| Ponio25 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Am auzit că testostosteronul ajuta la circulația sângelui în penis. As vrea sa stiu daca este adevărat.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In niciun caz, rostul si rolul hormonului masculin testosteron NU este cel de a optimiza, facilita, ajuta sau creste cantitativ volumul de sange pompat in penis de catre inima.
Explicatia stiintifica si medicala a functiilor indeplinite de acest hormon in organismul uman este urmatoarea :
Care este rolul testosteronului?
-- La barbat, testosteronul este asociat cu starea generala de sanatate, fiind responsabil de multe actiuni din timpul vietii barbatului,
-- Inca din faza embrionara, acest hormon ajuta la dezvoltarea organelor interne si externe, inclusiv a organelor reproductive – penisul si testiculele
-- La pubertate, testosteronul contribuie la modificarea vocii, cresterea penisului, cresterea in inaltime, cresterea parului in zona pubiana, pe fata si la subrat
-- La maturitate, nivelul testosteronului este asociat cu libidoul, cu masa si forta musculara si dezvoltarea maxilarului
-- Organismul barbatesc are nevoie de testosteron pentru a fi produsa sperma si spermatozoizii in scopul reproducerii
-- Testosteronul influenteaza densitatea osoasa si distributia grasimii pe corpul omenesc,
-- Desi s-ar parea surprinzator, acest hormon specific masculin joaca un rol important si in cazul femeilor, influentand libidoul, densitatea osoasa si puterea musculara.
-- Totodata, testosteronul contribuie la secretia unor hormoni importanti pentru producerea si desfasurarea ciclului menstrual.
-- Testosteronul este considerat ''combustibilul'' performanţelor sexuale fiindca are rolul si rostul de a mentine şi de a creşte nivelul libidoului, activarea orgasmului cat şi a virilităţii.
-- Testosteronul este hormonul care previne disfuncţiile sexuale şi păstrează pe termen lung sănătatea organelor interne şi a muşchilor, atât de importanţi în actul sexual.
https://www.reginamaria.ro/......ce-rol-are
https://www.csid.ro/......i-10329130
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Din pacate ...nu.

Problemele care tin de disfunctiile erectile sunt cauzate de tensiune, colesterol etc, testosteronul nu le rezolva. Am o presimtire ca despre asta e vorba.

| mihai69 a răspuns:

„As vrea sa stiu concert daca este adevărat"
===
De care concert? Simfonic, rock, folk?!?
În fine - ceea ce ai auzit, ai auzit greșit. Testosteronul este un hormon care reglează funcția sexuală la bărbați.

| Alexandrionelu a răspuns:

In teorie nu, in practica da. Poate confirma oricine a luat măcar odată in viata steroizi/anabolizante care sunt tot derivate de testosteron. Dar din păcate si efectele secundare sunt pe măsură...

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! Nu ajuta.