| AdriannaAdry a întrebat:

Salutare. am un nokia 5230 luat de la vodafone cu prelungire de contract pe un an. a trecut deja un an de la abonament si as vrea sa-l decodez, am inteles ca costa 10 euro la ei. Dar nu este cumparat pe numele meu telefonul. daca ma duc sa-l decodez trebuie sa fie persoana care l-a cumparat?( tel l-am cumparat de la cineva din alta localitate)
Ce pot face. funda+vot

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca intri pe site-ul ANRC o sa vezi ca proiectul de lege de deblocare a terminalelor mobile a iesit din dezbatere publica. deci ea trebuie cat de curand sa se aplice, daca nu deja se aplica.
in ceea ce priveste problema ta, mergi intr-un magazin Vodafone mai mare si o sa primesti codul de deblocare gratuit daca ai terminat perioada contractuala. daca angajatul Vodafone incearca sa te duca cu vorba, ia legatura cu un sef de magazin sau spune-i doar atat: anrc sau protectia consumatorului.
problema ta se va rezolva imediat