| Viktor05 a întrebat:

Salutare. As vrea sa cer un sfat / parere referitor la "dilema mea".
Prietena mea nu vrea sa facem sex. Evita pe cat de mult posibil chiar si o simpla discutie despre asta spunand ca ii este frica / nu e pregatita. Suntem impreuna de 9 luni, eu am 22 de ani, ea 18. Ea este virgina. O iubesc cu adevarat si sint sigur ca stie asta, i-o dovedesc de foarte multe ori cu alinturi, favori, nu doar vorbe. Ea imi spune ca ma iubeste dar. doar imi SPUNE. Problema nu ar fi atat de arzatoare, daca nu as avea diferite ganduri, "de ce nu vrea?, poate nu ma iubeste? " Spune ca isi doreste o relatie serioasa cu mine, si eu la fel imi doresc, pentru ca chiar o iubesc. Dar cand ajungem la tema sexului nici nu vrea sa auda. Eu o inteleg ca poate nu e pregatita dar trebuie si ea sa ma inteleaga ca sint deja babrbat si NU AM AVUT RELATII sexuale cu nici o fata. Stiu, pare banal. Ea stie asta. Nu sint genul care isi bate joc de fete si ea e constienta de lucrul acesta pentru ca toate prietenele ei ma cunosc de mic si stiu ca sunt un baiat cumsecade, uneori chiar imi spune cum sint laudat mai de toti prietenii ei / profesorii unde am invatat (ea face liceul in care eu am invatat). Va rog, o parere, ce credeti, ar trebui sa o mai astept? Si cat, ca uneori ma bantuie ganduri ca se intilneste cu mine de flaore la ureche, sa aiba si ea "iubit", eu fiind cel mai "brav" din cercul nostru, destept, simpatic, cu masina, bani, si tot asa.dar ma bate un gand ca numai pentru astea din urma si sta cu mine! Va rog un sfat. Multumesc mult!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunteti impreuna de prea putin timp ca sa discutati despre sex. E normal sa evite discutia, este jenanta si tu dovedesti destul de multa lipsa de respect si de iubire. Ar trebui sa fii un pic mai delicat, sa-ti pese de ea mai mult. Ea este inca foarte mica, putine fete sunt pregatite de sex la 18 ani (practic varsta minima). in plus, o relatie de 9 luni nu detine intimitatea si sentimentele necesare pentru asa ceva.
Daca esti barbat, o astepti cat are nevoie, adica in medie un an si jumatate (pana la prima discutie despre asta). Daca esti doar un pampalau incapabil sa-si tina pantalonii pe el, atunci cauti o alta. gandeste-te ca nici o fata serioasa nu s-ar mai fi vazut cu tine daca dupa doar 9 luni de relatie aducea vorba de sex. Ar fi considerat ca e un fraier incapabil de sentimente si l-ar fi lasat balta. Faptul ca sta cu tine iti arata ca are sentimente pentru tine si inca puternice. Nu mai forta nota stupid incat sa o alungi de langa tine. Demonstreaza ca esti barbat, deci capabil sa respect o femeie si sa o astepti.

| EnvyU a răspuns:

Ai putea sa iti gasesti alta cu care sa faci sex? daca da te sfatuiesc sa faci asta happy. doar ea stie ce motive ar avea, noi putem doar specula, dar cum suntem noi barbatii mai prostuti asteptam ori pana aflam ca nu e virgina si ca e cu altu, ori pana se plictiseste ori pana cedeaza pasarica. Puterea este in mainile ei si nu ai ce sa ii faci happy

| Andr3 a răspuns:

Uite,iti vb din punctul meu de vedere, ca fata.Probabil ea este chiar speriata si nedumerita ce sa faca. Poate se gandeste ca are o facultate de urmat si ii este teama de o sarcina.Sau poate chiar nu este gata de acest pas.Te testeaza sa vada daca esti in stare sa o astepti, si daca o iubesti k adevarat chiar ar trebui sa o astepti, chiar si un an, doi, nu sa o parasesti.Nu toate fetele sunt profitoare ipocrite, unele chiar nu sunt pregatite si sunt f precaute

| johnyboy a răspuns:

Sper sa nu fie ca in zicala aia : tu o cresti si altu' o f*ute..stii cum e cu baietii mai golanasi si indiferenti ca fetele sunt atrase de ei ca musca la c.*
las-o si tu mai moale cu obsesia asta pentru sex si ia si tu atitudinea aia de baiat satisfacut din acest pdv in fata ei.zi-i intr-o zi ca nici macar nu te mai intereseaza ca vrei pur si simplu s-o astepti pana la batranete, mai in gluma asa. s inca ceva, nu mai fi disperat

| Rebecca009 a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare. Tipa profita de tine si se lasa intretinuta. E un soi de relatie de conjuctura, din care din pacate doar ea are de castigat si tu pici de fraier. Dar stai linistit, nu esti nici primul nici ultimul. Femei care traiesc pe spinarea barbatilor sunt la tot pasul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dac' o iubesti trebuie sa o astepti, nu se stie cand o fata este pregatita sa faca dragoste pentru prima data, de "jucat nu va jucati si voi altfel"?

| k1fighter a răspuns:

Eu zic ca isi bate joc de tine. Daca tu la 22 de ani esti virgin....iti dai seama te joaca pe degetele

Desigur daca nu este pregatita sa-si inceapa viata sexuala sau.
Ai prea stresat-o la cap cu Acesta idee si acum poate crede ca esti un 'fustangiu" adica ai facut-o cu ea si apoi va despartiti
Sau ii este frica / o spaima / teama etc {funda}?

| Mell1321 a răspuns:

Daca nu o mai astepti, o sa creada ca ai fost cu ea numai ca sa faceti sex. Nu insista prea mult pentru ca cu cat insisti cu atata o indepartezi mai mult. Fetele virgine sunt greu de convins, pentru ca le e frica, parerea mea e ca nu stie cum e, cat de bine s-ar simti, ce placeri ar avea, dar in acelasi timp se gandeste si la sarcina sa nu ramana cumva gravida, incearca totusi sa vorbiti macar pe tema respectiva. Daca chiar o iubesti mai asteapta pentru ca merita, daca nu atunci pleaca.

| Viktor05 explică:

Va multumesc de sfaturi, @Doarosecundasamaiubesti, de "jucat" ne mai jucam dar problema e ca au fost jocuri mult mai erotice cu vreo 2-3 luni in urma, acum cand vad ca nu mai vrea o intreb si imi spune ca e periculos, trebuie sa ne linistim ca nu duce la bine s.a.m.d. Eu insa simt cum a scazut din intensitate si ca odata ma dorea mult mai mult. Chiar daca aveam vreo 5 luni de cand eram impreuna.