia iti apartine, dar ai grija ca s-ar putea sa suferiti toti trei nu doar voi doi, daca afla sotia.Si daca te-ai hotarat sa renunti la R ar fi bine sa rupi si cartela asa o sa fi sigur ca nu te razgandesti nu de alta dar tentatia este mare. happy

| RAY a răspuns:

Parerea mea sunteti doua persoane mature eu unu am ramas impresionat cum ai descris totul in detaliu ceva rar pe aici cea ce denota maturitate din partea si seriozitate,ar fi bine sa va exprimati iubirea unul fata de altul resiproc si sa vorbiti si ce sa faceti daca ea tea asteptat la hotel clar a dorit sex sa faca cu tine simbolul unel relati practic, nici ea poate nu se intelege cu sotul ei nici tu cu sotia ta, daca nu faci nimic si nu te duci spre cea ce isi doresti vei trai in fanteziile fericiri, e greu sa alegi intre sotie si femeia care o iubesti sfatul meu spune-i si ei adevarul daca te iubeste te va intelege, mai ales ca nu ai facut sex cu ea deci nu ai inselat-o, dar ea are copii sau tu?

| ywar a răspuns:

Wow,
sunt uimit de maturitatea pe care o arati si o sa iti raspund in cateva cuvinte. Am cativa ani in plus fata de tine [nu multi] si experienta unui om care a fost casatorit si a si divortat.
As incepe prin... "intotdeauna fructul oprit este cel mai gustos". Poate e prea general spus dar cred ca asta e esenta povestii tale. Faptul ca ea este la 1500 km distanta, faptul ca ea a stat foarte mult ascunsa sub un pseudonim pe fb, avand o imagine pe care tu ti-ai construit-o despre ea, faptul ca si ea are la randul ei o familie inseamna ca cineva acolo a randuit lucrurile ca ele sa fie pe fagasul lor. Nu vreau sa te judec si oricum nu as avea dreptul sa o fac. Te apreciez totusi extrem de mult [vorbesc foarte serios!] ca te gandesti la sotia ta cu drag si ca vrei sa iti pastrezi familia. Eu cred ca tu esti cel care trebuie sa alegi sau poate nu mai trebuie! happy
Nu alerga dupa himere si dupa vise de seri de iarna. Te rog sa nu te inscrii in randul celor care gandesc cu... "hormonii".
Bafta multa si gandeste-te ca nu ar fi crestineste sa o desparti de sotul ei doar pentru ca s-o intamplat ceva intr-un moment de ratacire poate.
Sa iti daruiasca Dumnezeu ganduri bune si limpezi!

| anonim_4396 explică (pentru ywar):

Multumesc pentru raspuns!
De la inceput nu am stat niciunul ascunsi sub pseudonime, si de la inceput ne-am vazut in poze. Ne-am impartasit unul altuia toata viata nostra, fara pic de ascunzisuri si foarte sincer. Am socializat foarte mult, ne-am marturisit fiecare in cel mai sincer mod toata viata noastra, toate trairile, tot ce faceam fiecare intr-o zi sau alta. Mereu ne-am spus tot, vorbeam orice fara limite, fara perdea. Intai ne-am cunoscut ce fel de oameni suntem, am vazut ce caracter are, a vazut ce caracter am. Nu cred ca e persoana care sa ma cunoasca atat de bine. Nici sotia nu cred ca stia atatea despre mine, nu am cum sa ii spun chiar tot, in schimb "amantei" ii puteam spune orice, era o straina la mii de km de mine. Asa ca nu am cum sa gandesc cu hormonii, nu e o aventura planificata, nu m-am intalnit cu o persoana pe care sa nu o cunosc temeinic inainte de a o vedea. Nu cred in dragostea la prima vedere, nu a fost o atractie fizica (am tinut-o in brate ore intregi dezbracata fara sa imi treaca macar prin cap sa fac dragoste cu ea, simteam ca asa stric momentul).
Sper si eu sa fie ceva de moment, trecator. Cand am pecat la intalnire eram aproape convins ca nu voi mai cunoaste inca o dragoste vreodata, si ca prin ratiune pot controla totul M-am inselat!
Oricum ceea ce traiesc e foarte greu de exprimat in cuvinte. Am ajuns sa iubesc doua femei dar parca nu in acelasi mod. Dar nici asta nu sunt inca convins ca se poate.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atractia sexuala nu poate fi controlata rational

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Controlul sexual nu a fost unul rational. Pur si simplu, am facut doar ce am simtit, si atunci am simtit ca nu e momentul pentru asa ceva. Tineam prea mult la ea ca sa o duc intr-un hotel in prima noapte si sa fac sex cu ea. Daca faceam asta o includeam oarecum in mintea mea in randul femeilor usoare, si nu voiam asta. Ea m-a asteptat pana dimineata la hotel nu neaparat pentru sex, ci pentru ca stia ca o sa ma intorc, ma cunostea si avea incredere in mine. Ea dorea sa facem dragoste ca oarecum e constienta ca nu stim cand mai avem ocazia si ea oricum nu avea ce pierde. Ea vroia sa facem cat mai multe impreuna in putinul timp pe care l-a avut.
Eu nu am copii, in schimb ea are o fetita de 2 ani. I-am zis ca atunci cand dorinta de a fi cu mine o copleseste sa se uite la fetita ei, si sa se gandeasca ca sufletelul ala mic nu merita sa alerge intre parinti.

| Alcyon a răspuns:

Stiu ce-nseamna mirajul unei iubiri virtuale. Ajungi sa idealizezi foarte mult o persoana, care poate e la fel de obisnuita si are tot atatea defecte ca si cea de langa tine. Tu nu-i vezi decat o imagine pe care ea singura si-a creat-o. N-ai cum sa cunosti un om, doar vorbind cu el pe internet. Fiecare joaca un rol. Tu al amorezului, ea a-l femeii nefericite in casnicie. Pe internet nu faci decat sa vinzi iluzii, precum fetele de la videochat. Abia cand stai cu un om in casa, poti spune ca-l cunosti. Nu vorbind cu el pe messenger sau la webcam. Apreciaza ceea ce ai, nu ceea ce ai putea avea. Asta-i reteta fericirii. Daca te uiti prea mult in ograda altuia, nu vei fi niciodata multumit.

| Danysan a răspuns:

Cel mai important e sa stai langa familie.Desi ma indoiesc ca nu i-ai tras-o.Amice sunt barabt si stiu cum e. Daca o vezi goala te ia pe sus su greu rezisti.dar daca spui ca nu, sa te cred.Vb cu ea la tel si spune-i ca ai gresit.Nu realizezi dar pe tipa asta nu o iubesti ci e doar atractie sexuala.Pe sotia ta o iubesti si ai atatea lucruri cu ea in comun.Un sfat :Vb cu sotia ta, spune-i ca nu se mai poate, si ca trebuie sa revigorati relatia.Mergeti undeva si iubitiva mult.Nu lasa escapadele sa iti strice viata si sa te degradeze.Ai grija!

| Kalla a răspuns:

Mai mult iti bati joc de sotia ta si R isi bate joc de sotul ei.
Daca tineai cu adevarat la sotia ta faceai ceva pentru relatie.Si de ce te-ai casatorit cu ea.Din cate stiu trebuie sa mai astepti putin ca sa cunosti o anumita persoana inainte sa-i ceri mana. Poate acum "amanta" ti se pare super draguta si perfecta pentru tine dar mai incolo poate o s-o tradezi si pe ea. Daca tradezi o data tradezi si a doua oara.
Inainte sa-ti lasi sotia pentru R, gandeste-te bine pentru ca nu o sa poti sa te intorci inapoi.

| stanciudan a răspuns (pentru Kalla):

Stiu ca asta pare din exterior, dar acum nu o fac intentionat. Gresela a fost ca m-am dus la intalnire, dar repet, nu am plecat cu gandul de a imi insela sotia. Si in mare sunt lamurit ce trebuie sa fac, si anume sa imi pastrez familia mai departe. Si culmea, tocmai de teama ca pe viitor sa nu constat ca ajung la acelasi rezultat si cu R...
Dar ce era proasta sotia sa se mainifeste pana nu s-a vazut cu verigheta pe mana?!?
Iar nici R... nu isi bate joc de sotul ei, el e de vina ca nu ii da atentie deloc, se cearta mereu cu ea, nu face nimic din ce ar trebui sa faca un barbat pentru sotia lui. Isi iroseste tineretea, fara sa stie si ea cum e sa fi iubita, alintata...

| Kalla a răspuns (pentru stanciudan):

Dar sa zice-m ca tu si R dati divort de sotii vostri si dupa va casatoriti.Cine spune ca nu o sa se repete ca prima nunta. Iarba vecinului este mereu mai buna.Adica daca o sa fiti nefericiti impreuna?

| stanciudan a răspuns (pentru Kalla):

Sunt constient ca raspunsul il pot da/afla numai dupa ce as risca sa incerc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-ai gandit la faptul ca ti-a cedat prea repede la pat? Fraza luata din reply pentru Ray23TM "Tineam prea mult la ea ca sa o duc intr-un hotel in prima noapte si sa fac sex cu ea." ma lasa rece, multumeste-te cu aceasta aventura, si intoarce-te la sotia ta. nu cauta sa "dezgropi mortii" si sa-ti aduci aminte cum s-a comportat sotia ta acum catva timp si sa dai vina pe ea, zici ca nu vrei s-o ranesti dar aia faci cand zici ca nu mai este pe gustul tau in totalitate, asta deoarece in orice cuplu intervine monotonia si daca nu stiti cum sa veniti cu lucruri noi in relatia voastra de-asta te simti aiurea. Parerea mea ca o aventura cu alt partener face ca cuplu sa se atraga si mai mult, la mine asa functioneaza. Am o intrebare pentru tine, cum ai sa reactionezi daca afli ca sotia ta are o aventura cu alt barbat? una pasagera, asta de acum incolo, te rog sa-mi raspunzi

| stanciudan a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca nu am facut dragoste a fost intr-adevar din cauza mea, aveam in cap 1000 de ganduri, de temeri, de emotii, numai la asa ceva nu imi statea in momentele alea capul. Era evident ca ea isi dorea, dar m-a uimit faptul ca nu s-a suparat, chiar m-a inteles. Nu si-a pierdut nici un moment zambetul si nici nu si-a schimbat comportamentul, fapt ce m-a facut sa cred ca nici pentru ea nu conta foarte mult acest aspect, lucru pe care mi l-a si spus. Oricum daca mai faceam si dragoste acum cred ca eram si mai legati.
Nu neg existenta monotoniei in fiecare cuplu, si clar si in cazul nostru aceasta s-a instalat dar nu asta e problema. Sotia mea e foarte geloasa si si-o exprima in cel mai oribil mod, e foarte posesiva, uneori rautacioasa, la nervi isi pierde mult din feminitate (injura ca un baietoi, desi e foarte frumoasa), uneori i se citeste ura in ochi. De cele mai multe ori las de la mine doar de dragul ei, desi vad ca nu are dreptate. Am rasfatat-o prea mult, si acum ea mereu are impresia ca totul i se cuvine si a devenit foarte egoista. Dar odata ce am cunoscut-o pe R..., am observat ca se poate si mai bine, ea e o fire calma ca mine, senina, stie sa dea si inapoi atunci cand primeste ceva (daca am fost tandru cu ea, a fost si ea cu mine, nu ca sotia care exprima ceva de genul 'asa sa te comporti, ca eu merit" fara sa dea nimic in schimb). Asa e, un barbat trebuie sa aiba grija de o femeie, dar simte si el nevoia sa primeasca ceva inapoi.

| anonim_4396 explică (pentru stanciudan):

Aici, scuza-ma, ai gresit ca nu ne-ai spus despre carcacterul sotiei tale, dar undeva este si vina ta ca i-ai permis acest lucru, eu nu ast sta cu asa ceva in casa, nu mi-as impune nici forta ca asta ar insemna sa fiu un fraier dar cu "vorba poti bate" pe oricine. Nu vezi in ce te-a transformat? ai sarit din bratele unei femei ca vezi doamne te-a urmarit sotia, ce putea sa-ti faca, aveti copii? Ar cam trebui sa-i arati ca intr-un cuplu lucrurile stau cu totul altfel, nu unul mai sus si altul jos, dar este familia ta si te rog sa nu iei in seama ce am scris, esti destul de matur ca sa stii ce vrei, sanatate!

| stanciudan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am mentionat in primul mesaj lucrurile astea, pentru ca eu gandesc ca si gelozia tot din dragoste pleaca, iar faptul ca e posesiva imi demonstreaza oarecum ca ma vrea doar pentru ea, si ca ii pasa. Numai ca dozele sunt cam mari. Dar cu toate astea imi mentin parerea ca per ansamblu "e o femeie de treaba", dar cu mici exceptii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Datorita internetului oamenii se pot apropia mult mai mult ajugand sa-si impartaseasca lucruri unul celuilalt pe care nu ar fi putut sa o faca fata in fata. Presupun ca o mare parte din afectiunea pe care i-o porti se bazeaza pe acest lucru, e un sentiment deosebit sa fii acceptat si chiar iubit pentru exact ceea ce esti, fara ascunzisuri.

Totusi, in acelasi timp, internetul iti poate creea impresia ca ai mai multe informatii despre persoana in cauza decat ai in realitate. Pana la urma majoritatea informatiilor pe care le ai despre ea vin chiar de la sursa si, desi uneori pare ca iti impartaseste anumite secrete, asta nu inseamna ca stii ce fel de om este si cum trateaza o relatie (desi, faptul ca nu sta pe ganduri pana sa iti sara in pat, chiar daca interactionati online de ceva vreme, ti-ar putea ridica suspiciuni).

Nu ma intelege gresit, nu spun ca ascunde ceva sau ca lucrurile stau altfel decat stii tu, spun doar sa iei in calcul aceasta posibilitate.

Apoi, intervine viata ta familiala. Nu cred in religii sau acte de la stat dar cred cu precadere in devotament si sinceritate. Incearca sa te pui in locul sotiei tale si imagineaza-ti cat de mult o vei face sa sufere. Te afli intr-o situatie aproape imposibila din care e imposibil sa iesi fara sa ranesti pe cineva, inclusiv pe tine. Incearca din rasputeri sa o faci cat mai putin.

Cel mai important e sa nu o lungesti, sa nu te plafonezi in situatia asta. Cantareste bine argumentele pro si contra si ia o decizie cat mai repede, pana nu se va intampla inevitabilul iar tu nu vei mai avea nici un cuvant de spus.

Chiar daca sunt si alti oameni care au mai trecut prin asa ceva deciziile lor nu trebuie sa te afecteze in niciun fel. Trebuie sa intelegi ca desi situatia poate fi asemanatoare, oamenii nu sunt, iar alegerile lor nu vor functiona si in situatia ta. Tu esti singurul care poate realiza care ar fi cea mai buna alegere.

Bafta.

| stanciudan a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns!
Sunt constient de faptul ca cu cat aman o decizie, cu atat ma amagesc mai tare, si pe mine si pe R... Numai ca o vad cum ea spera in sufletul ei la un viitor impreuna, chiar mi-a dat asta de inteles prin anumite cuvinte. Stiu ca trebuie sa pun punt relatiei cu ea, dar problema e ca nu pot nici eu. In ce am putut sa ma bag dintr-o simpla gluma!?
De mintit nu minte, si multe lucruri s-au confirmat atunci cand ne-am vazut, sunt convins ca 100% sincera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca atractia sexuala poate fi controlata. In primul rand, incearca sa rationezi in fiecare din aceste momente.

Eu nu vad nimic bun din toate astea, si sa-ti zic ceva ce nimeni altcineva de aici nu a scris. O situatie asemanatoare mi s-a intamplat si mie, doar ca nu aveam sotie ci iubita si ea alt iubit.

Ne-am despartit fiecare, eu de iubita si ea de iubitul ei, si am fost impreuna. Nu mai era la fel. Cred ca tocmai faptul ca eram luati si aveam pe altcineva palpita lucrurile si ne facea sa ne simtim asa bine. Cand in sfarsit ne aveam unul pe celalalt s-a consumat totul foarte repede.

Te sfatuiesc sa fii cu capul pe umeri si sa iei decizia cea mai buna si corecta pentru tine.

Numai bine happy!

| BlueViP a răspuns:

Dragul meu, ea si-a inselat sotul si ti-a cedat tie. De ce nu ar face asta si cand ar fi cu tine? Daca ea face totul din plictiseala si dupa te lasa cu ochii in soare si se intoarce la sotul ei? Ai o sotie care te iubeste, o femeie care nu ti-a gresit cu nimic si ai renunta la ea pnetru una care te atrage in patul ei cand ea are un om acasa? Si tu ai o femeie acasa. Crezi ca aceasta femeie si-ar lasa sotul pentru tine? I-a fost infidela lui, iti va fi infidela si tie. Sotia ta, in schimb va avea fparte mult de suferit, iar in cazul in care iti vei da seama ca ai resit si iti vei dori sa te intorci cu coada intre picioare nu vei mai avea unde. Nu te critic, nu te judec, dar zici ca te-ai plictisit de sotia ta dupa casatorie. Daca o sa te plictisesti si de femeia aceasta? Cu sotia ta nu aveai puncte in comun, daca nu de ce te-ai mai casatorit?

In final alegerea e a ta, dar avand in vedere ca nu mai esti un copil trebuie sa gandesti rational.

| paulmicutz a răspuns:

Sincere respecte din partea mea. Pentru sinceritatea de care ai dat dovada dar sincer acum daca pentru actuala ta sotie nu mai simti nimic nu ar mai avea rost sa stai cu ea chiar daca aveti cativa ani de casnicie.Esti liber sa alegi. Alege cu cap.

| JasminNoir a răspuns:

Nu poti iubi 2 femei. Ori o iubesti pe R aia, ori pe sotia ta.
Daca nu-ti iubesti sotia si te-ai indragostit de R, divorteaza. O s-o faci doar sa sufere. Daca simti ca totusi mai e ceva intre tine si sotia ta, ca n-a "murit" totul, e alegerea ta.
Dar, stii, nu? Stii ca e vina ta, nu? Daca iti pasa putin de sotia ta, nu te duceai la intalnire, nici tu, si nici doamna respectiva, care mai are si un copil pe deasupra. Ai 27 de ani, zici. Cred ca esti destul de matur incat sa decizi singur si sa gandesti cu CAPUL ala de deasupra gatului, nu cu celalalt. Nu fa ce-ti spune inima, cum spun unii, fa ce-ti spune creierul. Ce-ti spune creierul? Spune cumva: " Tu esti casatorit, ea e casatorita, are si un copil, pe deasupra mai sta si la 1500 de km distanta, da' lasa ba, nu-i bai, o iubesc SIGUR, ea ma iubeste SIGUR, ma doare-n cur de consecinte." Asta-ti spune creierul? Daca da, atunci asta e decizia corecta, daca nu. locul tau e langa sotioara ta.
Oricum nu cred ca mai merge intre voi, tu te-ai indragostit ca un adolescent prostut de un vis, ea iti simte infidelitatea, tu simti ca nu o mai iubesti, ea simte asta...cred ca o
s-o pierzi.
Bafta, sper sa iei decizia corecta! Fa ce-ti spune ratiunea, nu uita.

| stanciudan a răspuns:

Da. in mare aveti dreptate. Am destule in comun si cu sotia mea, si suntem impreuna de foarte tineri, pot spune ca am crescut impreuna. Singurul lucru ce il am de obiectat la adresa ei e ce am scris mai sus referitor la gelozie si faptul ca e posesiva. Nu m-am plictisit de ea, numai ca soarta a facut sa imi iasa si altceva in cale, cineva care am considerat ca exista sanse sa ma inteleg mai bine. Dar asa e, e mai bine sa nu risc, sa ajung la acelasi rezultat sau mai rau.
Nu am jucat pe rolul amorezului, si nici ea pe cel al femei nefericite. ea cred ca oricum e aproape hotarata sa divorteze.
Eu zic ca nu ne-am vandut iluzii pe net. cel putin eu nu m-am indragostit de ea in timp ce vorbeam pe net, ci dupa ce am vazut-o, si totul mi s-a confirmat ca nu a fost o minciuna.
Sper si eu sa fie ceva trecator si daca luni pleaca si nu imi va mai scrie si nu ma va mai suna, sper sa o pot uita.
Ratiunea mereu mi-a zis sa nu imi dezamagesc sotia, numai ca sufletul o ia unori razna. Nu sunt genul sa gandesc cu capul de jos, niciodata nu am facut asta. daca eram asa credeti ca o iertam cat timp am fost cu R?

| stanciudan a răspuns (pentru stanciudan):

"daca eram asa credeti ca o iertam cat timp am fost cu R?"

Am uitat sa pun ghilimele la "iertam". Am spus asta cu sensul de a scapa ocazia de a face dragoste cu R...